Trwa ładowanie...

Ile wydajemy miesięcznie na leki?

 Sylwia Stachura
Sylwia Stachura 10.10.2024 12:40
Ile wydajemy miesięcznie na leki?
Ile wydajemy miesięcznie na leki? (Shutterstock)

Prawie 800 złotych rocznie – tyle statystyczny Polak wydaje na leki. Co kupujemy? Na receptę głównie preparaty na schorzenia kardiologiczne, bez recepty – tabletki przeciwbólowe. Rynek apteczny w Polsce jest już wart prawie 30 miliardów złotych.

spis treści

1. Wydatki na leki rosną

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że wydatki na leki i suplementy diety regularnie rosną. W 2013 przeciętny mieszkaniec kraju przeznaczał 721 złotych rocznie na medykamenty, w 2014 było to już 740 złotych, a w 2015 – 777 złotych.

Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost jest wynikiem zmian demograficznych. Wydłuża się długość życia i rośnie liczba emerytów – to sprawia, że kupujemy więcej leków. Coraz więcej osób cierpi na choroby przewlekłe (np. cukrzycę, nadciśnienie), co wiąże się ze stałym przyjmowaniem leków.

2. Jakie leki na receptę są najpopularniejsze?

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Co kupują Polacy? Wśród leków sprzedawanych na receptę dominują środki na schorzenia kardiologiczne. Na szczycie listy znalazły się Ramiprilum i Bisoprololum – preparaty obniżające ciśnienie krwi, stosowane przy niewydolności krążeniowej oraz chorobach serca.

Nic dziwnego – to właśnie na choroby układu krążenia cierpi najwięcej osób w naszym kraju. Miażdżyca, zawał czy choroba niedokrwienna to najczęstsze przyczyny śmierci wśród Polaków.

W dziesiątce najczęściej kupowanych znalazły się też środki na redukcję cholesterolu, na cukrzycę czy stosowany w chorobie wrzodowej.

Coraz więcej osób korzysta również z zamienników dla leków na receptę. Podczas wizyty w aptece pacjenci proszą o dobranie innego, tańszego środka, który będzie działał tak jak ten przepisany przez lekarza. Dane portalu KtoMaLek.pl mówią o tym, że co trzydzieste opakowanie sprzedawane na receptę refundowaną jest zamieniane w aptece.

3. Popularne leki bez recepty

Z roku na rok rosną też wydatki na preparaty bez recepty (OTC). Obecnie można kupić je nie tylko w aptekach, ale również supermarketach, drogeriach czy na stacjach benzynowych. Łatwy dostęp oraz szeroki wybór środków sprawia, że coraz chętniej po nie sięgamy.

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że największą popularnością cieszą się preparaty przeciwbólowe. Stosuje się przy różnych dolegliwościach – na ból głowy, zębów, stawów czy bóle menstruacyjne. Mają właściwości przeciwzapalne i szybko redukują dokuczliwe objawy.

Dobrze sprzedają się też leki bez recepty na przeziębienie, ból gardła, kaszel i katar. Polacy często leczą się na własną rękę. W przypadku infekcji najpierw odwiedzają aptekę i próbują samodzielnie pokonać symptomy. Wizyta u lekarza to dla wielu ostateczność – do gabinetu idą dopiero wtedy, gdy objawy nie mijają przez wiele dni.

Jak wynika z danych, dużą popularnością cieszą się też leki wspomagające wątrobę, preparaty magnezowe, produkty na bóle mięśni i stawów, a także probiotyki. Coraz więcej pieniędzy przeznaczamy również na dermokosmetyki dostępne w aptekach.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze