Trwa ładowanie...

Hs CRP - charakterystyka, wskazania, opis badania, norma

Badanie hs CRP jest badaniem wykonywanym z krwi. Badanie hs CRP przeprowadzane jest w celu sprawdzenia w organizmie człowieka stężenia białka C-reaktywnego. Jeżeli w organizmie stwierdzone jest podwyższenie hs CRP, może świadczyć to o poważnych stanach zapalnych. Ile kosztuje wykonanie badania hs CRP? I jak wygląda przebieg badania oraz kto powinien wykonać badanie?

spis treści

1. Hs CRP – charakterystyka

CRP to inna nazwa białka C-reaktywnego. Należy do grupy białek, których stężenie zmienia się podczas występowania w organizmie infekcji albo stanu zapalnego. Hs CRP ma swój początek w wątrobie, w której jest produkowany. Z wątroby przedostaje się do krwiobiegu. Hs CRP to marker stanu zapalnego. Warto zaznaczyć, że badanie hs CRP jest analogiczne do badania CRP - hs CRP to jednak badanie o wysokiej czułości, pozwalające wykrywać nawet bardzo małe ilości białka CRP.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi
6 nietypowych rzeczy, o których możesz dowiedzieć się z testu krwi [7 zdjęć]

Wystarczy kilka kropel krwi, aby zdobyć wiele zaskakujących informacji o nas samych. Morfologia pozwala

zobacz galerię

2. Hs CRP – wskazania

Badanie hs CRP wykonywane jest u pacjentów, u których zachodzi podejrzenie stanu zapalnego w organizmie, chodzi o infekcje grzybicze, pasożytnicze, bakteryjne czy wirusowe. Oprócz infekcji istnieją inne wskazania do przeprowadzenia badania hs CRP, należą do nich:

3. Hs CRP – opis badania

Badanie hs CRP wykonywane jest poprzez pobranie próbki krwi pacjenta z żyły łokciowej. Przed zabiegiem pacjent powinien być na czczo, a badanie należy wykonać w godzinach porannych. Na wyniki badania pacjent czeka kilka dni, a koszt badania hs CRP to ponad 30 złotych. W przypadku, gdy pacjent źle przygotował się do badania, to wynik będzie niemiarodajny i należy go powtórzyć.

4. Hs CRP – norma

Prawidłowe stężenie hs CRP nie powinno przekraczać 5 mg/l, ale tak naprawdę infekcję można podejrzewać, kiedy stężenie przekroczy 10mg/l. Stężenie białka rośnie bardzo szybko, wtedy kiedy w organizmie toczy się zmiana nowotworowa, pacjent przeszedł zawał serca albo występuje stan zapalany. Pojawiające się we krwi białko C-reaktywne ma za zadanie unieczynnienie czynnika zapalnego oraz pobudzenie do pracy ciał obronnych.

CRP może być podwyższone także u noworodków i świadczyć może o infekcji okołoporodowej. W takim przypadku noworodek leczony jest antybiotykami. Po paru dniach od podania antybiotyków test na CRP jest powtarzany. Jeżeli białko zaczyna spadać, to znak, iż leczenie powidło się. Wskażnik hs CRP można wykonywać także u starszych dzieci, w celu potwierdzenia podejrzewanej infekcji organizmu.

Wartość hs CRP we krwi zależne jest m.in.: od wieku pacjenta, płci, prowadzonego stylu życia czy nawet masy ciała i koloru skóry.

Wartość hs CRP:

  • hs CRP powyżej 10 mg/l wiąże się z wystąpieniem infekcji w organizmie;

  • hs CRP powyżej 40 mg/l może oznaczać łagodny stan zapalny, infekcję wirusową albo ciążę;

  • hs CRP powyżej 200 mg/l może świadczyć o infekcji bakteryjnej;

  • hs CRP powyżej 500 mg/l występuje podczas poparzeń oraz ciężkich infekcji bakteryjnych.

Musisz to wiedzieć

Zbyt niskim poziom hs CRP we krwi może świadczyć o nieprawidłowej pracy wątroby. Co ciekawe przyjmowanie niektórych leków (ibuprofenu, aspiryny czy naproksenu) może obniżyć stężenie hs CRP. Leki ta mają właściwości zwalczania stanów zapalnych, dlatego zaobserwowano stopniowe obniżanie poziomu CRP.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza