Trwa ładowanie...

Infekcja grzybicza a bakteryjna

 Agnieszka Gotówka
01.12.2022 11:19
Infekcja grzybicza a bakteryjna
Infekcja grzybicza a bakteryjna (istock)

Infekcja intymna może być wywołana przez grzyby lub bakterie. Oba zakażenia dają bardzo podobne objawy. Inne jest natomiast ich leczenie. Jak zatem rozpoznać, co wywołało dolegliwość?

spis treści
Odróżnienie infekcji bakteryjnej i grzybiczej często umożliwia podjęcie skutecznego leczenia
Odróżnienie infekcji bakteryjnej i grzybiczej często umożliwia podjęcie skutecznego leczenia

W pochwie bytuje wiele mikroorganizmów. Niektóre z nich, m.in. bakterie Lactobacillus, pełnią bardzo ważne funkcje. Ich zadaniem jest przetwarzanie obecnego w nabłonku pochwy glikogenu w kwas mlekowy. To właśnie ten związek odpowiada za kwaśny odczyn pH pochwy, w którym chorobotwórcze drobnoustroje nie są w stanie się namnażać.

Bakterie Lactobacillus produkują też związki hamujące rozwój inwazyjnych form grzyba Candida albicans oraz również silnie bakteriobójczy nadtlenek wodoru. Te drobnoustroje są elementem mikroflory bakteryjnej pochwy, ale w takiej ilości, w której nie zagrażają naszemu zdrowiu.

Sytuacja jednak może się zmienić, gdy dojdzie do zachwiania równowagi organizmu. By tak się stało, niewiele trzeba. Wystarczy antybiotykoterapia, pojawienie się choroby przewlekłej, zła dieta czy nieodpowiednia higiena. W wyniku tych czynników spada odporność, a ilość pożytecznych bakterii zmniejsza się. Okazję tę wykorzystują patogeny, które namnażają się i wywołują objawy zakażenia.

1. Objawy infekcji bakteryjnej i grzybiczej

Na pierwszy rzut oka objawy infekcji bakteryjnej i grzybiczej są bardzo podobne. W obu przypadkach pojawiają się upławy. Jest to wydzielina chorobowo zmieniona o niewłaściwej konsystencji, barwie i zapachu. W przypadku infekcji bakteryjnej upławy są białoszare, jednorodne. Mają zbitą konsystencję i rybi zapach. Mogą podrażniać okolice sromu i odbytu.

Jeśli za infekcję odpowiadają grzyby, upławy są grudkowate. Mogą być białe, żółte lub zielone, co uzależnione jest od rodzaju chorobotwórczego grzyba. Wydzielina w tym przypadku albo jest bezwonna, albo przypomina słodkawą woń drożdży. Charakterystyczny dla infekcji grzybiczych jest również świąd okolic intymnych.

By potwierdzić, jaki patogen wywołał zakażenie, można również w warunkach domowych wykonać badanie pH pochwy. Potrzebne są do tego papierki lakmusowe. W przypadku infekcji bakteryjnej ilość bakterii beztlenowych w okolicach intymnych wzrasta, a pH pochwy przekracza 4,5. Jeśli jest jeszcze wyższe (ok. 8), to należy podejrzewać infekcję grzybiczą.

2. Leczenie infekcji intymnych

Każda infekcja intymna wymaga leczenia. W przeciwnym razie można być pewnym, że w niedługim czasie powróci. Zdarza się też, że drobnoustroje z pochwy wnikają w głąb organizmu, atakując inne układy. Niebezpieczne jest też zakażenie w ciąży. Na wczesnym etapie grozi poronieniem, zaś w kolejnych miesiącach – przedwczesnym porodem. W przypadku ciąży należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza i nie podejmować decyzji o leczeniu samodzielnie.

Ginekolog przepisze lek, który zahamuje proces namnażania się drobnoustrojów. Gynoxin OPTIMA zawiera tylko trzy dopochwowe kapsułki, zatem kuracja trwa zaledwie 3 dni. Obecny w nich fentikonazol niszczy błony komórkowe grzybów. W konsekwencji dochodzi do ich obumarcia. Lek działa grzybobójczo i grzybostatycznie. Może też pomóc w leczeniu infekcji bakteryjnych i mieszanych.

Wsparciem terapii mogą być probiotyki, które wspomagają odbudowę prawidłowej mikroflory pochwy. Uzupełniają braki pożytecznych bakterii Lactobacillus i przywracają pożądane pH. Można również sięgać po nie w celach profilaktycznych, np. w ciąży, podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej lub w trakcie antybiotykoterapii. Warto jednak pamiętać, że probiotyki same w sobie nie są w stanie zwalczyć infekcji intymnej.

Partnerem artykułu jest Gynoxin OPTIMA

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze