Jak leczyć choroby prostaty?
Choroby prostaty dotykają najczęściej dojrzałych mężczyzn po 50. roku życia. Prostata to inaczej gruczoł krokowy. Przerost prostaty prowadzi do zaburzeń w oddawaniu moczu. Ważne jest by prostata była badana regularnie. Dzięki temu możliwe będzie wczesne rozpoznanie choroby i jej natychmiastowe leczenie. Zaniedbany przerost prostaty może przerodzić się w nowotwór.
1. Objawy chorób prostaty
Choroby prostaty wywołują następujące objawy: osoba chora ma trudności w oddawaniu moczu, mocz płynie słabym strumieniem lub wycieka kroplami. Panowie, u których prostata jest powiększona mogą odczuwać uciążliwą konieczność oddania moczu, nawet w nocy.
Inne objawy prostaty to ciągłe uczucie pełnego pęcherza, które utrzymuje się nawet po oddaniu moczu oraz bóle w dolnej partii brzucha powstałe na skutek przetrzymywania moczu. Często występuje też niemożność powstrzymania oddawania moczu. Objawy prostaty mogą świadczyń nie tylko o łagodnym przeroście gruczołu krokowego, ale też o poważnych zmianach chorobowych.
2. Leczenie łagodnego przerostu prostaty
Łagodny przerost prostaty dotyka dużą ilość mężczyzn. Szczególnie narażeni są panowie w wieku 70-80 lat. Leczenie przeprowadza się farmakologicznie. Niestety jest ono skuteczne jedynie w początkowej fazie choroby. Leki blokujące receptory alfa to najczęściej stosowane środki. Likwidują one są skurcze mięśni gładkich okolicy pęcherza, cewki moczowej i prostaty oraz ich rozkurczenie. Dzięki temu odblokowany zostaje odpływ moczu z pęcherza.
Łagodny przerost prostaty może być leczony za pomocą leku zawierającego finasteryd. Środek ten zapobiega przemianom testosteronu w hormon i tym samym zmniejsza wielkość gruczołu krokowego. Zostaje usunięta przeszkoda w oddawaniu moczu. Niestety tego typu leki mogą zaburzać czynności seksualne. Preparaty ziołowe są pomocne jedynie w pierwszej fazie choroby. W ich skład wchodzą wyciągi z kory śliwy afrykańskiej, z pokrzywy, z nasion dyni, z kukurydzy.
3. Leczenie raka prostaty
Rak prostaty może być leczony chirurgicznie, za pomocą radioterapii, hormonoterapii lub chemioterapii. Najczęściej stosuje się zabiegi chirurgiczne które można uzupełnić radioterapią. Leczenie dobiera się ze względu na rozwój choroby, stopień złośliwości raka, inne choroby współwystępujące, wiek osoby chorej. W wyborze metody przede wszystkim uwzględnienia się zdanie chorego.
4. Leczenie zapalenia prostaty
Do zapalenia prostaty najczęściej dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej. Leczenie oparte jest na antybiotykach i lekach przeciwzapalnych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.