NewsyIle czasu powinieneś spędzać w toalecie? Chirurg daje konkretne zalecenia

Ile czasu powinieneś spędzać w toalecie? Chirurg daje konkretne zalecenia

Trzyminutowa wizyta w toalecie z łatwością może zamienić się w 20-minutowe posiedzenie, wystarczy, że zabierzemy ze sobą książkę lub telefon. Lekarze jednak gorąco odradzają przedłużanie pobytu w łazience.

Spędzasz w toalecie dłużej niż 10 minut? Konsekwencje mogą być naprawdę opłakane
Spędzasz w toalecie dłużej niż 10 minut? Konsekwencje mogą być naprawdę opłakane
Źródło zdjęć: © Getty Images

Wizyta w toalecie

Długie przesiadywanie na muszli klozetowej zostało powiązane ze zwiększonym ryzykiem hemoroidów i osłabieniem mięśni miednicy. Na tym jednak wcale nie koniec zagrożeń zdrowotnych.

- Kiedy pacjenci zgłaszają się do mnie z problemami, jednym z głównych obszarów, w które musimy się głęboko zagłębić, jest spędzanie dużej ilości czasu w toalecie - zaznacza dr Lai Xue, chirurg kolorektalny z University of Texas Southwestern Medical Center w Dallas.

Nie siedź dłużej niż 10 minut

Ludzie nie powinni spędzać w toalecie więcej niż 5-10 minut. Przesiadywanie na muszli sprawia, że odbyt znajduje się stosunkowo nisko i zwiększa ciśnienie, co z kolei wpływa na krążenie krwi.

Nie opuszczasz deski w toalecie? Po tych zdjęciach zmienisz swoje nawyki

W rezultacie żyły i naczynia krwionośne otaczające odbyt i dolną część odbytnicy powiększają się i wypełniają krwią. Wszystko to zwiększa ryzyko wystąpienia hemoroidów.

Siedząc w toalecie z telefonem łatwo stracić poczucie czasu, wiele osób więc napina mięśnie i zmusza się, by wydalić stolec. To z kolei nie tylko grozi hemoroidami, ale także wypadnięciem odbytu.

Mięśnie dna miednicy to kolejne, które stają się osłabione przez długotrwałe siedzenie w toalecie. Dr Xue wyjaśnia, że mięśnie dna miednicy koordynują znaczną ilość wypróżnień i współpracują z resztą ciała, aby zapewnić płynne wydalanie stolca.

Korzystaj z toalety świadomie

Wybierając się do toalety, warto więc zrezygnować z wszelkiego rodzaju rozrywek. Nie nastawiaj się na długie posiedzenie.

Jeśli masz problemy z załatwianiem potrzeb fizjologicznych, dr Xue radzi przestać po 10 minutach. Proponuje też odrobinę ruchu, który może stymulować mięśnie jelit do działania.

W unikaniu zaparć nieoceniony jest błonnik i odpowiednie nawodnienie. Woda i zbilansowana dieta zmiękczają stolec, co ułatwia wypróżnianie i chroni przed wieloma chorobami jelit.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródła

  1. UT Southwestern Medical Center

Wybrane dla Ciebie