Trwa ładowanie...

Homeopatia na kaszel

Kaszel jest dolegliwością zazwyczaj zwiastującą przeziębienie lub grypę. To znak, że w naszym organizmie dzieje się coś niepokojącego. Kaszel można zwalczać stosując leki homeopatyczne, które pobudzają mechanizmy układu odpornościowego. Nasz organizm broni się sam.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Jak przebiega kaszel?

Kaszel spełnia bardzo ważną funkcję ochronną, ponieważ oczyszcza drogi oddechowe z substancji, które wywołują podrażnienie. Oczywiście kaszel ma różne przyczyny: alergia, podrażnienie kurzem, gazem, pyłem. Czasem szybko mija, ale niestety częściej zdarza się, że jest objawem infekcji gardła, krtani i oskrzeli.

Kaszel przebiega dwuetapowo: początkowo dochodzi do głębokiego wdechu i zamknięcia głośni. Następstwem jest wzrost ciśnienia w drogach oddechowych. W czasie drugiego etapu otwiera się głośnia, spada ciśnienie i następuje wydalenie powietrza z płuc z ogromnym przyspieszeniem. Wtedy zostają usunięte ciała obce. Prędkość wyrzucanego powietrza osiąga 30 m/s.

2. Rodzaje kaszlu

 • Kaszel suchy – nie powoduje odkrztuszania wydzieliny, jest objawem grypy i przeziębienia.
 • Kaszel mokry – towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, podobnie jak kaszel suchy, jest objawem choroby.
 • Kaszel napadowy – to inaczej kaszel alergiczny, jest gwałtowny i trwa 30 sekund, często towarzyszy mu łapanie powietrza, łzawienie i czerwienienie twarzy.
 • Kaszel szczekający – występuje razem z chrypką, to objaw zapalenia krtani i niektórych chorób zakaźnych. Dzieci rzadko cierpią na dokuczliwy kaszel. Ich drogi oddechowe są mniejsze, dzieci szybciej oddychają, a najbardziej są czułe na dym, kurz, dym papierosowy i intensywny zapach.

3. Leczenie kaszlu

Chorym poleca się zażywanie syropów homeopatycznych. Łagodzą one kaszel, uczucie pieczenia i w przypadku mokrego kaszlu rozrzedzają wydzielinę. Syrop trzeba zawsze dobierać do konkretnego rodzaju kaszlu. Syrop na kaszel powinien mieć w swoim składzie takie rośliny jak:

 • rosiczka – łagodzi napadowy kaszel,
 • arnika górska – leczy chrypkę,
 • wilcza jagoda – łagodzi suchy, wyczerpujący kaszel,
 • wymiotnica lekarska – leczy napadowy kaszel wywołujący wymioty,
 • koral szlachetny – łagodzi kaszel wywołany przez niska temperaturę i nasilające się zimno,
 • bylica rupnik – syrop z jej dodatkiem stosuje się w przebiegu leczenia napadów kaszlu występujących w nocy,
 • koszenila kaktusowa – łagodzi kaszel z utrudnionym odkrztuszaniem, ten rodzaj kaszlu najczęściej występuje po przebudzeniu,
 • nawłoć pospolita – działa przeciwzapalnie i ściągająco, leczy nie tylko kaszel, ale także stany zapalne jamy ustnej i gardła.

Wszystkie te rośliny są składnikami nie tylko syropów, ale także innych leków homeopatycznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.