Jak orgazmy wpływają na mózg?

Orgazm, opisany jako silne i przyjemne uwolnienie nagromadzonego napięcia seksualnego postrzegany jest  jako uosobienie przyjemności seksualnej zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

W najnowszym badaniu, naukowcy skupili się na tym, jak orgazm może wpływać na nasz mózg.

Podczas orgazmu, może wystąpić wzrost ciśnienia krwi, może zwiększyć się częstość  akcji serca, pojawia się ciężki oddech i rytmiczne skurcze mięśni.

Ale podczas gdy oznaki fizyczne doznania orgazmu są jasne, mechanizmy leżące u podstaw tej reakcji, a szczególnie jej efekty  neurofizjologiczne pozostają nie do końca wyjaśnione.

Główny autor badania Adam Safron z Uniwersytetu w Chicago  zauważył, że ​​większość badań odnoszących  się do orgazmu skupia się na jego ewolucyjnych funkcjach.

Niedawno opublikowane nowe badanie w czasopiśmie „Socioaffective Neuroscience and Psychology – Safron” opisuje, w jaki sposób ludzki orgazm wpływa na mózg.

Aby osiągnąć swoje ustalenia, Safron analizował  mnóstwo badań i literatury, które stanowiły wyniki badań dotyczące reakcji organizmu na stymulację seksualną.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy, gdy ich organizm jest gotowy na zajście w ciąż...

Naukowiec dokonał przeglądu tych analiz, aby stworzyć model, który opisuje jak regularna aktywność seksualna wpływa na aktywność rytmiczną mózgu.

Safron wyjaśnia, że ​​stymulacja seksualna, jeśli jest wystarczająco intensywna i  jeśli trwa dostatecznie długo może zwiększyć wahania neuronów, wpływając na ich częstotliwość.

Teoretycznie może to zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają swoją seksualność. Seks jest źródłem przyjemnych doznań i pogłębiania związku emocjonalnego z partnerem, ale poza tym, jest to rzeczywiście odmienny stan świadomości" – wyjaśnia Adam Safron.

Co ciekawe, Safron zidentyfikował również podobieństwo między orgazmem i padaczką odruchową, zauważając, że oba te doświadczenia mogą być wywołane przez rytmiczną stymulację, która indukuje aktywność rytmiczną w mózgu.

Dodatkowo, badacz stwierdził, że sposób, w jaki mózg reaguje na rytmiczną stymulację seksualną  jest porównywalny do sposobu, w jaki reaguje na rytmiczną muzykę i taniec.

"Chociaż oczywiście patrząc z perspektywy czasu, nie spodziewałem się że aktywność seksualna będzie tak podobna do muzyki i tańca, nie tylko jako wynik tego doświadczenia, ale także wiedza ta może służyć do sprawdzeniu potencjalnego partnera seksualnego przez pryzmat zdolności do utrzymywania rytmu” – mówi Safron.

Naukowiec dodaje, że rytmiczna muzyka i taniec służą  jako kluczowy element atrakcyjności przez wiele lat, a jego ustalenia są zgodne z tym faktem.

8 powodów, dla których warto uprawiać seks

Rozmaite badania kliniczne oraz dane statystyczne sugerują, że ludzie regularnie uprawiający seks są zdrowsi i szczęśliwsi. Rzeczywiście regularne uprawianie...

Safron mówi także, że  wiele więcej pracy należy wykonać, aby w pełni zrozumieć działanie neurofizjologiczne orgazmu, ale ma nadzieję, że jego badanie toruje drogę do takich badań.

„Przed tym artykułem wiedzieliśmy, w jaki sposób funkcjonuje mózg, kiedy ludzie mają orgazm i wiedzieliśmy dużo o hormonalnych i neurochemicznych czynnikach towarzyszących. Teraz jednak zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób seks i orgazm wpływają na te czynniki. Badania te wyjaśniają mechanizm działania, którego wcześniej brakowało” – wyjaśnia Safron.

Natalia Kulik, ponad rok temu

Newsy

Komentarze
Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...