Trwa ładowanie...

Infekcje dróg moczowych

Zakażenia dróg moczowych częściej dotykają kobiety niż mężczyzn. U kobiety drogi moczowe są inaczej zbudowane. Cewka moczowa u kobiet jest znacznie krótsza i przez to bakterie mają do niej łatwiejszy dostęp.

spis treści

1. Budowa i funkcje układu moczowego

Układ moczowy zbudowany jest z:

Zobacz film: "Zakażenia układu moczowego"

 • nerek,
 • moczowodów,
 • pęcherza moczowego,
 • cewki moczowej.

Nerki umiejscowione są w tylnej ścianie jamy brzusznej. Usuwają z krwi zbędne substancje. W ten sposób powstaje mocz, który następnie przez moczowody trafia do pęcherza moczowego. Tam jest gromadzony. Wydostaje się na zewnątrz przez cewkę moczową. Mocz może być usuwany dzięki jednoczesnemu rozluźnieniu cewki i skurczowi mięśni pęcherza. Układ moczowy ma za zadanie gromadzić i wydalać zbędne substancje z organizmu. Na przykład mocznik, sole mineralne.

2. Rodzaje infekcji dróg moczowych

 • Zapalenie cewki moczowej – uciążliwa i nieprzyjemna dolegliwość. Wywołuje ból, świąd i pieczenie przy oddawaniu moczu. Warto zareagować od razu. Nieleczone infekcje dróg moczowych prowadzą do przejścia choroby w stan przewlekły i do rozprzestrzenienia się zakażenia na inne narządy.

 • Zapalenie pęcherza – cierpisz na nie gdy odczuwasz częste parcie na mocz, często musisz chodzić do ubikacji, ale w efekcie oddajesz niedużą ilość moczu. Zapaleniu pęcherza towarzyszy również silny, kłujący ból w okolicy nad łonowej. Warto wiedzieć, że najczęstszą przyczyną zapalenia są bakterie, które dostały się do pęcherza przez cewkę moczową.

 • Zapalenie nerek – kolejny element układu moczowego zaatakowany przez bakterie. Zapaleniu towarzyszą bóle w okolicy nerek, gorączka połączona z dreszczami, nudności, wymioty, osłabienie, bóle brzucha oraz bóle głowy. Przy tej infekcji oddawanie moczu jest utrudnione. Przy zapaleniu nerek należy zbadać mocz i krew. Można też wykonać USG jamy brzusznej i urografię. Zapalenie nerek może doprowadzić do ich niewydolności.

 • Bakteriuria bezobjawowa – nie wywołuje charakterystycznych zmian czy dolegliwości. Podczas badania moczu również wszystko jest w normie. Bakteriurie wykrywa się podczas np. badań kontrolnych. W układzie moczowym rozpoznaje się około 100 000 drobnoustrojów przypadających na 1 ml. Nie można jej lekceważyć. U kobiet w ciąży może spowodować przedwczesny poród lub zagrażać życiu dziecka.

3. Leczenie infekcji dróg moczowych

Prawidłowy mocz powinien mieć barwę słomkową. Jeśli układ moczowy został zainfekowany mocz może być mętny, może pojawiać się w nim krew. Badanie moczu najlepiej przeprowadzać raz w roku, a w przypadku ciąży – raz w miesiącu. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większe szanse na skuteczne i szybkie wyleczenie. Zaniedbane zakażenia dróg moczowych mogą przejść w stan przewlekły. Wówczas leczenie będzie znacznie trudniejsze. Infekcje dróg moczowych leczy się antybiotykami. Wcześniej wykonuje się antybiogram, który pozwala dowiedzieć się która bakteria na który antybiotyk będzie wrażliwa. Leczenie najczęściej wymaga leżenia w łóżku i częstego oddawania moczu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przeziębienie pęcherza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza