Ile kosztują leki po przeszczepie? (WIDEO)
Przeszczep to często jedyna szansa na uratowanie zdrowia i życia. Jednak przeszczep to nie koniec leczenia. Życie po przeszczepie nie wygląda już tak, jak przed operacją. Osoby z przeszczepionymi narządami muszą stale przyjmować leki.
Justyna Kopeć oraz Małgorzata Wojciechowska są po przeszczepach. W naszym studiu postanowiły opowiedzieć o kosztach życia po przeszczepie narządów. Czy leki dostępne na rynku polskim mają zamienniki?
Leki po przeszczepie jeszcze do niedawna kosztowały niewiele. Był to koszt kilku złotych, zwykle nie przekraczały dziesięciu. Na krótko po transplantacji należy zażywać ich bardzo dużo ze względu na ogólny stan zdrowia i powagę całej sytuacji.
Cała recepta Małgorzaty zwykle była warta około stu złotych. Kobieta przyznaje, że na chwilę obecną wykupienie całej recepty uszczupla jej budżet o prawie 400 złotych. Jest to ogromna zmiana.
Do tego dochodzą jeszcze różne inne leki, które warto zażywać po przebytym przeszczepie. Życie z nowymi organami wymaga od pacjentów bardzo wielkich nakładów finansowych. Miesięczne zapotrzebowanie na postępowanie po przeszczepie cenowo oscyluje wokół 1000 złotych.
Na całą tę kwotę składają się także wizyty u specjalistów, które są różne w zależności od przeszczepionego organu. Czasem kontrole są potrzebne bardzo często, a nie zawsze udaje się to załatwić w ramach NFZ.
Często leczenie wiąże się z podróżami, jeśli konieczna jest wizyta w klinikach transplantologicznych. Bardzo często ludzie z całego kraju jeżdżą np. do Zabrza. Generuje to kolejne koszty, które niekiedy są duże (transport, nocleg w hotelu, wizyta lekarska, etc.).
Życie po przeszczepie wcale nie jest łatwe. Konieczność wydawania ogromnych kwot wcale tego nie ułatwia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.