Histerosalpingografia (HSG) - cel i przebieg badania
HSG (czyli histerosalpingografia) to badanie rentgenowskie macicy i jajowodów. Zdjęcie rentgenowskie przedstawia wnętrze jamy macicy i jajowodów dzięki wprowadzeniu kontrastu, tzn. podaniu specjalnej substancji, jakim jest środek cieniujący do dróg rodnych kobiety. Histerosalpingografia wykorzystuje promieniowanie X tzw. promieniowanie rentgenowskie, dlatego wykonywana jest w specjalnym pomieszczeniu, jakim jest pracownia rentgenowska. Zastosowany środek kontrastujący pochłania promieniowanie RTG. Badanie rentgenowskie dróg rodnych kobiety stosuje się, gdy zlecona została przez lekarza ocena kształtu jamy macicy, drożności jajowodów czy błony śluzowej macicy.
1. Cel histerosalpingografii
Badanie HSG jest przede wszystkim wykorzystywane do:
- oceny kształtu jamy macicy;
- ocenę błony śluzowej macicy;
- ocenę drożności jajowodów oraz ich kształtu;
- oceny stanu przydatków macicznych.
Za pomocą badania rentgenowskiego dróg rodnych można wykryć zmiany rozwojowe macicy, polipy, niedorozwój lub guzy macicy, niewydolność szyjki macicy, niedrożność jajowodów, a także gruźlicę narządu rodnego. Badanie rentgenowskie narządów rodnych wykonywane jest także w diagnostyce niepłodności, która dotyczy oceny drożności jajowodów, a także wykluczenia ewentualnie mogących wystąpić zmian chorobowych w jamie macicy.
2. Przebieg badania HSG
Przed histerosalpingografią należy zrobić badanie USG narządu rodnego i wymaz z pochwy.
Wieczorem przed badaniem można zjeść lekką kolację, a rano lekkie śniadanie. Lewatywa rano w dniu badania jest konieczna. 20 minut przed badaniem przyjmuje się środek rozkurczowy w czopku. Trzeba poinformować lekarza o dacie ostatniej miesiączki i uczuleniu na środek cieniujący.
Badanie HSG można przeprowadzić do 10. dnia cyklu miesiączkowego, ale po zakończeniu krwawienia. Nie wolno wykonywać badania, nawet jeśli występuje niewielkie krwawienie z pochwy. Pacjentka ma pozycję jak przy badaniu ginekologicznym. Po wprowadzeniu wziernika do pochwy, za pomocą aparatu Schultza do jamy macicy wprowadza się środek kontrastujący. Jedno zdjęcie wykonuje się, gdy środek cieniujący wypełni jamę macicy, kolejne w momencie, kiedy kontrast wypełni jajowody i zacznie wydostawać się do jamy brzusznej. Czasami robi się też trzecie zdjęcie rentgenowskie dróg rodnych, w celu uwidocznienia kontrastu w jamie brzusznej, a także dla zobrazowania zrostów okołojajowodowych. Ilość wykonywanych zdjęć jest różna i zależy od rodzaju występującego schorzenia.
Badanie jest w zasadzie bezbolesne. Ból może wystąpić w przypadku niedrożności jajowodów, spowodowany wzrostem ciśnienia po wprowadzeniu środka kontrastującego. Należy informować lekarza w trakcie badania o jakichkolwiek dolegliwościach. Całe badanie HSG trwa kilkanaście minut. Może wymagać znieczulenia ogólnego. U niektórych osób zdarza się uczulenie na środek cieniujący. Wcześniejsze badania w zasadzie eliminują ryzyko zapalenia przydatków i zapalenia otrzewnej. Badania nie wykonuje się w trakcie krwawienia miesiączkowego oraz u kobiet w ciąży.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.