Trwa ładowanie...

Interakcje leków z cytrusami

Mimo dużej zawartości cennej witaminy C, cytrusy nie powinny być spożywane jednocześnie z przyjmowaniem leków, zawierają bowiem furanokumaryny. Szczególnie bogaty w nie jest grejpfrut oraz czerwone gorzkie pomarańcze, z których przygotowuje się dżemy.

Furanokumaryny to związki, które skutecznie blokują enzym (cytochrom P450 3A4), który odpowiada za rozkładanie leków. Jego brak prowadzi do kumulacji substancji czynnych zawartych w lekach w organizmie, a nawet kilkukrotny wzrost stężenia leku we krwi. Cytochrom metabolizuje ponad połowę ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku leków. Występuje głównie w wątrobie i jelicie cienkim, gdzie dochodzi do rozkładu i wchłaniania leków.

Sok grejpfrutowy prowadzi do zaburzeń cytochromu w jelitach. Dlatego też nie należy pić go w połączeniu z przyjmowaniem leków. Absolutnie nie wolno nim popijać jakichkolwiek leków.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niebezpieczne skutki może mieć też spożywaniu cytrusów przy jednoczesnym przyjmowaniu leków antyhistaminowych – grozi to zaburzeniami rytmu serca, natomiast w przypadku połączenia grejpfruta oraz blokerów kanału wapniowego – może dojść do gwałtownego obniżenia ciśnienia krwi. Również pacjenci przyjmujący leki obniżające poziom cholesterolu we krwi nie powinni pić soku z cytrusów.

Również soki z innych owoców (ze względu na swój kwasowy charakter) mogą zaburzać wchłanianie i metabolizm niektórych leków, z którymi nie powinny być łączone. Są jednak i takie leki, które wymagają kwasowego środowiska, a więc korzystnie jest je łączyć z sokami.

Nie można łączyć z sokami owocowymi następujących leków: acenokumarol, acetazolamid, alfa-metyldopa, buprenorfina, furosemid, imipramina, kaptopryl, klomipramina, kwas foliowy, metformina, propranolol, tyklopidyna.

Zobacz także

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Artur Rumpel
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza