Lekarz wyjaśnia różnice między paracetamolem a ibuprofenem. I ostrzega przed takim stosowaniem
Wybór odpowiedniego leku przeciwbólowego może wydawać się prosty, ale popularne środki zawierające paracetamol i ibuprofen, działają zupełnie inaczej. Dr Sermed Mezher, lekarz i popularyzator nauki obserwowany przez prawie 200 tys. osób na TikToku, w swoich materiałach wideo wyjaśnia różnice między tymi dwoma medykamentami i ostrzega przed ich niewłaściwym stosowaniem.
1. Skąd bierze się ból?
Dr Mezher tłumaczy, że ból jest naturalną reakcją organizmu na uraz lub stan zapalny. To sposób, w jaki ciało ostrzega przed potencjalnym zagrożeniem i zmusza do odpoczynku. Bodziec bólowy uruchamia mechanizmy obronne, takie jak opuchlizna i reakcje komórkowe, mające na celu naprawę uszkodzeń i eliminację bakterii.
- Twoje ciało nie chce, abyś zaczynał biegać maratony w trakcie kontuzji - podkreśla lekarz.
2. Jak działa paracetamol i ibuprofen?
Chociaż oba leki są powszechnie dostępne i skuteczne w łagodzeniu bólu, ich mechanizm działania różni się zasadniczo. środki zawierające paracetamol zmniejszają intensywność sygnałów bólowych przesyłanych do mózgu.
Z kolei leki zawierające ibuprofen, będący lekiem przeciwzapalnym, działa bezpośrednio na źródło bólu, redukując stan zapalny.
Według Narodowej Służby Zdrowia (NHS), paracetamol sprawdza się w przypadku bólów głowy, brzucha i gorączki. Leki zawierające ibuprofen natomiast są bardziej skuteczne w leczeniu bólu zębów, menstruacyjnego czy bólu stawów.
Zobacz także: Działają jak tabletki przeciwbólowe. Masz je w kuchni
3. Uwaga na przedawkowanie i skutki uboczne
Dr Mezher ostrzega, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy z różnic między tymi lekami, co może prowadzić do ich jednoczesnego stosowania i przypadkowego przedawkowania.
leki zawierające substancję czynną paracetamol - nadmierne spożycie zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.
leki zawierające substancję czynną ibuprofen - mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerek, szczególnie u osób z chorobami nerek, seniorów, dzieci czy osób nadużywających alkoholu.
Najbardziej podatne na toksyczne działanie tych leków są:
małe dzieci,
seniorzy,
osoby z chorobami wątroby i nerek,
osoby niedożywione,
osoby spożywające alkohol w dużych ilościach.
4. Bezpieczne stosowanie leków
Aby uniknąć niebezpiecznych skutków ubocznych, dr Mezher zaleca przyjmowanie jednego rodzaju leku, dostosowanego do rodzaju bólu. Warto też czytać ulotki leków i konsultować ich stosowanie z lekarzem, zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych.
Pamiętaj, że choć oba leki skutecznie łagodzą ból, ich niewłaściwe użycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak mówi dr Mezher, kluczowe jest zrozumienie różnic między nimi, aby stosować je bezpiecznie i skutecznie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.