Jak pobudzić organizm?

Jak pobudzić organizm? Pytanie często zadawane przez przemęczonych studentów czy osoby, które pracują umysłowo. Nasz organizm potrzebuje regularnego odpoczynku. Źle się z nim dzieje, jeśli tego mu odmawiamy. Wszechogarniająca senność, ból w mięśniach, zniechęcenie. Miałoby się ochotę zostawić to wszystko i pójść spać. Czasami jednak nie możemy sobie na to pozwolić. Istnieją sposoby, dzięki którym odzyskamy sprawność umysłu i ciała. Kawa, napoje energetyzujące, guarana – którą z metod wybrać? A może poświęcić chwilę na ćwiczenia gimnastyczne?

Zobacz film: "Co wpływa na pewność siebie?"

Kawa na pobudzenie

Kofeina zawarta w kawie pobudza organizm. Dziennie można wypić około dwóch filiżanek. Kawa naturalna wpływa na nasze zdrowie, poprawia metabolizm i służy jako przeciwutleniacz. Warto tutaj zauważyć, że kofeina zawarta w kawie jest krótkotrwałym „pobudzaczem”. Kawa pita w nadmiarze może jednak zaszkodzić. Wypłukuje wtedy składniki mineralne z naszego organizmu. W szczególnym stopniu pozbawia nas wapnia. Racjonalne spożycie kawy działa stymulująco. Dowiedziono niektóre pozytywne właściwości kawy, do których zalicza się m.in.: usprawnienie pamięci krótkotrwałej, ułatwienie koncentracji uwagi, polepszenie jasności umysłu, szybsze kojarzenie faktów. Trzeba pamiętać jedynie o zachowaniu zdrowego rozsądku, gdyż kawa pita w nadmiarze ma szkodliwy wpływ na organizm.

Napoje energetyzujące

Napoje energetyzujące, tuż po kawie, są skutecznym „pobudzaczem”. Jeśli odczuwasz spadek energii, możesz po nie sięgnąć. Napoje energetyzujące silnie pobudzają organizm. Jednak, podobnie jak kawa, działają jedynie przez chwilę. Kiedy przestaną działać, uczucie zmęczenia wróci. Napoje energetyzujące, których głównym składnikiem jest kofeina lub tauryna, nie mogą być pite w nadmiarze. Mogą odwodnić organizm. Dlatego, jeżeli wiesz, że nadużywasz tego typu napoi, pilnuj, by pić minimum półtora litra wody. Szczególnie ta uwaga tyczy się młodzieży, która pije tego typu napoje w zbyt dużych ilościach, a jak wiadomo – zbyt duża dawka każdej substancji decyduje o tym, że staje się ona dla nas trucizną.

Jak pobudzić organizm bezpiecznie? Napoje z guaraną – oto odpowiedź. Guarana działa pobudzająco, choć nie jest tak agresywnym „pobudzaczem” jak kofeina. Dzięki temu łagodnie usuwa zmęczenie i dłużej pozwala zachować przytomność umysłu. Guarana wpływa pozytywnie na zdrowie. Pomaga radzić sobie ze stresem, dodaje energii, pomaga leczyć depresję, poprawia koncentrację.

Ćwiczenia na pobudzenie organizmu

Ćwiczenia gimnastyczne są doskonałą formą stymulacji naszego organizmu. Wystarczy zrobić kilka przysiadów i skłonów. Dobrym pomysłem będzie też szybki spacer. Dodatkowo pomoże dotlenić organizm. Podczas ćwiczeń pamiętajmy o nawadnianiu organizmu. Woda mineralna powinna być pita codziennie, co najmniej 1,5 litra.

Jeżeli długo pracujemy, powinniśmy robić sobie krótkie przerwy. Można wówczas otworzyć okno i przewietrzyć pomieszczenie, w którym siedzimy. Na pytanie, jak pobudzić organizm, można dać kilka odpowiedzi - kawa, napoje energetyzujące, woda mineralna, guarana oraz ćwiczenia fizyczne. Repertuar pomysłów jest nieograniczony, a wybór metody na pobudzenie zależy tylko od indywidualnych preferencji.

Komentarze (3)
~Michał9
~Michał9 9 miesięcy temu

Na pobudzenie dużo lepsza od kawy czy energetyków będzie yerba mate. Efekt utrzymuje się nawet kilkanaście godzin i nie wypłukuje magnezu. Ja kupuję ją w tym sklepie. Krótka gimnastyka z rana też pomaga.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia snu
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia snu
Zaburzenia snu

Ciastka na sen

Ciastka na sen

Aktywny składnik nasennych ciastek to melatonina. Melatonina to hormon produkowany przez szyszynkę (gruczoł ulokowany w mózgu) ze specyficznego aminokwasu - tryptofanu.

Zaburzenia snu

Problemy z rytmem dnia

Problemy z rytmem dnia

Zakłócenia rytmu dobowego mogą prowadzić do problemów z pamięcią, snem, systemem sercowo-naczyniowym, metabolizmem i odpornością organizmu.

Zaburzenia snu

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

Zaskakujące przyczyny problemów ze snem

z zimnymi kończynami. To może szczególnie przeszkadzać podczas snu, ponieważ ciepłe dłonie i stopy są kluczowe dla szybkiego zaśnięcia. Załóż (...) więc parę czystych skarpet, zanim położysz się spać. Jest zbyt cicho Cisza podczas snu...

Zaburzenia snu

Cykle snu (WIDEO)

Cykle snu (WIDEO) Odtwórz wideo

, zrelaksować ciało i wzmocnić ducha. Należy pamiętać o tym, aby chodzić spać zawsze o tej samej porze; nieregularne cykle snu wpływają niekorzystnie na tryb (...) czy oglądania telewizji. Odpoczynek w nocy zależy od tzw. faz snu....

Zaburzenia snu

Omamy nocne

lub zaburzenia psychicznego. Urojenia pojawiają się zwykle podczas snu. Omamy nocne to rodzaj zaburzenia, które jest znane jako parasomnia. Jakie są przyczyny (...) są różne. Najczęstsze to: bezsenność...

Zaburzenia snu

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu są coraz częstym problemem. Wstajemy niewyspani, przez cały dzień odczuwamy zmęczenie i mamy problemy z koncentracją. Staramy sobie pomóc, zażywając leki nasenne i nie docieramy do przyczyny bezsenności....

Zaburzenia snu

Ile powinno się spać?

Ile powinno się spać?

domowymi sposobami, należy wybrać się do lekarza. W Polsce istnieją trzy ośrodki leczenia zaburzeń snu: Poradnia Zaburzeń Snu, Akademickie Centrum (...) Kliniczne AMG, Gdańsk 80-211,...