Trwa ładowanie...

Ile zarabiają lekarze w Polsce? Dane GUS pokazują, że stawki są bardzo zróżnicowane

Z ostatniego raportu GUS dotyczącego średniego wynagrodzenia w Polsce wynika, że lekarze są czwartą w rankingu najlepiej zarabiających grup zawodowych na etatach. Według danych z października 2020 r. ich średnie wynagrodzenie wynosiło 10 909,24 zł brutto. W przypadku lekarzy dentystów było o połowę niższe. Jak te dane mają się do obecnej sytuacji?

spis treści

1. Wysokość zarobków różna w zależności od specjalizacji

Zarobki to temat, który zawsze budzi duże emocje. Lekarze są jedną z tych grup zawodowych, wokół, których narosło wiele mitów i kontrowersji, jakby choćby te związane z dodatkiem covidowym.

Zobacz film: "Lekarz komentuje specustawę o zatrudnieniu lekarzy z Ukrainy"

Dane GUS rozwiewają sporo wątpliwości dotyczących zarobków polskich medyków. Z raportu wynika, że przeciętne zarobki lekarza w Polsce w październiku 2020 r. wyniosły 10 909,24 zł brutto. Dla porównania średnie miesięczne wynagrodzenie w analogicznym okresie wynosiło 5748,24 zł brutto. Tego typu zestawienia przygotowywane są przez Główny Urząd Statystyczny co dwa lata. Tyle że jak wskazują eksperci to dane mocno uśrednione.

Jakie są średnie zarobki brutto lekarzy w zależności od specjalizacji?

 • lekarz rodzinny - 11 010 zł;
 • pediatra - 10 700 zł;
 • lekarz chorób wewnętrznych - 7 100 zł;
 • anestezjolog - 6 300 zł;
 • ortopeda - 6 100 zł;
 • ginekolog - 5 500 zł;
 • chirurg ogólny - 6 tys. zł;
 • chirurg plastyczny - 5 500 zł.

Najsłabiej wypadają zarobki medyków, którzy zaczynają pracę i są w trakcie specjalizacji. Jasno odzwierciedlają to dane zebrane przez firmę Sedlak&Sedlak, które pokazują, że lekarz stażysta zarabia ok. 3070 zł brutto, a lekarze rezydenci nieco powyżej 4 tys. brutto.

Zarobki lekarzy są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od miejsca zatrudnienia i rodzaju specjalizacji
Zarobki lekarzy są mocno zróżnicowane. Wiele zależy od miejsca zatrudnienia i rodzaju specjalizacji (Getty Images)

2. Zarobki lekarzy w Polsce na tle Unii Europejskiej

Z kolei z raportu przygotowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że miesięczne zarobki lekarzy w 2019 r. wynosiły średnio 25,3 tys. zł brutto. Skąd te rozbieżności? Autorzy zestawienia wyjaśniają, że w ich analizie uwzględniono wszystkie przychody, również te z pracy pozaetatowej. Wiele zależy od specjalności, miejsca i formy zatrudnienia, jak i stażu pracy. Na wysokość wynagrodzenia wpływa również to, czy medyk pracuje w placówce państwowej, czy prywatnej i jaka jest wielkość placówki. Nie zmienia to faktu, że pensje lekarzy są wciąż znacznie niższe w porównaniu z zarobkami medyków w pozostałych krajach Unii.

- Z badania "The OECD Healthcare Salary Index" przeprowadzonego przez Qunomedical wynika, że średnia roczna pensja lekarzy pierwszego kontaktu (General practicioners) liczona według siły nabywczej (PPP) wynosiła w 2018 r. - 98,1 tys. euro, co stanowiło czterokrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce mierzonego także siłą nabywczą. Wskaźnik średniego wynagrodzenia lekarzy do średniej wynagrodzenia w gospodarce w krajach Unii Europejskiej, nawet w krajach o podobnym do nas poziomie rozwoju gospodarczego np. Czechach, Słowacji, na Węgrzech jest nadal nieco wyższy - zauważa dr Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego, dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

3. Podwyżki tylko dla wybranych grup

Od lipca mają wejść w życie podwyżki dla pracowników medycznych - zgodnie z porozumieniem podpisanym 5 listopada 2021 r. w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia. Podwyżki to łącznie 6,5 mld zł. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach, już wiadomo, że obejmą wyłącznie osoby zatrudnione na etat.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza