Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Izotek - charakterystyka, wskazania i przeciwwskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 19.05.2022 11:22
Izotek jest lekiem wypisywanym na receptę
Izotek jest lekiem wypisywanym na receptę (123rf.com)

Izotek stosowany jest głównie w ciężkiej postaci trądziku, kiedy nie zadziałały standardowe metody leczenia. Izotek to lek, który należy stosować pod kontrolą specjalisty. Jest lekiem wypisywanym na receptę.

spis treści

1. Co to jest Izotek?

Izotek jest lekiem, który występuje pod postacią kapsułek i przeznaczony jest do stosowania doustnego. Jest preparatem wypisywanym wyłącznie na receptę, a jego stosowanie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Dawkowanie leku izotek oraz częstotliwość zażywania ustala lekarz. Kuracja izotekiem trwa od 16 do 24 tygodni.

Ważne jest, aby w tym czasie nie przebywać zbyt dużo na słońcu. Izotek najlepiej przyjmować razem z jedzeniem. Zwiększa to skuteczność jego działania. Należy pamiętać, że jeśli leczenie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów to następną kurację można wznowić po upływie 8 tygodni. Substancją aktywną izoteku jest izotretynoina, która sprawia, że gruczoły łojowe przestają się rozrastać, zmniejszają się, a ich aktywność jest mniejsza.

Zobacz film: "Rak płuca. Historia Jerzego"
Trądzik młodzieńczy (prezentacja edukacyjna)
Trądzik młodzieńczy (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

Czysta skóra: krok po kroku Trądzik czy zaskórniki pojawiają się na twarzy, szyi, klatce piersiowej,

zobacz galerię

2. Kiedy stosuje się Izotek?

Izotek stosuje się w leczeniu trądziku pospolitego, kiedy wszystkie ogólnodostępne leki nie przyniosły efektów. Do głównych przeciwwskazań stosowania izoteku zalicza się ciąże oraz karmienie piersią. Należy także pamiętać, że kobiety, które stosują kurację izotekiem oraz około miesiąc po zakończonej kuracji, nie mogą starać się o dziecko. Osoby, które mają stwierdzone niewydolność wątroby, hiperwitaminoze witaminy A oraz podwyższone stężenie lipidów we krwi także nie powinny zażywać leku izotek.

Podczas wizyty poinformuj specjalistę o wszystkich lekach, które niedawno zażywałeś lub zażywasz na stałe. Lekarz powinien także wiedzieć o problemach natury psychicznej takich jak depresja czy próby samobójcze oraz o wszelkich zaburzeniach zdrowotnych, np: astma, choroby serca, cukrzyca, zaburzenia odżywania czy zaburzenia miesiączkowania

3. Skutki uboczne leku Izotek

Izotek jest lekiem wypisywanym na receptę o silnym działaniu, dlatego mogą występować działania niepożądane. Do najczęstszych skutków ubocznych po zażyciu izoteku zaliczamy: suchość warg, jamy ustnej, skóry i oczu, zawroty głowy, senność, bóle głowy. Na początku kuracji może także wystąpić chwilowe pogorszenie stanu cery. Czasami może także pojawić się nadmierna suchość w nosie, która może prowadzić do krwawień. Podczas stosowania kuracji izotekiem powinno kontrolować się trójglicerydy i cholesterol, a także wykonywać badania krwi, ponieważ może wystąpić anemia.

Zobacz także:

Kolejnymi skutkami ubocznymi są zmiany skórne, do których zalicza się między innymi świąd czy wysypkę. Do rzadko występujących skutków ubocznych podczas kuracji izotekiem zalicza się zaburzenia nastroju, depresję oraz myśli samobójcze. Pamiętaj, aby ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie zwiększać przyjmowania zalecanej dawki. Jeśli wystąpią silne reakcje alergiczne, wypadanie lub szybki porost włosów, duszności w klatce piersiowej, osłabienie czy omdlenia, a także zaburzenia widzenia oraz niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego takie jak biegunki, nudności czy wymioty natychmiast zgłoś się do lekarza w celu ustalenia przyczyny tych objawów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze