Trwa ładowanie...

Holandia rozszerzy legalizację eutanazji? Chcą wprowadzić "pigułkę ostatniej woli"

Czy powinniśmy mieć prawo do tego, aby sami decydować o tym, kiedy umrzemy? W niektórych państwach, jak np. w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Albanii, eutanazja jest już legalna od kilku lat. Teraz Niderlandzkie Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia (NVVE) rozważa legalizację "pigułki ostatniej woli”, która będzie umożliwiała popełnienie samobójstwa.

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey

zobacz galerię

1. Czy w Holandii będzie można legalnie popełnić samobójstwo?

W Holandii już w kwietniu 2002 roku weszły w życie zapisy ustawy, które regulują kwestię eutanazji. Holenderskie prawo w tej kwestii jest dość liberalne i umożliwia eutanazję już od 12. roku życia (do 16 lat wyłącznie za zgodą rodziców), zawsze w obecności lekarza.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do tej pory śmierci na własne życzenie mogły poddać się osoby, których cierpienie w wyniku choroby czy niepełnosprawności było nie do zniesienia, a szanse na poprawienie stanu zdrowia - nikłe.

Teraz Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia (NVVE) rozważa alternatywę dla „tradycyjnej” eutanazji – wprowadzenie do oficjalnego obrotu „pigułek ostatniej woli”, które będą umożliwiały popełnienie samobójstwa. Nadal nie wiadomo, jaki miałby być sposób ich dystrybucji oraz dla kogo będą dostępne – czy będzie je można kupić tylko w przypadku nieuleczalnej choroby, czy też każdy będzie mógł je nabyć.

NVVE argumentuje, że takie tabletki i tak są już dostępne w internecie, gdzie można je zamówić prosto z Chin czy Meksyku. Ponadto wiele osób, które nie chcą już żyć, wstydzi się prosić o pomoc w tej sprawie lekarza. Nie każdemu podoba się to, że to on decyduje o tym, czy mogą poddać się eutanazji czy nie – często lekarze odmawiają ze względów moralnych czy etycznych.

Theo Boer, bioetyk Protestanckiego Uniwersytetu Teologicznego w Groningen, nie jest pomysłowi stowarzyszenia przeciwny, ale podkreśla, że takie tabletki nie powinny być dopuszczone do powszechnego obiegu bez jakiejkolwiek kontroli. Ponadto – jak w przypadku każdego tak poważnego preparatu – nie należy stosować go bez konsultacji z lekarzem, a tak zapewne by było, gdyby pigułki były powszechnie dostępne.

O ile holenderskie prawo zakazuje czynnego uczestnictwa w eutanazji, to nie zabrania doradzania, w jaki sposób i gdzie można ją przeprowadzić. W Holandii zajmuje się tym Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia. Dyrektor NVVE Robert Schurink, który wyszedł z inicjatywą rozszerzenia legalizacji eutanazji uważa, że nadszedł czas na nowelizację dotychczasowego przepisu w tej sprawie. Schurink przyznaje jednak, że w posiadanie takiej tabletki nie będą mogły wejść osoby chore psychicznie, cierpiące na depresję czy też przestępcy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza