Ile wydajemy miesięcznie na leki?

Prawie 800 złotych rocznie – tyle statystyczny Polak wydaje na leki. Co kupujemy? Na receptę głównie preparaty na schorzenia kardiologiczne, bez recepty – tabletki przeciwbólowe. Rynek apteczny w Polsce jest już wart prawie 30 miliardów złotych.

Wydatki na leki rosną

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że wydatki na leki i suplementy diety regularnie rosną. W 2013 przeciętny mieszkaniec kraju przeznaczał 721 złotych rocznie na medykamenty, w 2014 było to już 740 złotych, a w 2015 – 777 złotych.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Eksperci nie mają wątpliwości, że wzrost jest wynikiem zmian demograficznych. Wydłuża się długość życia i rośnie liczba emerytów – to sprawia, że kupujemy więcej leków. Coraz więcej osób cierpi na choroby przewlekłe (np. cukrzycę, nadciśnienie), co wiąże się ze stałym przyjmowaniem leków.

Jakie leki na receptę są najpopularniejsze?

Co kupują Polacy? Wśród leków sprzedawanych na receptę dominują środki na schorzenia kardiologiczne. Na szczycie listy znalazły się Ramiprilum i Bisoprololum – preparaty obniżające ciśnienie krwi, stosowane przy niewydolności krążeniowej oraz chorobach serca.

Nic dziwnego – to właśnie na choroby układu krążenia cierpi najwięcej osób w naszym kraju. Miażdżyca, zawał czy choroba niedokrwienna to najczęstsze przyczyny śmierci wśród Polaków.

W dziesiątce najczęściej kupowanych znalazły się też środki na redukcję cholesterolu, na cukrzycę czy stosowany w chorobie wrzodowej.

Coraz więcej osób korzysta również z zamienników dla leków na receptę. Podczas wizyty w aptece pacjenci proszą o dobranie innego, tańszego środka, który będzie działał tak jak ten przepisany przez lekarza. Dane portalu KtoMaLek.pl mówią o tym, że co trzydzieste opakowanie sprzedawane na receptę refundowaną jest zamieniane w aptece.

Popularne leki bez recepty

Z roku na rok rosną też wydatki na preparaty bez recepty (OTC). Obecnie można kupić je nie tylko w aptekach, ale również supermarketach, drogeriach czy na stacjach benzynowych. Łatwy dostęp oraz szeroki wybór środków sprawia, że coraz chętniej po nie sięgamy.

Z danych serwisu KtoMaLek.pl wynika, że największą popularnością cieszą się preparaty przeciwbólowe. Stosuje się przy różnych dolegliwościach – na ból głowy, zębów, stawów czy bóle menstruacyjne. Mają właściwości przeciwzapalne i szybko redukują dokuczliwe objawy.

Dobrze sprzedają się też leki bez recepty na przeziębienie, ból gardła, kaszel i katar. Polacy często leczą się na własną rękę. W przypadku infekcji najpierw odwiedzają aptekę i próbują samodzielnie pokonać symptomy. Wizyta u lekarza to dla wielu ostateczność – do gabinetu idą dopiero wtedy, gdy objawy nie mijają przez wiele dni.

Jak wynika z danych, dużą popularnością cieszą się też leki wspomagające wątrobę, preparaty magnezowe, produkty na bóle mięśni i stawów, a także probiotyki. Coraz więcej pieniędzy przeznaczamy również na dermokosmetyki dostępne w aptekach.

Sylwia Stachura, ponad rok temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Siła tkwi w biotynie. W jakich produktach ją znajdziesz?

Rola biotyny Witamina H, witamina B7, biotyna. Tak nazywamy składnik, który jest niezbędny do pracy naszego organizmu. Nazwa witaminy pochodzi z języka niemieckiego. Oznacza "haut", czyli skórę. Za co odpowiada? Jak sama nazwa wskazuje - za stan skóry,...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc