Powikłania i rokowania przy impotencji

spis treści
rozwiń

Impotencja jest chorobą, która może nie prowadzi do jakichś wielkich zdrowotnych komplikacji czy śmierci chorego, ale za to niebagatelnie oddziałuje na życie prywatne, intymne czy życie w społeczeństwie.

Głównym powikłaniem zaburzeń potencji jest brak możliwości prowadzenia normalnego życia seksualnego. Odbywanie stosunków jest coraz trudniejsze, a z czasem całkiem niemożliwe. Partner może zaspokoić swoją partnerkę podczas seksu oralnego lub pettingu, jednak pełny akt płciowy, który przez większość ludzi jest najbardziej ceniony, jest niemożliwy. U niektórych osób z zaburzeniami potencji osiągnięcie orgazmu jest możliwe tylko w drodze masturbacji (intensywniejsze bodźce niż w trakcie stosunku płciowego).

Zobacz film: "Temperament seksualny"

1. Powikłania przy impotencji

Impotencja jest czynnikiem psychologicznym, który odbija się w znacznej mierze na samoocenie mężczyzny. Przyczynia się do bardzo negatywnego odbierania swojej osoby i do rozwoju ogromnej frustracji. Mężczyzna, który normalnie osiąga ogromne sukcesy w pracy, może czuć się nikim z powodu problemów w łóżku. Skutkiem obniżonego poczucia własnej wartości mogą być różne problemy natury psychicznej, będące największym powikłaniem impotencji. Należą do nich:

  • wzrost agresji,
  • zaburzenia więzi z partnerką seksualną,
  • wycofanie z życia społecznego.

Sfera seksualna jest bardzo ważna dla każdego. Jednak dla niektórych osób z zaburzeniami potencji staje się ona najważniejszą sferą istnienia. Mężczyźni przewartościowują jej znaczenie. Sukcesy w życiu rodzinnym, zawodowym, społecznym stają się niczym w porównaniu z porażką na polu seksualnym. Taki człowiek może nawet postrzegać siebie w kategoriach „wraku człowieka”.

Niezaspokojenie w sferze seksualnej jest źródłem frustracji zarówno dla mężczyzny cierpiącego na impotencję, jak i jego partnerki. Wielu mężczyzn próbuje ukryć przed partnerką swój problem. Unikają oni kontaktów seksualnych, nie podając przyczyny swojej niechęci do zbliżeń. Kobieta czuje się w takiej sytuacji odrzucona, mniej atrakcyjna, podejrzewa zdradę. Niedopowiedzenia między partnerami mogą nawet doprowadzić do rozpadu związku. Niektórzy mężczyźni, sfrustrowani kłopotami z potencją, w celu znalezienia intensywniejszych bodźców zmieniają często partnerki, nie potrafią zbudować głębszej więzi w obawie przed oceną ze strony kobiety. Mogą także podejmować ryzykowne zachowania seksualne w celu udowodnienia swojej męskości.

Kolejnym powikłaniem wynikającym bezpośrednio z poprzedniego jest problem z prokreacją. Bez prawidłowo działającego mechanizmu wzwodu nasienie praktycznie nie ma szans w naturalny sposób dostać się we właściwe miejsce. Co za tym idzie – nie może dojść do zapłodnienia. Jedynym ratunkiem dla osób z tym problemem jest inseminacja, czyli przeniesienie nasienia sztucznie.

2. Rokowania w impotencji

W przypadku impotencji rokowanie zależy w głównej mierze od przyczyny zaburzeń potencji.

Jeżeli mamy do czynienia z epizodami osłabienia erekcji w wyniku przemęczenia, niewyspania czy wypicia dużej ilości alkoholu, ustępują one wraz z ustąpieniem działania tych czynników, czyli wyspaniem się, wypoczęciem. W przypadku palenia papierosów proces powrotu do pełni sił trwa trochę czasu, ale efekt jest widoczny już w niedługim czasie po rzuceniu palenia.

W przypadku zaburzeń erekcji na tle psychogennym jest możliwe odzyskanie pełnej erekcji. Wymaga to od chorego przełamania się, zdania sobie sprawy z istoty problemu. Pierwszy udany stosunek powinien poprawić wiarę w siebie i zlikwidować problem. Czasami konieczne są do tego rozmowa, terapia u seksuologa albo jednorazowe skorzystanie z inhibitorów fosfodiesterazy typu 5, tak dla przełamania się.

Z kolei w przypadku schorzeń organicznych rokowanie nie zawsze jest już takie dobre. W tym przypadku wszystko zależy od konkretnej choroby i jej zaawansowania. Ustabilizowanie poziomów hormonów w chorobach gruczołów wydzielania wewnętrznego przynosi zazwyczaj pełną poprawę. Dobre kontrolowanie choroby sercowo-naczyniowej (z odpowiednio dobranym leczeniem) umożliwia uzyskiwanie satysfakcjonujących wzwodów.

Gorsza sytuacja jest w przypadku bardzo zaawansowanego procesu miażdżycowego czy cukrzycy – tu nie zawsze poprawa jest możliwa. Podobnie jest z jatrogenną impotencją w wyniku operacji urologicznych chorób prostaty.

Bez wątpienia najtrudniejsze w leczeniu i rokujące najgorzej są zaburzenia potencji powstałe w wyniku schorzeń neurologicznych (urazy rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane). Większość z tych chorób jest nieodwracalna albo prawie nieodwracalna – dotyczy to także powikłań, w tym impotencji.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!