Trwa ładowanie...

Jak kolory w miejscu pracy wpływają na twoją psychikę?

Codziennie chodzisz do pracy i najczęściej przebywasz w trzech miejscach. Siedzisz przy swoim biurku, jesteś w kuchni lub w łazience. Co się dzieje, jeśli w każdym z tych pomieszczeń na ścianach jest kolor szary? Pomimo tego, że próbujesz urozmaicić swoje miejsce zdjęciami bliskich, kwiatami czy innymi drobiazgami, nie możesz pozbyć się wrażenia znudzenia i „bezpłciowości” tego miejsca. Możesz wierzyć lub nie, ale twój mózg reaguje na kolory, którymi się otaczasz. Rozejrzyj się więc po biurze i sprawdź, czy w tych kolorach masz szansę na dobrą, codzienną pracę.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

spis treści

1. Wpływ kolorów na mózg

Ciekawe wnioski wypłynęły z przeprowadzonego badania, które dotyczyło sprawdzenia interakcji między pracownikiem a witryną internetową. Badania te wyjaśniły, dlaczego Facebook jest niebieski i czemu firmy decydują się na niektóre kolory przy projektowaniu swojej strony internetowej. Firmy, takie jak Google, wykonują testy A/B, które pokazują, jakie kolory powinny otaczać pracowników w poszczególnych działach. Przemalowywali więc nieustannie kolory ścian w każdym pomieszczeniu firmy, aby zobaczyć, jak każdy kolor wpływa na samopoczucie. Niestety, nie wszystkie firmy mają takie możliwości, aby zadbać o nastrój swoich pracowników.

2. Wpływ koloru na twój nastrój i produktywność

Są różne badania dotyczące tego, jakich kolorów i wzorów unikać przy projektowaniu miejsca pracy, jednak nie wszystkie firmy interesują się tym tematem. Szkoda, bo działa to na ich niekorzyść. Pracownik, który codziennie przychodzi z domu do pomieszczenia nudnego, szarego i smutnego, nie będzie z podekscytowaniem zasiadał do pracy. Czy tego chcesz, czy nie, kolory wpływają na twój nastrój, a nie chcesz przecież przez 8 godzin przebywać w pomieszczeniu, które wzbudza w tobie smutek czy stres. Najgorszą rzeczą, jaką może zrobić pracodawca jest posadzenie swojego pracownika w zamkniętym pomieszczeniu, w którym oprócz białych ścian jest jedynie biurko i komputer. O ile oczywiście ściany nie będą spełniały funkcji tablicy przy realizowaniu projektu, to takie środowisko nie pobudzi nikogo do działania. Jeśli więc jesteś pracodawcą – zapytaj swoich współpracowników, jakie kolory wzbudzają w nich pozytywny nastrój. Jeśli nie, to trzymaj się kilku zasad. Niech kolorystyka opiera się na jasnych, ciepłych tonach, których kolory nie będą zbyt nasycone. Postaw też na białe sufity, które sprawią uczucie ciepła i czystości. Zdecydowanie zrezygnuj z kolorów intensywnych, jaskrawych, ale też ciemnych i burych. Takie kolory przetłaczają i powodują, że pracownik nie może się skupić i jest zaniepokojony.

3. Jakie kolory do biura?

Funkcjonuje kilka zasad, którymi można kierować się przy wyborze kolorystyki biura. Możesz wybrać barwy „czyste”, które warto złamać szarościami i pastelami, a które ożywią wnętrze. Można też zastosować zasadę kontrastu, czyli wybrać dwa kontrastujące ze sobą kolory takie jak niebieski i żółty, czy zielony i pomarańczowy. Uważaj jednak – takie połączenia mogą szybko męczyć oczy. Dobrym rozwiązaniem będzie też wybór tzw. kolorów ziemi, czyli tych, które naturalnie występują w przyrodzie. Będzie to beż, brąz, zieleń i delikatna żółć. Najlepiej wyglądają w towarzystwie naturalnych materiałów, takich jak drewno, wiklina czy len. Jasność i dobry nastrój zapewnią kolory pastelowe. Zastosuj je w pomieszczeniach małych i ciemnych, a także w korytarzach i kolorach biurowych. Pracy umysłowej szczególnie dobrze pomagają barwy zimne, które ochłodzą pomieszczenia małe i ciasne. Dadzą też poczucie przestrzeni i czystości. Barwy ciepłe natomiast zapewnią dobrą atmosferę we wnętrzu, pomogą też się zrelaksować i odprężyć.

Jeśli jesteś pracodawcą, warto abyś zadbał o swojego pracownika, jego nastrój, samopoczucie i produktywność. Odpowiednie kolory w biurze sprawią, że z większą chęcią będzie przychodził do pracy i wypełniał swoje zawodowe obowiązki. Jeśli jednak czujesz, że nie poradzisz sobie z trudnym zadaniem wyboru kolorystyki lub po prostu zwyczajnie się na tym nie znasz – skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Osoba, która profesjonalnie zajmuje się aranżacją biur powinna wiedzieć, w jakich barwach twoi pracownicy będą czuli się najlepiej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.