Jak można zarazić się grzybicą?
Grzybica stóp to częsta choroba skóry. Wygląda nieestetycznie, boli i wymaga długiego leczenia oraz ogromnej cierpliwości. Grzybica stóp to już choroba cywilizacyjna, ze względu na liczbę osób na nią chorujących. Badania dowodzą, iż około 15-30% dorosłych ludzi cierpi na grzybicę. W jaki sposób można zarazić się grzybicą stóp?
1. Kto jest narażony na grzybicę?
W czasie letnim rośnie liczba osób chorych na grzybicę paznokci, stóp oraz grzybicę palców. Okres wakacji sprzyja zakażeniom grzybiczym, gdyż bosymi stopami dotykamy podłoża, które może być potencjalną przyczyną zakażenia grzybem tj. wykładziny hotelowe, podesty, wilgotne środowisko na basenach czy nad morzem.
Narażone na grzybicę sa:
- osoby starsze ze względu na: zaburzenia ukrwienia stóp, cukrzycę, obniżoną odporność,
- osoby młode, w pełni zdrowe, które często przebywają w miejscach, gdzie łatwo o zakażenie (baseny, sauny, siłownie, domy studenckie).
Grzybica dobrze rozwija się w miejscach, które zawsze są wilgotne i ciepłe. Skóra między palcami stóp jest podatna na zakażenia. Stopy w słabo wentylowanych butach pocą się, powodując wilgotnienie skarpet i w ten sposób powstaje podłoże pod grzybicę.
2. Przyczyny grzybicy stóp
- Grzybicę skóry stóp przenosi się z człowieka na człowieka, przy czym można zarazić się w sposób bezpośredni lub korzystając z przedmiotów należących do osoby chorej, np. ręcznika, obuwia, klapków prysznicowych, myjki, nożyczek do paznokci. Wystarczy, że jedna osoba z domowników cierpi na grzybicę paznokci, a ryzyko pojawienia się choroby u pozostałych domowników jest wysokie.
- Grzybicy stopy sprzyja mierzenie butów na gołą stopę.
- W upalne dni chodzenie w butach, w których skóra nie może swobodnie oddychać. Warto zrezygnować z adidasów i skórzanych butów na rzecz sandałów i klapków.
- Noszenie zawilgoconych butów to kolejna przyczyna grzybicy.
- Korzystanie z salonów kosmetycznych, w których nie dba się o higienę a sprzęty są niedezynfekowane.
- Noszenie odzieży obcisłej, ze sztucznego tworzywa, wzmaga pocenie, więc powoduje podrażnienie tj. grzybicę skóry stopy.
3. Objawy grzybicy stóp
- grzybica paznokci powoduje zmiany w wygładzie paznokcia, tj. brązowienie, żółknięcie aż po odpadanie,
- skóra staje się popękana i łuszcząca się,
- odczuwa się swędzenie a nawet ból,
- nieprzyjemny zapach.
Grzybica stóp zazwyczaj pojawia się między piątym a czwartym palcem stopy, następnie między czwartym a trzecim. Grzyby atakują płytkę paznokcia, a nawet podeszwę stopy. Z pewnością należy udać się do dermatologa, który postawi diagnozę i zaproponuje leczenie. Pamiętaj, że leczenie jest długie ale z czasem przyniesie pozytywny rezultat.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.