Trwa ładowanie...

Jak podawać leki dla niemowląt?

Każde leki dla niemowląt wymagają od rodzica sprytu w zaaplikowaniu. Leki dla niemowląt ciągle spotykają się z oporem ze strony dzieci, które nie chcą przyjąć szczypiącego lub niesmacznego środka. Boją się zastrzyków i czopków. Warto wiedzieć, jak skutecznie podawać dziecku leki.

spis treści

1. Antybiotyk dla niemowląt

Wszelkie wskazówki do prawidłowego stosowania antybiotyków powinniśmy dostać od lekarza. Możemy poprosić o wypisanie ich na oddzielnej kartce, wtedy będziemy pewni, że o niczym nie zapomnimy. Zanim rozpoczniemy leczenie antybiotykiem, postarajmy się dokładnie wyliczyć czas między kolejnymi dawkami (antybiotyk skutkuje tylko wtedy, gdy jest podawany regularnie), aby uniknąć budzenia dziecka w środku nocy. Musimy wiedzieć, czy antybiotyk mamy podawać przed czy po jedzeniu. Jeśli przed i gdy o tym zapomnimy, odczekajmy pół godziny i podajmy dawkę. Natomiast w przypadku pominięcia dawki, trzeba wiedzieć, że nigdy nie można podawać podwójnej dawki. O zaległej trzeba po prostu zapomnieć. Dawka antybiotyku, jak i innych leków dla niemowląt, odmierzana jest na podstawie wagi dziecka, dlatego tak ważne jest przestrzeganie odpowiedniej porcji wyznaczonej przez lekarza.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

2. Syropy dla niemowląt

Bardzo często wiele leków ma płynną postać syropu lub zawiesiny. Takie leki dla niemowląt najlepiej podawać na łyżeczce. Trzeba włożyć ją głębiej do buzi, aby uniknąć rozlania się środka na kubki smakowe znajdujące się na przedniej i środkowej części języka. Te leki dla niemowląt można podawać w strzykawce jednorazowej lub plastikowym zakraplaczu. Należy pilnować, aby lekarstwo nie spływało za szybko, to grozi zakrztuszeniem. Może do tego dojść, gdy lek podamy dziecku leżącemu płasko. Najlepiej jest posadzić malca na kolanach w pozycji półleżącej. Jedną rączkę niemowlaka trzeba włożyć sobie pod pachę, a drugą chwycić swoją ręką. Jeśli dziecko bardzo się wierci, należy je owinąć kocykiem. Niektóre leki dla niemowląt można czymś popić – dokładnych informacji na ten temat udzieli lekarz. Jeśli lek można popijać, to podczas podawania go należy mieć w pogotowiu niegazowaną lub przegotowaną wodę. Zdarza się, że niemowlak nie będzie chciał przyjąć preparatu, może go wypluwać, a czasem wymiotować po nim. Wtedy koniecznie należy poprosić specjalistę o zmianę leku. Jeśli stosujemy syropy wykrztuśne, pamiętajmy, aby nie podawać ich na noc, ostatnia dawka powinna być przyjęta do godziny 16-17.

3. Krople dla niemowląt

Leki dla niemowląt w postaci kropel należy podawać na niewielkiej ilości wody, najlepiej na łyżeczce. Czasem lekarz zaleca zakraplać wprost na język, warto zapytać, czy w tym przypadku krople możemy podać niemowlęciu do ssania na własnym palcu. Kłopotliwe jest podanie kropli do oczu, nosa bądź ucha. Malec będzie się przed nimi bronił, może machać rączkami i kręcić głową. Dlatego można go owinąć kocem, aby go unieruchomić. Najwięcej problemów sprawiają leki dla niemowląt w postaci kropli do oczu. Te preparaty najlepiej podawać we dwoje, jedna osoba powinna trzymać dziecko na kolanach, a druga wkroplić płyn. Trzeba uważać, aby nie dotknąć gałki ocznej końcówką zakraplacza. Krople do nosa podajemy specjalnym aspiratorem do oczyszczonego nosa. Zamiast aspiratora można użyć gruszki dla niemowląt. Najłatwiej jest wpuścić krople do ucha – wystarczy położyć dziecko na bok i nie wkładają pipety do ucha, ale delikatnie ją zbliżając, wpuścić krople. Następnie jeszcze przez chwilę trzymamy dziecko na boku, aby z ucha nie wylał się płyn.

4. Czopki dla niemowląt

Pewne preparaty przeciwgorączkowe warto podawać w czopku. Najłatwiej wprowadzić go, gdy dziecko leży na boku z podkurczonymi i przyciśniętymi do brzuszka nogami. Okolice odbytu sparujemy wazeliną. Czopek trzeba wsunąć tak, aby się cały schował i przez chwilę trzymać ściśnięte pośladki, aby nie wypadł.

5. Maści i kremy dla niemowląt

Leki dla niemowląt w postaci maści i kremów należy stosować ostrożnie. Od lekarza powinniśmy uzyskać poradę, jak smarować skórę dziecka: cienko, punktowo, zaraz po umyciu czy chwilę później. Warto też wiedzieć, czy stosowane leki dla niemowląt mogą reagować z kosmetykami. Niekiedy maluchy potrafią zlizać maść, musimy zostać poinstruowani przez lekarza, jak się zachować w takiej sytuacji.

Warto również zapytać lekarza o specjalne witaminy dla niemowląt. Podawanie ich da nam pewność, że naszemu dziecku niczego nie brakuje.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza