Trwa ładowanie...

Wady i zalety hormonalnej terapii zastępczej

Hormonalna terapia zastępcza stosowana w okresie menopauzy wywołuje ostatnio liczne dyskusje. Wśród kobiet krąży wiele, często sprzecznych, informacji, co sprawia, że podchodzą one nieufnie do tej formy leczenia i boją się jej ewentualnych konsekwencji. Jak jest naprawdę? Czy hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna?

Zobacz film: "Czy HTZ może powodować nowotwory?"

spis treści

1. Zalety hormonalnej terapii zastępczej

 • Hormonalna terapia zastępcza łagodzi nieprzyjemne objawy i dolegliwości występujące w okresie menopauzy: uderzenia gorąca, nocne poty, zaburzenia snu, suchość pochwy, wahania nastroju, spadek libido, suchą skórę i dzięki temu poprawia jakość życia.

 • Hormonalna terapia zastępcza zapobiega osteoporozie, chorobie bardzo często występującej u kobiet w okresie menopauzy. Należy pamiętać o tym, że złamanie osteoporotyczne mogą być bardzo uciążliwe, a nawet doprowadzić do ograniczenia samodzielności.

 • Hormonalna terapia zastępcza znacząco zmniejsza ryzyko raka jelita grubego, bardzo często występującego w tym wieku.

To musisz wiedzieć

2. Wady hormonalnej terapii zastępczej

 • Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko chorób układu krążenia: zawału serca (szczególnie w pierwszym roku), udaru itd. Można jednak zapobiegać zwiększeniu ryzyka chorób serca poprzez zidentyfikowanie czynników ryzyka oraz przez systematyczny nadzór lekarza.

  Należy również pamiętać o tym, że ryzyko chorób układu krążenia jest uzależnione od typu zastosowanego hormonu i rodzaju kuracji. Jest ono zminimalizowane, jeśli w leczeniu zastosowano naturalny progesteron, podawany przez skórę (plastry). Ryzyko chorób serca jest również mniejsze w wypadku wczesnego zastosowania hormonalnej terapii zastępczej, od początku występowania objawów menopauzy.

 • Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko raka piersi. Ryzyko to wzrasta wraz z czasem trwania terapii hormonalnej, począwszy od 4 roku leczenia.

  Z drugiej jednak strony wydaje się, że wpływ terapii hormonalnej na ryzyko nowotworu piersi jest mniejszy niż ten powodowany przez czynniki genetyczne, wiek, w którym kobieta urodziła pierwsze dziecko oraz liczbę dzieci. A ryzyko to wydaje się w ogóle nie istnieć w przypadku stosowania progesteronu naturalnego.

  Tak czy inaczej regularna samokontrola piersi jest obowiązkiem każdej kobiety w okresie menopauzy.

Decyzja o rozpoczęciu hormonalnej terapii zastępczej powinna być uzależniona od konkretnej sytuacji każdej kobiety, ze szczególnym uwzględnieniem czynników ryzyka. Zawsze należy dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw, a decyzja musi należeć do samej kobiety. Lekarz jest po to, żeby pomóc i dostarczyć niezbędnych informacji, a nie, żeby coś narzucać.

Oficjalne stanowisko środowisk medycznych jest następujące: hormonalna terapia zastępcza jest przeznaczona dla kobiet, u których dolegliwości w okresie menopauzy są szczególnie ostre. Leczenie powinno przewidywać możliwie jak najmniejsze dawki i trwać możliwie jak najkrócej: tyle, ile trwają objawy.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.