Jak leczyć naczyniaki starcze i gwiaździste?
Małe, czerwone kropki na ciele oraz pajączki – tak najczęściej określane są naczyniaki starcze oraz gwiaździste. Jakie są przyczyny powstawania tych zmian? W jaki sposób usunąć punkty rubinowe oraz naczyniaki gwiaździste? Czy leczenie ich jest konieczne ze względów zdrowotnych czy jedynie estetycznych?
1. Charakterystyka naczyniaków starczych i gwiaździstych
Naczyniaki starcze, nazywane również punktami rubinowymi lub plamkami De Morgana, to dość powszechny rodzaj naczyniaków. Najczęściej przyjmują one okrągły, wypukły kształt, a ich średnica wynosi od jednego do kilku milimetrów. Występują przede wszystkim w kolorze mocno czerwonym, czyli rubinowym, ale też fioletowym i różowym.
Jak wyglądają naczyniaki gwiaździste i czy są równie często spotykane? –Naczyniaki gwiaździste zaliczane są do teleangiektazji, czyli trwałych poszerzeń naczyń krwionośnych. Wyglądem przypominają rozgałęzione „pajączki”, które rozchodzą się od punktu centralnego. Poprzez te promieniste rozgałęzienia przypominają one właśnie gwiazdę. Najczęściej są to naczyniaki niewielkich rozmiarów, ale w niektórych przypadkach, zwłaszcza u pacjentów z chorą wątrobą, mogą być znaczne. Naczyniaki gwiaździste są często spotykane, chociaż nie aż tak powszechne, jak punkty rubinowe – tłumaczy dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Naczyniaki starcze mogą być zlokalizowane na całym ciele, natomiast gwiaździste występują głównie na twarzy i dekolcie. Te pierwsze, chociaż nazywane są starczymi, pojawiają się niekoniecznie w podeszłym wieku. Punkty rubinowe spotykane są nawet u osób, które dopiero co przekroczyły 20 rok życia, chociaż wraz z wiekiem ich liczba może wzrastać.
Do najczęstszych przyczyn powstawania naczyniaków starczych zalicza się czynniki genetyczne i hormonalne, ale też nadmierną ekspozycję na słońce, stosowanie niektórych leków czy nadużywanie alkoholu. Pojawienie się punktów rubinowych zazwyczaj nie oznacza problemów zdrowotnych, ale jeśli ich liczba gwałtownie wzrośnie, to warto udać się na konsultację lekarską.
Naczyniaki gwiaździste również najczęściej powodowane są czynnikami genetycznymi i hormonalnymi, a także urazami. Często pojawiają się w okresie ciąży, ale mogą również świadczyć o tym, że w organizmie toczy się proces chorobowy obejmujący wątrobę, układ pokarmowy lub krwionośny.
Zarówno naczyniaki starcze, jak i rubinowe raczej nie wymagają usunięcia ze względów zdrowotnych. Pacjenci decydują się na zlikwidowanie naczyniaków przede wszystkim ze względów estetycznych, ale jeśli doszło do uszkodzenia punktu rubinowego, to zabieg jest wskazany. W jaki sposób można usunąć te czerwone kropki i gwiazdy na ciele?
2. Usuwanie naczyniaków laserem
Jeszcze do niedawna do usuwania naczyniaków starczych i gwiaździstych stosowano krioterapię i elektrokoagulację. Dzisiaj jednak coraz większą popularność zdobywają metody laserowe, które w wielu krajach zyskały miano „złotego standardu” w leczeniu zmian naczyniowych.
W jaki sposób laser usuwa punkty rubinowe lub naczyniaki gwiaździste? –Mechanizm usuwania jakichkolwiek zmian naczyniowych za pomocą lasera jest bardzo podobny. Krew, która obecna jest w naczyniaku wychwytuje promieniowanie lasera i przez to dochodzi do gwałtownego podgrzania naczynia, a następnie jego zamknięcia. Jeżeli krew przestaje krążyć w naczyniu, to zmiana widoczna w postaci np. naczyniaka gwiaździstego znika. Zabiegi laserowe wyróżniają się nie tylko wysoką skutecznością, ale są również prawie bezbolesne i bardzo bezpieczne. Wiele zależy jednak od wyboru odpowiedniego lasera – mówi dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.
Lasery stosowane do usuwania małych czerwonych kropek na ciele lub teleangiektazji różnią się długościami fali. Bardzo popularne są połączenia wiązek o długości 532 nm z 1064 nm, (np. laser Gemini) lub o długości 585 nm z 1064 nm, czyli lasery KTP/PDL (KTP/pulsacyjny laser barwnikowy) z Nd:YAG. Długość wiązek decyduje o tym, na jaką głębokość dotrze promieniowanie lasera i przez jakie naczynia zostanie wychwycona. Istnieje bowiem duża różnica pomiędzy kolorem i umiejscowieniem punktów rubinowych czy naczyniaków gwiaździstych. Te rodzaje laserów umożliwiają także usuwanie różnego rodzaju przebarwień, rumienia czy trądziku różowatego.
W Polsce pojawiły się też lasery dedykowane wyłącznie usuwaniu zmian naczyniowych, a jednym z nich jest platforma Cynosure Cynergy, która wyróżnia się tym, że promieniowanie o różnej długości jest emitowane równocześnie. Dzięki temu absorbcja fali wzrasta nawet o 300-500% przez co zabieg staje się dużo bardziej skuteczny, nawet w przypadku zmian naczyniowych, które trudno było usunąć innymi typami lasera.
3. Który laser wybrać?
Jeśli decydujemy się na usunięcie naczyniaków starczych lub gwiaździstych, to lekarz na pewno dobierze najbardziej odpowiedni rodzaj lasera do naszych indywidualnych potrzeb. Bardzo trudno samodzielnie zorientować się w parametrach laserów, a tym bardziej polegać np. na opinii koleżanki. Warto jednak udać się do kliniki, która inwestuje w najnowsze typy laserów. Jest to ważne dlatego, że urządzenia różnią się mocą, długością impulsu, rozmiarem plamki co wpływa na skuteczność zabiegu. By usunąć daną zmianę możemy wykonać jeden zabieg nowoczesnym laserem lub 4-5 zabiegów starszym typem lasera. Niektóre modele mogą też nie poradzić sobie z naczyniakami trudnymi do usunięcia.
4. Jakie są przeciwwskazania do zabiegów laserowych?
Zabiegi laserowe posiadają dosyć długą listę przeciwwskazań, ale większość z nich jest jedynie czasowa. Przede wszystkim nie zaleca się wykonywania zabiegów w trakcie ciąży i podczas karmienia piersią. Ponadto osoby zażywające leki oraz zioła światłouczulające czy sterydy, stosujące preparaty z witaminą A, posiadające świeżą opaleniznę, cierpiące na aktywną fazę łuszczycy, infekcję bakteryjną, wirusową lub stany zapalne w obszarze, który ma być poddany leczeniu, muszą wstrzymać się z zabiegiem.
Przeciwwskazaniem do laseroterapii jest również żółtaczka typu B i C, padaczka, AIDS lub zarażenie wirusem HIV, przebyta i obecna choroba nowotworowa, bielactwo, atopowe zapalenie skóry, zaburzenia krzepnięcia krwi, skłonność do powstawania bliznowców oraz niektóre choroby hormonalne i układu krwionośnego.
Artykuł powstał we współpracy z dr n. med. Wojciechem Rybakiem z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.