Trwa ładowanie...

Idealne dla palaczy. Rozrzedza śluz, oczyszcza drogi oddechowe

 Karolina Rozmus
28.05.2023 10:56
Z macierzanki można przygotowywać herbatkę ziołową, dodawać do kąpieli i stosować jako okład
Z macierzanki można przygotowywać herbatkę ziołową, dodawać do kąpieli i stosować jako okład (Getty Images)

Należy do grupy roślin, spośród których dziesięć występuje w Polsce. To m.in. tymianek i macierzanka zwyczajna. Ta ostatnia wcale nie jest takim zwyczajnym ziołem – wspiera układ pokarmowy i oddechowy, łagodzi bóle reumatyczne i poprawia stan skóry.

spis treści

1. Przypisywano jej właściwości magiczne

Macierzanki należą do rodziny jasnotowatych (Lamiaceae). Porastają Europę, Afrykę i Azję. Chętnie zapraszamy je do przydomowych ogródków z uwagi na ozdobny wygląd, ale również silny zapach, który odstrasza mrówki i mszyce czy ślimaki. W zależności od gatunku macierzanka kwitnie między majem a październikiem.

Jest znana i ceniona od wieków – rzymskim legionistom zalecano kąpiele w zielu macierzanki na wzmocnienie męskości, kobietom miała pomagać przyciągać męża, wykorzystywano ją nawet przy egzorcyzmach. Do dziś w kuchni francuskiej stosowana jest do przyprawiania mięs, zwłaszcza króliczego. Jest idealnym dodatkiem do tłustych potraw, ponieważ zawiera garbniki, które ułatwiają trawienie i wspomagają wydzielanie żółci.

Zobacz film: "Leki ziołowe"
Macierzanka działa przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwświądowo
Macierzanka działa przeciwzapalne, antybakteryjne i przeciwświądowo (Pixabay)

Wszystkie gatunki macierzanki, w tym najbardziej popularna macierzanka piaskowa, cytrynowa czy zwyczajna, uznawane są także i dziś za rośliny lecznicze z uwagi na wysokie stężenie cennych olejków eterycznych. Wykorzystywane są zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i kosmetycznym.

W macierzance znajdują się m.in.

  • olejki eteryczne, m.in. karwakrol, tymol, cytral, linalol,
  • flawonoidy,
  • garbniki,
  • saponiny.

2. Dla palaczy i na problemy z trądzikiem

Macierzanka wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, wykrztuśne, rozkurczowe i żółciopędne. Z dobrodziejstw niepozornej rośliny powinni skorzystać zwłaszcza palacze, ponieważ rozrzedza śluz, ułatwia usunięcie zanieczyszczeń z dróg oddechowych i łagodzi suchy kaszel.

W takim przypadku najlepiej zastosować napar z macierzanki. Herbata ma też działanie rozkurczowe, więc można ją stosować w przypadku dolegliwości trawiennych. Jako płukanka sprawdzi się przy stanach zapalnych jamy ustnej – nie tylko z uwagi na działanie odkażające, ale również przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Z kolei tonik na bazie naparu będzie odpowiedni przy pielęgnacji cery trądzikowej, a także do leczenia wrzodów, ran i oparzeń skóry. Przyspiesza gojenie, wspiera leczenie infekcji bakteryjnych, a także łagodzi świąd, również po ukąszeniach owadów.

Suszone ziele macierzanki można również dodawać do kąpieli, bynajmniej nie dla wzmocnienia męskości wzorem Rzymian. Wonna kąpiel z rośliną może niwelować bóle głowy - także migrenowe oraz bóle mięśni, kości i stawów. W przypadku chorób zapalnych stawów można przygotowywać także okłady z naparu na bazie rośliny.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze