Trwa ładowanie...

Interakcje błonnika z lekami

Choć błonnik ma dobroczynny wpływ na zdrowie (chroni m.in. przed otyłością, miażdżycą i cukrzycą), nie należy go w większych ilościach przyjmować jednocześnie z lekami, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznych interakcji.

Spożywanie błonnika powinny mocno ograniczyć osoby, które leczą się na choroby depresyjne. Powoduje on wiązanie cząsteczek jonów i atomów, co prowadzi do zmiany stężenia trójpierścieniowych leków antydepresyjnych. Powoduje przez to zahamowanie działania medykamentów i wzmożenie stanów depresyjnych, a nawet stwarza potencjalną możliwość samobójstwa. U pacjenta zmniejsza się stężenie terapeutyczne leku we krwi oraz jego działanie przeciwlękowe i antydepresyjne.

Również pacjenci leczący się na zaburzenia rytmu serca lub niewydolność krążenia przy pomocy nasercowych glikozydów naparstnicy powinni zrezygnować ze spożywania dużych ilości błonnika. Taka mieszanka może prowadzić do zaostrzenia niewydolności krążenia, może również wystąpić udar mózgu. Błonnik ogranicza działanie substancji czynnych zawartych w tych lekach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Oprócz tego błonnik, wyścielając ściany jelit, blokuje lub osłabia przyswajanie wielu składników mineralnych. Wymienić tutaj należy: wapń, żelazo, magnez, mangan, cynk, a także witaminy: A, D, E, oraz te z grupy B.

Przyjmując zatem wymienione leki, zrezygnuj z produktów z wysoką zawartością błonnika: otrąb, fasoli, pieczywa razowego, jabłek, porzeczek.

Zobacz także

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Artur Rumpel
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza