Jak intensywne ćwiczenia wpływają na układ hormonalny?

Intensywne ćwiczenia fizyczne od pewnego czasu stały się w Polsce bardzo popularne. Coraz więcej trenerów namawia do ćwiczeń nawet w domu - nie jest konieczne wyjście na siłownię. Tych z kolei jest coraz więcej w każdym mniejszym i większym mieście. Naukowcy postanowili zbadać, jak intensywne ćwiczenia wpływają na hormony w naszym organizmie.

W badaniu wzięły udział osoby, które startowały w zawodach fitness. U takich osób konieczne jest stosowanie diety, która sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej, ale oddziałuje także na zwiększenie masy mięśniowej. Intensywny wysiłek to także stres dla organizmu, który może objawiać się pewnymi zaburzeniami hormonalnymi.

Według badań, po 4-miesięcznym okresie intensywnych ćwiczeń, stan homeostazy organizmu może powrócić do normy po 3-4 miesięcznej diecie bogato energetycznej i zmniejszeniu maksymalnej intenstywności ćwiczeń.

Skomponowana dieta, która była konieczna (w celu uzyskania jak najlepszej formy) do udziału w zawodach fitness zawierała małą ilość węglowodanów, dużą ilość białka, co z kolei przyczyniło się do znacznej redukcji tkanki tłuszczowej.

Wszystkie te czynniki przyczyniły się do zachwiania prawidłowej równowagi hormonalnej - zaburzenia głównie dotyczyły hormonów płciowych, jak i tarczycowych. To z kolei znalazło swoje odzwierciedlenie z występowaniem problemów z właściwym zachowaniem cyklu miesięcznego u kobiet.

Hormony odzyskały swój właściwy poziom po zaprzestaniu intensywnych ćwiczeń aerobowych i stosowaniu diety bogato energetycznej.

Choroby, które możesz złapać na siłowni

Regularne chodzenie na siłownię kojarzy się głównie ze zdrowiem, jednak może mieć również negatywne skutki. I nie chodzi wcale o zakwasy, zmęczenie i przepocone...

W czysto amatorskich ćwiczeniach i zbilansowanej diecie nie powinno dojść do zaburzeń ze strony układu hormonalnego. Jednak przed podjęciem intensywnych ćwiczeń, należy skontaktować się z lekarzem, który wykona podstawowe badania określające czy możemy wykonywać forsowne ćwiczenia.

Dobrze, aby została wykonana próba wysiłkowa oraz EKG, które określą, czy nasze serce dobrze pracuje i czy nie zaszkodzimy sobie wykonując ćwiczenia.

Stosowanie uniwersalnych diet nie jest dobrym pomysłem - odpowiednia dieta powinna być skomponowana pod konkretną osobę, analizując jej BMI, wydatek energetyczny podczas ćwiczeń (jak i ten w ciągu dnia) oraz cel jaki jest do uzyskania. Zbilansowana dieta powinna zostać ułożona przez dietetyka, który dokonując właściwej analizy sporządzi „dietę szytą na miarę”.

5 popularnych przekąsek po treningu, które tuczą

Kiedy po ciężkim treningu przychodzi czas na regeneracyjny posiłek, warto upewnić się, że sięgamy po coś, co sprawi, że nasz trud włożony w pracę nad sobą...

Kolejną kwestią jest poprawne wykonywanie ćwiczeń, które niestety nie zawsze ma miejsce. Szczególnie na początku naszej przygody ze sportem warto skorzystać z porady wyszkolonego trenera personalnego, który pokaże nam, jak właściwie ćwiczyć. Wszelkie kontuzje, które powstaną podczas ćwiczeń warto skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Takie podejście do ćwiczeń i wysiłku fizycznego sprawi, że założone efekty pojawią się szybko – oczywiście przy zachowanej samodyscyplinie, która ma niebagatelne znaczenie w dążeniu do celu i osiągnieciu wymarzonej formy. Ruch to zdrowie – tak proste stwierdzenie, a jednak jak bardzo wpisuje się w styl życia XXI wieku.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 7 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

9 zwyczajów najzdrowszych ludzi na świecie

9 zwyczajów najzdrowszych ludzi na świecie

i zmniejszają ryzyko rozwoju wielu potencjalnie groźnych schorzeń. Ćwiczenia nie muszą być długie i intensywne, by przyniosły wymierne korzyści dla zdrowia (...) , ponieważ dostarcza organizmowi dużo witamin oraz składników...

Zdrowie

Zanieczyszczenia powietrza - sonda

Zanieczyszczenia powietrza - sonda Odtwórz wideo

Jak zanieczyszczenia wpływają na układ oddechowy? Czy smog można wiązać z alergią? Jak uchronić się przed zanieczyszczeniami powietrza? Czyste (...) powietrze jest niezbędne dla dobrego zdrowia, a jego jakość istotnie...

Migrena

Ćwiczenia - mało znany sposób na migrenę

Ćwiczenia - mało znany sposób na migrenę

pozostać w formie i radzić sobie z bólem głowy. Czasami, w przypadku małej ilości pacjentów, zbyt intensywne ćwiczenia mogą wywołać tzw. wysiłkowy ból (...) z chodzeniem spać i w konsekwencji wywołać ból głowy. Unikaj...

Joga

Joga dla początkujących

Joga dla początkujących

, aby wykonywać to ćwiczenie zarówno w prawą, jak i lewą stronę. Litera T Stymuluje układ krążenia (przyspiesza tętno i oddech). Wzmacnia pośladki (...) . Nie ćwicz z pełnym żołądkiem (odczekaj 4 godziny po głównym...