Powikłania i rokowania przy impotencji

Impotencja jest chorobą, która może nie prowadzi do jakichś wielkich zdrowotnych komplikacji czy śmierci chorego, ale za to niebagatelnie oddziałuje na życie prywatne, intymne czy życie w społeczeństwie.

Głównym powikłaniem zaburzeń potencji jest brak możliwości prowadzenia normalnego życia seksualnego. Odbywanie stosunków jest coraz trudniejsze, a z czasem całkiem niemożliwe. Partner może zaspokoić swoją partnerkę podczas seksu oralnego lub pettingu, jednak pełny akt płciowy, który przez większość ludzi jest najbardziej ceniony, jest niemożliwy. U niektórych osób z zaburzeniami potencji osiągnięcie orgazmu jest możliwe tylko w drodze masturbacji (intensywniejsze bodźce niż w trakcie stosunku płciowego).

Zobacz film: "Temperament seksualny"

Powikłania przy impotencji

Impotencja jest czynnikiem psychologicznym, który odbija się w znacznej mierze na samoocenie mężczyzny. Przyczynia się do bardzo negatywnego odbierania swojej osoby i do rozwoju ogromnej frustracji. Mężczyzna, który normalnie osiąga ogromne sukcesy w pracy, może czuć się nikim z powodu problemów w łóżku. Skutkiem obniżonego poczucia własnej wartości mogą być różne problemy natury psychicznej, będące największym powikłaniem impotencji. Należą do nich:

  • wzrost agresji,
  • zaburzenia więzi z partnerką seksualną,
  • wycofanie z życia społecznego.

Sfera seksualna jest bardzo ważna dla każdego. Jednak dla niektórych osób z zaburzeniami potencji staje się ona najważniejszą sferą istnienia. Mężczyźni przewartościowują jej znaczenie. Sukcesy w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym stają się niczym w porównaniu z porażką na polu seksualnym. Taki człowiek może nawet postrzegać siebie w kategoriach „wraku człowieka”.

Niezaspokojenie w sferze seksualnej jest źródłem frustracji zarówno dla mężczyzny cierpiącego na impotencję, jak i jego partnerki. Wielu mężczyzn próbuje ukryć przed partnerką swój problem. Unikają oni kontaktów seksualnych, nie podając przyczyny swojej niechęci do zbliżeń. Kobieta czuje się w takiej sytuacji odrzucona, mniej atrakcyjna, podejrzewa zdradę. Niedopowiedzenia między partnerami mogą nawet doprowadzić do rozpadu związku. Niektórzy mężczyźni, sfrustrowani kłopotami z potencją, w celu znalezienia intensywniejszych bodźców zmieniają często partnerki, nie potrafią zbudować głębszej więzi w obawie przed oceną ze strony kobiety. Mogą także podejmować ryzykowne zachowania seksualne w celu udowodnienia swojej męskości.

Kolejnym powikłaniem wynikającym bezpośrednio z poprzedniego jest problem z prokreacją. Bez prawidłowo działającego mechanizmu wzwodu nasienie praktycznie nie ma szans w naturalny sposób dostać się we właściwe miejsce. Co za tym idzie – nie może dojść do zapłodnienia. Jedynym ratunkiem dla osób z tym problemem jest inseminacja, czyli przeniesienie nasienia sztucznie.

Rokowania w impotencji

W przypadku impotencji rokowanie zależy w głównej mierze od przyczyny zaburzeń potencji.

Jeżeli mamy do czynienia z epizodami osłabienia erekcji w wyniku przemęczenia, niewyspania czy wypicia dużej ilości alkoholu, ustępują one wraz z ustąpieniem działania tych czynników, czyli wyspaniem się, wypoczęciem. W przypadku palenia papierosów proces powrotu do pełni sił trwa trochę czasu, ale efekt jest widoczny już w niedługim czasie po rzuceniu palenia.

W przypadku zaburzeń erekcji na tle psychogennym jest możliwe odzyskanie pełnej erekcji. Wymaga to od chorego przełamania się, zdania sobie sprawy z istoty problemu. Pierwszy udany stosunek powinien poprawić wiarę w siebie i zlikwidować problem. Czasami konieczne są do tego rozmowa, terapia u seksuologa albo jednorazowe skorzystanie z inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, tak dla przełamania się.

Z kolei w przypadku schorzeń organicznych rokowanie nie zawsze jest już takie dobre. W tym przypadku wszystko zależy od konkretnej choroby i jej zaawansowania. Ustabilizowanie poziomów hormonów w chorobach gruczołów wydzielania wewnętrznego przynosi zazwyczaj pełną poprawę. Dobre kontrolowanie choroby sercowo-naczyniowej (z odpowiednio dobranym leczeniem) umożliwia uzyskiwanie satysfakcjonujących wzwodów.

Gorsza sytuacja jest w przypadku bardzo zaawansowanego procesu miażdżycowego czy cukrzycy – tu nie zawsze poprawa jest możliwa. Podobnie jest z jatrogenną impotencją w wyniku operacji urologicznych chorób prostaty.

Bez wątpienia najtrudniejsze w leczeniu i rokujące najgorzej są zaburzenia potencji powstałe w wyniku schorzeń neurologicznych (urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane). Większość z tych chorób jest nieodwracalna albo prawie nieodwracalna – dotyczy to także powikłań, w tym impotencji.

Lekarz Marcin Buczek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kępiński A., Z psychopatologii życia seksualnego, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2003, ISBN 83-08-03354-7
  • Heszen I., Sęk H., Psychologia zdrowia, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2007, ISBN 83-01-15050-1
  • Gregoir A. Impotencja, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 832-00-185-36
  • Ball S. Męska (nie)płodność. Fizjologia, zagrożenia, leczenie, Medyk, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89745-92-7

Zaburzenia erekcji

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia erekcji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) w szczególności odnosi się...

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Obniżone libido Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich między innymi: niska samoocena, stres, niepokój, a także niektóre leki. Czynniki te mogą znacząco obniżać libido. Nadużywanie alkoholu...

Zaburzenia erekcji

Leczenie miejscowe nieinwazyjne impotencji

W leczeniu impotencji zasadnicze miejsce zajmują metody nieinwazyjnego oddziaływania miejscowego. Takie sposoby uzyskiwania erekcji są stosunkowo popularne, ze względu na dużą skuteczność, a przede wszystkim ze względu na to, że eliminują...

Zaburzenia erekcji

Mocny wzwód źródłem pewności siebie

Erekcja jest jednym z najistotniejszych kwestii życia seksualnego. Według najnowszych badań męska wiara we własne możliwości seksualne (...) zadowoleni. Erekcja jako niezbędny składnik udanego życia seksualnego Badania...

Zaburzenia erekcji

Wymiary penisa

Wymiary penisa

penisa były wiarygodne, mężczyzna powinien je przeprowadzać w stanie pełnej erekcji (dla wielu osób mających zaburzenia erekcji, może to być spory kłopot) i w pewnych odstępach czasowych. Można wtedy...

Zaburzenia erekcji

Prostata a potencja

Prostata, podobnie jak inne części męskiego ciała, jest narażona na choroby nowotworowe. W tym przypadku bardzo ważna jest wczesna diagnoza. Wielu mężczyzn, obserwujących u siebie objawy przerostu gruczołu, zastanawia się, jak dolegliwości prostaty wpłyną...

Zaburzenia erekcji

Brak porannego wzwodu

Brak porannego wzwodu

na zaburzenia erekcji. Jeśli mężczyzna ma problemy z wzwodem podczas kontaktów seksualnych, jedną z pierwszych rzeczy, o jakie pyta lekarz jest występowanie (...) zdarza się, że przyjmowanie leków na zaburzenia...