Przejdź na WP

Jak dochodzi do zapłodnienia - czynniki, etapy

Kobieta w przeciwieństwie do mężczyzny jest płodna tylko w określonym czasie, przez kilka dni w miesiącu. Aby doszło do zapłodnienia, plemnik oraz komórka jajowa muszą się spotkać w odpowiednim miejscu i czasie. Jeżeli chcesz zajść w ciąże, stosunek powinien odbyć się w trakcie owulacji. Jak dochodzi do zapłodnienia i jakie są jego etapy?

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

spis treści

1. Jak dochodzi do zapłodnienia - czynniki

Zapłodnienie to nic innego, jak połączenie się komórek rozrodczych (gamet), w wyniku czego powstaje nowa komórka – nazywana zygotą. Jak dochodzi do zapłodnienia? Dokładniej zapłodnienie to połączenie komórki jajowej z plemnikiem w jedną komórkę, która daje początek nowemu organizmowi. Zapłodnienie uzależnione jest od cyklu kobiety.

Jeśli do zbliżenia dojdzie w okresie owulacji, podczas którego komórka jajowa opuszcza pęcherzyk Graffa, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zapłodnienia. W przypadku kobiet, u których cykl trwa 30 dni, owulacja występuje około szesnastego dnia. Największe szanse na dojście do zapłodnienia są w dniu owulacji lub kilka dni przed nią (maksymalnie trzy).

Jak dochodzi do zapłodnienia po stosunku seksualnym
Jak dochodzi do zapłodnienia po stosunku seksualnym

2. Jak dochodzi do zapłodnienia - etapy

Jak dochodzi do zapłodnienia? Jajeczko uwolnione z pęcherza Graffa trafia do jajowodu, jeśli w tym okresie dojdzie do wytrysku, istnieje duża szansa na to, że plemnik dotrze do jajeczka. Dojrzałe jajeczko żyje około 24 godziny. W czasie wytrysku, do dróg rodnych kobiety dostaje się około kilkaset milionów plemników, lecz tylko jeden z nich (najszybszy i najsilniejszy) może dać początek nowemu życiu i tylko on doprowadza do zapłodnienia.

Dojrzały plemnik ludzki zbudowany jest z główki, szyjki oraz witki. W jego główce zawarte jest DNA, czyli materiał genetyczny, ponadto w plemniku znajduje się również akrosom, dzięki któremu plemnik może wniknąć do wnętrza jajeczka. Elementy te są konieczne, aby doszło do zapłodnienia. Plemnik, który jako pierwszy dotrze do komórki jajowej, musi dostać się do jej wnętrza. Dzięki enzymom rozpuszcza powłokę ochronną komórki jajowej i w ten sposób wnika do środka jajeczka. Kiedy jeden z plemników znajdzie się w środku, żaden inny nie może się już tam przedostać i dorpowadzić do zapłodnienia.

Zapłodnienie
Zapłodnienie

Do zapłodnienia dochodzi w momencie połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Aby doszło do poczęcia,...

zobacz galerię

Jak dochodzi do zapłodnienia? Aby mogło dojść do zapłodnienia, muszą zostać spełnione następujące warunki: musi dojść do penetracji (członek musi się znaleźć w pochwie) oraz wytrysku (wypłynięcia plemników z członka do pochwy). Nie każdy stosunek, podczas którego doszło do penetracji i wytrysku musi doprowadzić do zapłodnienia. W dużej mierze, to czy dochodzi do zapłodnienia, zależy to od liczby i kondycji plemników. Jeżeli plemniki nie dotrą do szyjki macicy w ciągu kilku godzin po ejakulacji, zginą, ponieważ płyn nasienny stanie się dla nich toksyczny. Nie ma wówczas szansy na to, aby doszło do zapłodnienia.

To musisz wiedzieć

Plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety około 5-7 dni i w tym okresie jest szansa na to, aby doszło do zapłodnienia. Jajeczko i plemnik mają po 23 chromosomy. W momencie połączenia powstaje zygota – komórka o dwóch jądrach i 46 powiązanych w pary chromosomach (w każdej parze jest zapis cech przekazanych przez matkę i przez ojca). Powstała w trakcie zapłodnienia nowa komórka zaczyna się dzielić i wędruje przez jajowód aż do macicy, gdzie dochodzi do implantacji zarodka (zagnieżdżenia).

Czas dotarcia do docelowego miejsca zajmuje zygocie około 5-7 dni. Zarodek ulokowany w macicy wysyła do jajnika sygnały, dzięki którym powstałe po owulacji ciałko żółte zamienia się w ciałko ciążowe, to ono produkuje hormony odpowiedzialne za podtrzymanie ciąży, a także powoduje zatrzymanie miesiączki.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy