Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Intubacja dotchawicza - wskazania, przebieg, powikłania

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 14.07.2021 16:08
Intubacja dotchawicza
Intubacja dotchawicza

Intubacja dotchawicza polega na umieszczeniu rurki intubacyjnej, która przechodzi przez jamę ustną do tchawicy – narządu układu oddechowego, stanowiącego przedłużenie krtani i zapewniającego dopływ powietrza do płuc. Przed operacją odbywa się to po podaniu środków uspokajających i zwiotczających. W nagłych wypadkach pacjent jest zwykle nieprzytomny. Obecnie używa się giętkich, plastikowych rurek.

spis treści

1. Wskazania do wykonania intubacji dotchawiczej

Istnieje wiele wskazań do wykonania intubacji dotchawiczej. Przede wszystkim zabieg ten ułatwia udrożnienie dróg oddechowych, zapewnia ochronę przed aspiracją treści pokarmowej do drzewa oskrzelowego i płuc, umożliwia podłączenie do respiratora i aparatury zapewniającej znieczulenie. Ponadto zapewnia drenaż oskrzeli, dzięki możliwości odsysania. Intubację dotchawiczą wykonuje się w przypadku konieczności wentylacji mechanicznej, kiedy inne sposoby dystrybucji gazów oddechowych będą mniej skuteczne, a także w przypadku operacji w obrębie głowy i szyi oraz w czasie nietypowego ułożenia pacjenta na stole operacyjnym w czasie operacji.

2. Przebieg intubacji dotchawiczej

Lekarz umieszcza rurkę często za pomocą laryngoskopu – narzędzia, które pozwala mu zobaczyć górną część tchawicy, tuż poniżej strun głosowych. Podczas tej procedury laryngoskop przytrzymuje język. Ważne jest także, aby głowa pacjenta leżała w odpowiedni sposób, co pozwala na lepszy wgląd w jamę ustną. Celem umieszczenia rurki dotchawiczej jest umożliwienie przepływu powietrza do i z płuc tak, by była zapewniona odpowiednia ich wentylacja. Rurka może być podłączona do respiratora, co może pomóc, gdy pacjent jest nieprzytomny lub podczas operacji. Takie rozwiązanie jest stosowane, gdy pacjent jest ciężko chory i nie może sam oddychać. Jeśli rurka została nieumyślnie umieszczona w przełyku, nie spełni ona swojego zadania. Może dojść wtedy do uszkodzenia mózgu, zatrzymania czynności serca i śmierci.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Zassanie zawartości żołądka może prowadzić do zapalenia płuc i ostrej niewydolności oddechowej. Zbyt głębokie umieszczenie rurki może powodować, że tylko jedno płuco będzie miało dostęp do tlenu. Podczas aplikacji rurki może dojść do uszkodzenia zębów, miękkich tkanek gardła, strun głosowych. Intubacja dotchawicza powinna być wykonywana przez doświadczonych lekarzy. Komplikacje po niej zdarzają się rzadko. Można wykonać intubację dotchawiczą poprzez nos lub jamę ustną, częściej dostęp wykonuje się poprzez jamę ustną.

3. Powikłania intubacji dotchawiczej

Jak każdy zabieg, intubacja obarczona jest pewnym ryzykiem powikłań, najczęściej zdarzają się uszkodzenia uzębienia, uszkodzenie warg i podniebienia, bolesność gardła, męczący kaszel i chrypka, trudności z przełykaniem śliny. Zmiany zwyrodnieniowe krtani, zrosty i zwężenia zdarzają się bardzo rzadko, tylko w przypadkach długotrwałej wentylacji mechanicznej z zastosowaniem intubacji dotchawiczej.

Po każdorazowym wykonaniu intubacji lekarz anestezjolog za pomocą słuchawek lekarskich sprawdza, czy rurka znajduje się w układzie oddechowym. Mniej doświadczonym, młodym lekarzom lub ratownikom medycznym może się zdarzyć, że próba intubacji się nie powiedzie za pierwszym razem i wprowadzą rurkę do przewodu pokarmowego. Wówczas należy natychmiast powtórzyć intubację dotchawiczą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze