Znak, że rak panoszy się w organizmie. Charakterystyczny, a ignorowany
Gdy w organizmie panoszy się rak, może powodować wiele różnych objawów. Niektóre z nich szczególnie często są bagatelizowane. Choć łatwo je zauważyć, długo są ignorowane, a czasami wystarczy przyjrzeć się swojej bieliźnie.
1. Zmiany w wyglądzie wydzieliny mogą zwiastować raka
Objawy choroby nowotworowej mogą być różne u wielu kobiet. Istnieje jednak grupa symptomów, których żadna z pań nigdy nie powinna bagatelizować. Jednym z takich objawów są zmiany w wyglądzie i zapachu wydzieliny z pochwy.
Ten sygnał może świadczyć o rozwoju wielu groźnych stanów, takich jak rak szyjki macicy i rak endometrium. Co ważne, łatwo go zauważyć. Wystarczy zwracać uwagę na wygląd bielizny.
Krwawienie po stosunku, a także między miesiączkami lub po menopauzie, trudno przeoczyć. Inaczej jest w przypadku wydzieliny z pochwy, czyli śluzu, który pełni funkcje ochronne dla tego wrażliwego środowiska.
Uwagę w tym przypadku powinny zwrócić wszelkie zmiany koloru oraz zapachu śluzu. W tym przypadku każda "nowość" powinna być sprawdzona przez ginekologa.
Zmiana konsystencji, woni lub wyglądu wydzieliny z pochwy może świadczyć również o rozwoju infekcji albo zaburzeniach hormonalnych, ale ten objaw zawsze powinien ocenić specjalista.
2. Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór?
Każdy nowotwór jest inny, ale jego wczesne wykrycie, daje szansę na skuteczne leczenie. By jednak wykryć nowotwór, odpowiednio wcześnie, należy zawsze zwracać uwagę na wszystkie niepokojące sygnały, jakie wysyła organizm.
Regularne badania przesiewowe to podstawa. Każda kobieta powinna pamiętać o badaniu, które pomoże wykryć:
- raka jajnika, czyli USG ginekologicznym, które należy wykonać raz w roku;
- raka szyjki macicy - cytologii, którą trzeba wykonywać nie rzadziej niż co 3 lata, gdy poprzednie wyniki były prawidłowe i nie występuje podwyższone ryzyko rozwoju nowotworu;
- raka piersi, czyli USG piersi, które należy zrobić przynajmniej raz w roku, a co miesiąc wykonywać samobadanie piersi.
Warto również poznać historię medyczną swojej rodziny. W przypadku wielu chorób nowotworowych ich wystąpienie u jednego członka rodziny, może istotnie zwiększać ryzyko rozwoju zachorowania u jego krewnych.
Elementem profilaktyki powinien być również styl życia. Zdrowa dieta, rezygnacja z używek oraz odpowiednia ilość ruchu i snu to podstawy, o których nie można zapominać.
Patrycja Pupiec, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.