Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Holandia rozszerzy legalizację eutanazji? Chcą wprowadzić "pigułkę ostatniej woli"

Czy powinniśmy mieć prawo do tego, aby sami decydować o tym, kiedy umrzemy? W niektórych państwach, jak np. w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Albanii, eutanazja jest już legalna od kilku lat. Teraz Niderlandzkie Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia (NVVE) rozważa legalizację "pigułki ostatniej woli”, która będzie umożliwiała popełnienie samobójstwa.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji
10 zawodów, które zwiększają ryzyko depresji [10 zdjęć]

Amerykańska organizacja badająca stan zdrowia, poziom uzależnienia wśród obywateli USA, National Survey...

zobacz galerię

1. Czy w Holandii będzie można legalnie popełnić samobójstwo?

W Holandii już w kwietniu 2002 roku weszły w życie zapisy ustawy, które regulują kwestię eutanazji. Holenderskie prawo w tej kwestii jest dość liberalne i umożliwia eutanazję już od 12. roku życia (do 16 lat wyłącznie za zgodą rodziców), zawsze w obecności lekarza.

Do tej pory śmierci na własne życzenie mogły poddać się osoby, których cierpienie w wyniku choroby czy niepełnosprawności było nie do zniesienia, a szanse na poprawienie stanu zdrowia - nikłe.

Teraz Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia (NVVE) rozważa alternatywę dla „tradycyjnej” eutanazji – wprowadzenie do oficjalnego obrotu „pigułek ostatniej woli”, które będą umożliwiały popełnienie samobójstwa. Nadal nie wiadomo, jaki miałby być sposób ich dystrybucji oraz dla kogo będą dostępne – czy będzie je można kupić tylko w przypadku nieuleczalnej choroby, czy też każdy będzie mógł je nabyć.

NVVE argumentuje, że takie tabletki i tak są już dostępne w internecie, gdzie można je zamówić prosto z Chin czy Meksyku. Ponadto wiele osób, które nie chcą już żyć, wstydzi się prosić o pomoc w tej sprawie lekarza. Nie każdemu podoba się to, że to on decyduje o tym, czy mogą poddać się eutanazji czy nie – często lekarze odmawiają ze względów moralnych czy etycznych.

Theo Boer, bioetyk Protestanckiego Uniwersytetu Teologicznego w Groningen, nie jest pomysłowi stowarzyszenia przeciwny, ale podkreśla, że takie tabletki nie powinny być dopuszczone do powszechnego obiegu bez jakiejkolwiek kontroli. Ponadto – jak w przypadku każdego tak poważnego preparatu – nie należy stosować go bez konsultacji z lekarzem, a tak zapewne by było, gdyby pigułki były powszechnie dostępne.

O ile holenderskie prawo zakazuje czynnego uczestnictwa w eutanazji, to nie zabrania doradzania, w jaki sposób i gdzie można ją przeprowadzić. W Holandii zajmuje się tym Stowarzyszenie na rzecz Dobrowolnego Zakończenia Życia. Dyrektor NVVE Robert Schurink, który wyszedł z inicjatywą rozszerzenia legalizacji eutanazji uważa, że nadszedł czas na nowelizację dotychczasowego przepisu w tej sprawie. Schurink przyznaje jednak, że w posiadanie takiej tabletki nie będą mogły wejść osoby chore psychicznie, cierpiące na depresję czy też przestępcy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza