Interakcje leków – jak bezpiecznie przyjmować leki?
Każdego dnia tysiące pacjentów przyjmują nawet kilkanaście leków. Niestety niewielu z nich zastanawia się, czy stosują dane farmaceutyki zgodnie z zaleceniami. Okazuje się bowiem, że niektóre leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, które zagrażają naszemu zdrowiu, a nawet życiu. Jak więc stosować leki, by były dla nas bezpieczne?
1. Interakcje leków – co to takiego?
Nim zaczniemy się zastanawiać, czy poprawnie przyjmujemy leki, warto się dowiedzieć, czym są wspomniane interakcje. Mówimy o nich, gdy dochodzi do wzajemnego oddziaływania między przyjętym lekiem oraz innymi substancjami, czego efektem jest odmienne działanie na organizm pacjenta, niezgodne z deklaracjami producenta. Jeżeli przyjmujemy kilka leków jednocześnie, może się zdarzyć, że to połączenie będzie:
- osłabiać lub wzmagać działanie leku,
- wydłużać lub skracać czas działania leku,
- powodować wystąpienie zupełnie nowego działania, nawet toksycznego.
Taka sytuacja może być niezwykle niebezpieczna dla naszego zdrowia. Należy mieć również świadomość, że nawet samodzielnie przyjmowany lek może wywoływać szkodliwe dla organizmu skutki uboczne. Gdzie zatem szukać rzetelnych informacji na temat możliwych interakcji leków? Przede wszystkim w ulotce, która zawiera szczegółowe dane dotyczące działania i poprawnego stosowania leku.
Niestety praktyka pokazuje, że wielu pacjentów czyta ulotki pobieżnie lub wcale. Aby usprawnić poszukiwania informacji na temat działania leków powstała baza interakcji leków w serwisie KtoMaLek.pl, która pozwala szybko sprawdzić interakcje między farmaceutykami, a także leków z żywnością i alkoholem.
2. Groźne interakcje między lekami
Równoczesne zażywanie kilku leków może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Im więcej ich przyjmujemy, tym większe prawdopodobieństwo niekorzystnych interakcji. To ogromny problem zwłaszcza wśród seniorów, u których współwystępuje nawet kilka chorób przewlekłych wymagających stałej farmakoterapii różnymi preparatami. Dużym zagrożeniem jest także szeroka dostępność leków dostępnych bez recepty, po które pacjenci szczególnie chętnie sięgają w okresie jesienno-zimowym.
Jednym z popularnych przykładów jest łączenie leków na bazie kwasu acetylosalicylowego (popularnej aspiryny) z ibuprofenem. To częsty błąd, który pacjenci popełniają chcąc zwalczyć grypę lub przeziębienie. Tym czasem aspiryna obniża działanie ibuprofenu i nasila jego niekorzystny wpływ na błonę śluzową żołądka. Z drugiej strony ibuprofen osłabia działanie kardioprotekcyjne i przeciwzakrzepowe kwasu acetylosalicylowego.
3. Czego nie jeść, gdy przyjmujesz leki?
To, co zjadamy w ciągu dnia również może wpływać na wchłanianie i działanie leków na nasz organizm. Większość pacjentów zdaje sobie sprawę, że łączenie np. antybiotyków z alkoholem to kiepski pomysł, ale już niewielu wie, że soki z cytrusów zaburzają metabolizm leków, a błonnik zawarty np. w płatkach owsianych znacząco ogranicza wchłanianie niektórych substancji czynnych, witamin i minerałów. Nawet zwykła herbata, którą tak chętnie popijamy leki, przez zawartość garbników i flawonoidów może osłabiać wchłanianie leków i zmieniać ich metabolizm.
4. Brałeś te leki? Lepiej nie wsiadaj za kółko
Samochód jest najczęściej wybieranym środkiem transportu. Aby podróż była bezpieczne kierowca musi być w pełni skupiony i w dobrej kondycji psychofizycznej. Warto więc wiedzieć, że część leków może wpływać na sprawność narządów zmysłu, a także działanie układu nerwowego i mięśniowo-szkieletowego. To jasne, że nie należy przyjmować leków nasennych przed podróżą. Ale senność mogą wywołać także leki przeciwalergiczne, a to stwarza poważne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Ponadto leki przeciwdepresyjne mogą utrudniać skupienie uwagi i obniżać refleks. Dlatego zanim wsiądziemy do samochodu sprawdźmy, czy w bazie interakcji stosowane przez nas leki nie są przeciwwskazaniem do prowadzenia pojazdów.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.