Trwa ładowanie...

Jak pobudzić hormon wzrostu u dzieci i dorosłych?

Avatar placeholder
20.10.2022 15:49
Hormon wzrostu jest naturalną substancją produkowaną przez przedni płat przysadki mózgowe.
Hormon wzrostu jest naturalną substancją produkowaną przez przedni płat przysadki mózgowe. (Adobe Stock)

Jak pobudzić hormon wzrostu? Okazuje się, że można to zrobić na kilka sposobów. Wiele zależy od wieku pacjenta oraz przyczyny zapotrzebowania. Somatotropiną interesują się bowiem nie tylko rodzice dzieci o niskim wzroście, ale i osoby uprawiające sporty siłowe oraz wytrzymałościowe. Dlaczego substancja jest tak ważna? Jak zwiększyć jej poziom w organizmie?

spis treści

1. Jak pobudzić hormon wzrostu?

Jak pobudzić hormon wzrostu? Można to zrobić zarówno w sposób naturalny, jak i zdecydować się na podaż substancji w formie leków oraz suplementów. To ważne głównie w przypadku dzieci i nastolatków w sytuacji, gdy ich wzrost odbiega od normy.

Młodzi ludzie powinni rosnąć sukcesywnie i harmonijnie, z wyłączeniem okresu dojrzewania, kiedy obserwuje się skoki wzrostowe. Chłopcy i dziewczęta przestają rosnąć około 18. roku życia. Przyczyny niskiego wzrostu są różne. Wysokość, jak i ogólny rozwój dziecka jest determinowany przez wiele czynników, w tym wiek czy predyspozycje genetyczne.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Nie bez znaczenia są także choroby, takie jak niedoczynność tarczycy czy wrodzony zespół Turnera, ale i niedobór hormonu wzrostu, który pełni w organizmie ważną rolę.

2. Funkcje hormonu wzrostu

Hormon wzrostu, inaczej somatotropina (GH, ang. Growth Hormone) jest naturalną substancją produkowaną przez przedni płat przysadki mózgowej. Należy do grupy hormonów białkowych (polipeptydowych). To dlatego wpływa na wiele procesów zachodzących w organizmie:

  • odpowiada za rośnięcie, stymuluje wzrost narządów oraz kości długich (np. piszczelowych, udowych, łokciowych),
  • wpływa na wzrost oraz regeneracje komórek, pobudza syntezę kwasów nukleinowych i nasila syntezę białek oraz podziałów komórkowych. Wpływa tym samym na wszelkie procesy związane z rozwojem organizmu,
  • przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz innych narządów,
  • pobudza takie procesy, jak synteza DNA i RNA oraz podziały komórek,
  • przyspiesza gojenie ran i złamań kości,
  • wpływa na kondycję skóry,
  • zapewnia dobry nastrój,
  • poprawia uwagę i koncentrację,
  • bierze udział w gospodarce węglowodanowej,
  • stymuluje produkcję peptydów, głównie w wątrobie,
  • przyspiesza budowę masy,
  • regeneruje tkankę mięśniową po treningu,
  • podkręca metabolizm, pomaga spalać tkankę tłuszczową.

3. Sposoby na to, jak pobudzić hormon wzrostu naturalnie

Jak pobudzić hormon wzrostu naturalnie? Ponieważ wydzielanie somatotropiny jest związane z płcią, wiekiem i stanem odżywienia, a dodatkowo ma charakter pulsacyjny, zależny od pory dnia, bardzo ważny jest:

Sen a hormon wzrostu

Dlaczego sen jest ważny, by pobudzić hormon wzrostu? Ma to związek z aktywną pracą szyszynki wydzielającej w nocy melatoninę (tzw. hormon snu), która zwiększa produkcję somatotropiny.

Organizm produkuje najwięcej hormonu wzrostu nocą i podczas snu. Ponieważ GH wydziela się głównie zaraz po zaśnięciu oraz w kolejnych godzinach fazy głębokiej snu, bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej ilości snu w komfortowych warunkach.

Dieta a produkcja GH

Jak pobudzić hormon wzrostu u dzieci? Dbając o racjonalną, dobrze zbilansowaną dietę zasobną w pełnowartościowe produkty. Zatem co jeść, aby pobudzić hormon wzrostu?
W jadłospisie nie może zabraknąć:

  • produktów zbożowych (sprawdzi się pełnowartościowe płatki zbożowe, ciemne i jasne pieczywo),
  • nabiału,
  • białka zwierzęcego i roślinnego,
  • warzyw i owoców,
  • tłuszczów (np. oliwa z oliwek).

Dobrą praktyką jest wyeliminowanie z jadłospisu bądź ograniczenie słodyczy, przekąsek zawierających cukry proste, które powodują wyrzuty insuliny, co z kolei ogranicza produkcję somatotropiny.

Aktywność fizyczna a somatotropina

Za bezpieczne stymulowanie hormonu wzrostu odpowiada także aktywność fizyczna. Uprawianie sportu pobudza wytwarzanie GH, ale poprawia także kondycję oraz zapewnia dobre samopoczucie.

4. Kiedy i jak pobudzić hormon wzrostu farmakologicznie?

Jak pobudzić wzrost dziecka? W niektórych przypadkach pojawia się potrzeba podawania syntetycznego hormonu wzrostu w postaci leku.

Leki na wzrost dla młodzieży wdraża się wyłącznie w przypadku endokrynologicznego potwierdzenia niedoboru somatotropiny we krwi w przypadku dzieci. Do jakiego wieku można podawać hormon wzrostu? Podawanie somatotropiny może się odbywać do czasu, gdy zarosną nasady kostne.

Hormonem wzrostu interesują się nie tylko rodzice dzieci o niskim wzroście, ale i osoby uprawiające sporty siłowe oraz wytrzymałościowe. Ma to związek z tym, że GH ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej i wpływa na wzrost masy mięśniowej.

Stosowanie zastrzyków lub tabletek zawierających hormon wzrostu przez dłuższy okres nie jest pozbawione skutków ubocznych. Terapia oznacza nie tylko oczekiwane efekty, ale i ryzyko hipoglikemii, wzrostu stężenia wolnych kwasów tłuszczowych w osoczu, a nawet akromegalii.

Bezpieczniejsze od stosowania zastrzyków czy tabletek z GH jest zażywanie suplementów zawierających tzw. prekursory hormonu wzrostu.

Hormon wzrostu (GH, somatotropina) - zastosowanie, przebieg, normy
Hormon wzrostu (GH, somatotropina) - zastosowanie, przebieg, normy

Hormon wzrostu (GH ang. growth hormone) odpowiedzialny jest głównie za prawidłowy wzrost i rozwój dziecka.

przeczytaj artykuł

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze