Jak orgazmy wpływają na mózg?

Orgazm, opisany jako silne i przyjemne uwolnienie nagromadzonego napięcia seksualnego postrzegany jest  jako uosobienie przyjemności seksualnej zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

W najnowszym badaniu, naukowcy skupili się na tym, jak orgazm może wpływać na nasz mózg.

Podczas orgazmu, może wystąpić wzrost ciśnienia krwi, może zwiększyć się częstość  akcji serca, pojawia się ciężki oddech i rytmiczne skurcze mięśni.

Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób orgazm ludzki oddziałowuje na nasz mózg
Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób orgazm ludzki oddziałowuje na nasz mózg (123rf)

Ale podczas gdy oznaki fizyczne doznania orgazmu są jasne, mechanizmy leżące u podstaw tej reakcji, a szczególnie jej efekty  neurofizjologiczne pozostają nie do końca wyjaśnione.

Główny autor badania Adam Safron z Uniwersytetu w Chicago  zauważył, że ​​większość badań odnoszących  się do orgazmu skupia się na jego ewolucyjnych funkcjach.

Niedawno opublikowane nowe badanie w czasopiśmie „Socioaffective Neuroscience and Psychology – Safron” opisuje, w jaki sposób ludzki orgazm wpływa na mózg.

Aby osiągnąć swoje ustalenia, Safron analizował  mnóstwo badań i literatury, które stanowiły wyniki badań dotyczące reakcji organizmu na stymulację seksualną.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,...

zobacz galerię

Naukowiec dokonał przeglądu tych analiz, aby stworzyć model, który opisuje jak regularna aktywność seksualna wpływa na aktywność rytmiczną mózgu.

Safron wyjaśnia, że ​​stymulacja seksualna, jeśli jest wystarczająco intensywna i  jeśli trwa dostatecznie długo może zwiększyć wahania neuronów, wpływając na ich częstotliwość.

Teoretycznie może to zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają swoją seksualność. Seks jest źródłem przyjemnych doznań i pogłębiania związku emocjonalnego z partnerem, ale poza tym, jest to rzeczywiście odmienny stan świadomości" – wyjaśnia Adam Safron.

Co ciekawe, Safron zidentyfikował również podobieństwo między orgazmem i padaczką odruchową, zauważając, że oba te doświadczenia mogą być wywołane przez rytmiczną stymulację, która indukuje aktywność rytmiczną w mózgu.

ZOBACZ TAKŻE:

Orgazm kobiety i mężczyzny

Dodatkowo, badacz stwierdził, że sposób, w jaki mózg reaguje na rytmiczną stymulację seksualną  jest porównywalny do sposobu, w jaki reaguje na rytmiczną muzykę i taniec.

"Chociaż oczywiście patrząc z perspektywy czasu, nie spodziewałem się że aktywność seksualna będzie tak podobna do muzyki i tańca, nie tylko jako wynik tego doświadczenia, ale także wiedza ta może służyć do sprawdzeniu potencjalnego partnera seksualnego przez pryzmat zdolności do utrzymywania rytmu” – mówi Safron.

Naukowiec dodaje, że rytmiczna muzyka i taniec służą  jako kluczowy element atrakcyjności przez wiele lat, a jego ustalenia są zgodne z tym faktem.

8 powodów, dla których warto uprawiać seks
8 powodów, dla których warto uprawiać seks [10 zdjęć]

Rozmaite badania kliniczne oraz dane statystyczne sugerują, że ludzie regularnie uprawiający seks są...

zobacz galerię

Safron mówi także, że  wiele więcej pracy należy wykonać, aby w pełni zrozumieć działanie neurofizjologiczne orgazmu, ale ma nadzieję, że jego badanie toruje drogę do takich badań.

„Przed tym artykułem wiedzieliśmy, w jaki sposób funkcjonuje mózg, kiedy ludzie mają orgazm i wiedzieliśmy dużo o hormonalnych i neurochemicznych czynnikach towarzyszących. Teraz jednak zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób seks i orgazm wpływają na te czynniki. Badania te wyjaśniają mechanizm działania, którego wcześniej brakowało” – wyjaśnia Safron.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy