Trwa ładowanie...

Homeopatia na wiosenną alergię

Już niemal co czwarty Polak jest alergikiem. Według lekarzy, w najbliższych latach liczba ludzi cierpiących na różnego rodzaju uczulenia będzie stopniowo rosnąć. Na szczęście niektóre objawy alergii można łagodzić lekami homeopatycznymi.

spis treści

1. Co to jest alergia?

Alergia, z greckiego allos ergos, w dosłownym tłumaczeniu oznacza „inną reakcję". Alergia to zmieniony, odbiegający od normy, sposób reagowania organizmu na kontakt z określoną substancją czy czynnikiem. W medycynie alergia określana jest jako nadwrażliwość, patologiczna odpowiedź organizmu na substancje normalnie niepowodujące dolegliwości u zdrowego człowieka. Alergia polega na reakcji immunologicznej i związana jest z powstaniem swoistych przeciwciał, które po połączeniu się z antygenem doprowadzają do uwolnienia różnych substancji – mediatorów stanu zapalnego.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Czynniki i substancje wywołujące w organizmie reakcję alergiczną to alergeny. Należą do nich m.in.: roztocza kurzu domowego, pyłki roślin, zarodniki pleśni, sierść zwierząt, niektóre pokarmy, jad owadów. Alergia może objawiać się łagodnie, np. katarem czy łzawieniem oczu, lub w sposób zagrażający życiu, np. wstrząsem anafilaktycznym. W okresie od kwietnia do czerwca, gdy nasila się pylenie traw, krzewów i drzew, we znaki niektórym osobom daje się alergia wiosenna. Ma ona charakter przejściowy i najczęściej objawia się wyciekaniem wodnistej wydzieliny z nosa, zaczerwieniem oczu, łzawieniem, kichaniem, osłabieniem i wewnętrznym rozbiciem.

2. Homeopatia na alergię

Dolegliwości uczuleniowe można łagodzić różnymi metodami: podawaniem leków przeciwhistaminowych, immunoterapią, usunięciem źródła alergenu. Jedną z metod radzenia sobie z alergią jest również homeopatia, która oferuje preparaty pobudzające naturalne mechanizmy obronne organizmu i łagodzące objawy uczulenia. Leki homeopatyczne na alergie należy dobierać po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Dokuczliwy katar sienny pomoże złagodzić spray do nosa zawierający Euphorbium D4 – zalecany przy nieżycie nosa i zapaleniu zatok.

Homeopatyczne spraye do nosa poprawiają oddychanie, zapobiegają uczuciu suchości w nosie, a także regenerują błonę śluzową, co jest bardzo ważne dla alergików, u których często dochodzi do jej uszkodzenia z powodu nadużywania kropli do nosa. Zawierają w swoim składzie, np. wilczomlecz żywiconośny, który odblokowuje zatkane zatoki, sasankę łąkową rozrzedzającą gęstą, lepką wydzielinę nosową i jodek rtęci hamujący ostry, wodnisty katar.

W przypadku podrażnienia spojówek z łzawieniem i pieczeniem oczu oraz w zapaleniu brzegów powiek można sięgnąć po krople zawierające w składzie sól fizjologiczną, Echinacea i Euphrasia officinalis. Krople te mogą stosować również osoby noszące szkła kontaktowe. Wkrapla się je dospojówkowo, zwykle trzy razy dziennie po jednej kropli. Leczenie homeopatyczne w przypadku alergii jest dość skuteczne, a co najważniejsze – bezpieczne. Homeopatia kieruje się zasadą similia similibus curantur – „podobne leczyć podobnym". Na daną dolegliwość dobierany jest zatem taki lek, który w dużej dawce wywołałby objawy najbliższe odczuwanym. Podawane są więc małe ilości farmaceutyku, by zmobilizować organizm do działania.

3. Leczenie homeopatyczne

Czasami stosowanie nawet najlepszych leków steroidowych i przeciwhistaminowych nie pomaga. Wtedy rodzi się pytanie, jak leczyć alergie, w jaki sposób zapobiegać objawom uczulenia. Leki homeopatyczne są łagodne, nie wywołują skutków ubocznych i mogą być z powodzeniem stosowane przy wiosennej alergii. Dzięki nim ustrój w naturalny sposób radzi sobie z antygenami. W homeopatii chodzi o to, by pobudzić organizm do walki, samoobrony, a nie działać za niego. Leki homeopatyczne pobudzają organizm do obrony przed alergenami i przywrócenia równowagi wewnętrznej.

Leki homeopatyczne na alergie mogą zawierać składniki mineralne, zwierzęce i roślinne. Są one lepiej tolerowane przez organizm człowieka niż składniki syntetyczne. Substancje aktywne naturalnego pochodzenia są rozcieńczane do śladowych ilości w roztworze. Z uwagi na to, że nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i nie mają działań niepożądanych, mogą być stosowane przez niemowlęta, małe dzieci, kobiety w ciąży, matki karmiące piersią i osoby starsze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza