Jak często powinno się myć butelkę na wodę? Eksperci podają liczbę
Wielorazowe butelki na wodę to ekologiczne i wygodne rozwiązanie, jednak ich użytkownicy często zapominają o odpowiedniej higienie.
W tym artykule
Butelka na wodę to siedlisko bakterii?
Badania przeprowadzone przez ekspertów z Uniwersytetu Purdue i Uniwersytetu w Leicester pokazują, że butelki wielokrotnego użytku mogą być prawdziwą wylęgarnią drobnoustrojów. Carl Behnke, specjalista ds. bezpieczeństwa żywności, przeprowadził prosty test, przecierając wnętrze swojej butelki papierowym ręcznikiem. Jak przekazał w rozmowie z BBC, badacz z przerażeniem zauważył, że ręcznik stracił swoją białą barwę. Okazało się, że śliska warstwa na ściankach butelki to nie materiał, lecz kolonie bakterii.
W badaniu, w którym uczestniczyli studenci, zauważono, że wiele osób niechętnie poznawało wyniki testów dotyczących czystości ich butelek. Jak przyznali badacze, użytkownicy często zdawali sobie sprawę, że nie myją swoich pojemników dostatecznie często.
Jak szybko namnażają się bakterie?
Dr Primrose Freestone z Uniwersytetu w Leicester podkreśla, że woda kranowa nie jest sterylna i zawiera mikroorganizmy. W temperaturze pokojowej, wynoszącej około 20 st. Celsjusza, bakterie szybko się rozmnażają, a ich liczba może drastycznie wzrosnąć w ciągu doby. Przykładowo, badania z Singapuru wykazały, że w czasie 24 godzin liczba bakterii w wodzie wzrasta z 75 tys. do 2 mln na mililitr.
Czego boją się kleszcze? Przetestowaliśmy 6 naturalnych preparatów
Chociaż przechowywanie wody w lodówce spowalnia rozwój drobnoustrojów, nie eliminuje ich całkowicie. Dlatego samo uzupełnianie butelki świeżą wodą nie wystarcza – konieczna jest regularna dezynfekcja.
Zobacz też: Ile wody pić?
Jak prawidłowo czyścić butelkę?
Eksperci wskazują, że najlepszym sposobem na utrzymanie butelki w czystości jest mycie jej w zmywarce lub używanie szczotki. Samo płukanie zimną wodą nie wystarczy, ponieważ wiele patogenów przeżywa w niższych temperaturach. Zaleca się mycie pojemników gorącą wodą o temperaturze powyżej 60 st. Celsjusza oraz stosowanie niewielkich ilości detergentu.
Aby skutecznie pozbyć się bakterii, warto pozostawić płyn do mycia naczyń w butelce na kilka minut przed dokładnym spłukaniem.
Jeśli chodzi o częstotliwość, eksperci są zgodni: butelkę należy czyścić co najmniej raz w tygodniu, a najlepiej po każdym użyciu.
Dbanie o higienę butelki to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Regularne czyszczenie pozwala uniknąć kontaktu z chorobotwórczymi bakteriami.
Aleksandra Zaborowska, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- BBC
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.