Trwa ładowanie...

Jak orgazmy wpływają na mózg?

Avatar placeholder
01.03.2019 11:59
Jak orgazm wpływa na mózg?
Jak orgazm wpływa na mózg? (123rf)

Orgazm, czyli silne i przyjemne uwolnienie nagromadzonego napięcia seksualnego postrzegany jest jako uosobienie przyjemności seksualnej zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

W najnowszym badaniu, naukowcy skupili się na tym, jak orgazm może wpływać na nasz mózg.

Podczas orgazmu, może wystąpić wzrost ciśnienia krwi, może zwiększyć się częstość akcji serca, pojawia się ciężki oddech i rytmiczne skurcze mięśni.

Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób orgazm ludzki oddziałowuje na nasz mózg
Naukowcy wyjaśniają, w jaki sposób orgazm ludzki oddziałowuje na nasz mózg (123rf)
Zobacz film: "Wykonaj te triki jeszcze przed seksem, a zapewnią kobiecie orgazm"

Ale podczas gdy oznaki fizyczne doznania orgazmu są jasne, mechanizmy leżące u podstaw tej reakcji, a szczególnie jej efekty neurofizjologiczne pozostają nie do końca wyjaśnione.

Główny autor badania, Adam Safron z Uniwersytetu w Chicago zauważył, że większość badań odnoszących  się do orgazmu skupia się na jego ewolucyjnych funkcjach.

Nowe badanie, którego wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "Socioaffective Neuroscience and Psychology - Safron opisuje, w jaki sposób ludzki orgazm wpływa na mózg.

Safron analizował mnóstwo badań, które stanowiły wyniki dotyczące reakcji organizmu na stymulację seksualną.

10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa
10 rzeczy na temat seksu, których nie dowiesz się od swojego ginekologa [10 zdjęć]

Większość kobiet doświadcza silnego pożądania seksualnego w momencie wystąpienia owulacji, czyli wtedy,

zobacz galerię

Naukowiec dokonał przeglądu tych analiz, aby stworzyć model, który opisuje, jak regularna aktywność seksualna wpływa na aktywność rytmiczną mózgu.

Safron wyjaśnia, że stymulacja seksualna, jeśli jest wystarczająco intensywna i trwa dostatecznie długo, może zwiększyć wahania neuronów, wpływając na ich częstotliwość.

Teoretycznie może to zmienić sposób, w jaki ludzie postrzegają swoją seksualność. "Seks jest źródłem przyjemnych doznań i pogłębiania związku emocjonalnego z partnerem, ale poza tym, jest to rzeczywiście odmienny stan świadomości" – wyjaśnia Adam Safron.

Co ciekawe, Safron zidentyfikował również podobieństwo między orgazmem i padaczką odruchową, zauważając, że oba te doświadczenia mogą być wywołane przez rytmiczną stymulację, która indukuje aktywność rytmiczną w mózgu.

ZOBACZ TAKŻE:

Orgazm kobiety i mężczyzny

Dodatkowo, badacz stwierdził, że sposób, w jaki mózg reaguje na rytmiczną stymulację seksualną jest porównywalny do sposobu, w jaki reaguje na rytmiczną muzykę i taniec.

"Wiedza ta może służyć do sprawdzeniu potencjalnego partnera seksualnego przez pryzmat zdolności do utrzymywania rytmu" – mówi Safron.

Naukowiec dodaje, że rytmiczna muzyka i taniec służą jako kluczowe elementy atrakcyjności od wielu lat, a jego ustalenia są zgodne z tym faktem.

8 powodów, dla których warto uprawiać seks
8 powodów, dla których warto uprawiać seks [10 zdjęć]

Rozmaite badania kliniczne oraz dane statystyczne sugerują, że ludzie regularnie uprawiający seks są

zobacz galerię

Safron mówi także, że wiele więcej pracy należy wykonać, aby w pełni zrozumieć działanie neurofizjologiczne orgazmu, ale ma nadzieję, że jego wyniki torują drogę do takich badań.

"Przed tym artykułem wiedzieliśmy, w jaki sposób funkcjonuje mózg, kiedy ludzie mają orgazm i wiedzieliśmy dużo o hormonalnych i neurochemicznych czynnikach towarzyszących. Teraz jednak zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób seks i orgazm wpływają na te czynniki. Badania wyjaśniają mechanizm działania, którego wcześniej brakowało” – wyjaśnia Safron.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze