Trwa ładowanie...

Jak połknąć tabletkę?

Jak połknąć tabletkę? Większości z nas wydaje się to oczywiste: trzeba ją położyć na języku, wziąć łyk wody, a następnie popić lekarstwo. Nic prostszego? Okazuje się, że nie zawsze. Problem z tym mają nie tylko dzieci, a i co dziesiąty dorosły pacjent. O czym pamiętać? Jak sobie pomóc? Są na to sposoby.

spis treści

1. Kto ma problem jak połknąć tabletkę?

Jak połknąć tabletkę czy kapsułkę? Okazuje się, że jest to problem nie tylko małych dzieci i ich rodziców. Choć dla większości dorosłych nie jest to żadne wyzwanie, badania dowodzą, że kłopot z przyjmowaniem leków w tej formie ma co dziesiąty pacjent.

Zobacz film: "Tabletki, których nie wolno dzielić na pół"

Wiele osób, jeśli tylko istnieje możliwość, w takiej sytuacji wybiera farmaceutyki w postaci syropu. Niestety nie zawsze tak się da. To dlatego lęk przed połykaniem tabletek, choć wydaje się banalny i błahy, ma poważne konsekwencje: prowadzi do zarzucenia terapii bądź łykania tabletek w sposób nieregularny.

2. Przyczyny problemów z połykaniem kapsułek

Przyczyn problemów z połykaniem tabletek i kapsułek może być wiele. Najczęściej odpowiada za to:

  • lęk przed zadławieniem,
  • trauma z dzieciństwa,
  • złe doświadczenia z przeszłości, takie jak utknięcie ciała obcego leku w przełyku czy zachłyśnięcie,
  • przebyte choroby jamy ustnej lub przełyku,
  • dysfagia, która polega na utrudnionym przesuwaniu pokarmu z jamy ustnej do przełyku i żołądka.

3. Jak połykać tabletki?

Aby pokonać lęk przed połykaniem tabletek i zwyczajnie się tego nauczyć, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Bardzo ważna jest odpowiednia pozycja. Leków nie wolno połykać na leżąco. By zapobiec zachłyśnięciu, należy stać lub siedzieć. Głowa powinna znajdować się w swej naturalnej pozycji – wówczas przełyk jest najbardziej rozszerzony.

Niedobrym pomysłem jest gwałtowne odrzucanie głowy do tyłu podczas przełykania, ponieważ nie pomaga to przesuwania tabletki w głąb przełyku, a wręcz przeciwnie. Podczas wykonywania ruchu przełyk ulega znacznemu zwężeniu, co utrudnia przełykanie.

Można również sobie pomóc, ustawiając duże, podłużne tabletki w jamie ustnej wzdłuż języka, krótszą stroną skierowaną do przełyku (sprawdza się to zwłaszcza w przypadku kapsułek zawierających w środku proszek lub płyn).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Bardzo ważne jest również popijanie tabletek. Należy przygotować sobie chłodną wodę, która nie wchodzi w reakcję z lekami, jest więc najbardziej bezpieczna. Wystarczy szklanka płynu. Taka ilość przyspieszy rozpuszczenie tabletki w żołądku.

4. Jak nauczyć się łykać tabletki?

Jak połykać tabletki? Generalnie to proste: lekarstwo kładzie się na języku, bierze łyk wody, podbródek pochyla w kierunku klatki piersiowej i popija lekarstwo. Co jednak, gdy mimo prób i starań problem wciąż istnieje? Czy można się tego skutecznie nauczyć? Okazuje się, ze tak.

Specjaliści opracowali metodę, która to ułatwia. Co robić? Do plastikowej butelki trzeba wlać 20 ml przegotowanej, przestudzonej wody. Kolejny krok to położenie na języku tabletki czy kapsułki.

Następnie otwór butelki trzeba objąć ustami tak, by do środka nie dostawało się powietrze. Potem należy przechylić delikatnie głowę do tyłu i wyssać wodę w taki sposób, by ścianki butelki pod wpływem ciśnienia zaczęły się zgniatać. Ostatnim krokiem jest popicie leku jeszcze większą ilością wody.

Ponieważ wysysanie wody uruchamia mięśnie odpowiedzialne za przesuwanie treści z jamy ustnej do przełyku, łykanie tabletki jest proste, a moment przechodzenia jej przełyk często pozostaje niewyczuwalny.

Bardzo ważne jest, by przyjmując leki być spokojnym i opanowany. Złe nastawienie, napięcie i stres mogą to skutecznie utrudnić. Aby sobie pomóc, można również kupić preparat ułatwiający przyjmowanie tabletek i kapsułek. Zwykle ma on postać żelu, który nadaje popijanym lekom poślizg (wlewa się je na łyżkę i wypija razem z lekiem). Niektórzy umieszczają tabletkę w jedzeniu, jednak lekarze nie zalecają kruszenia tabletek.

5. Jak nauczyć dziecko połykać tabletki?

Jak nauczyć dziecko połykać tabletki w bezpieczny dla niego sposób? Ponieważ szalenie ważne jest nastawienie, należy wytłumaczyć, dlaczego trzeba nauczyć się przyjmować leki w innej formie niż syrop.

Można także wskazać zalety takiego rozwiązania. Argumentem dla dzieci może być to, że szybko przełknięta i popita wodą tabletka nie ma smaku, co nie wywołuje dyskomfortu. Ponadto to bardzo wygodne, zwłaszcza gdy trzeba zażyć tabletkę na przykład w czasie podróży.

Jak nauczyć dziecko połykać tabletki? Dokładnie tak, jak dorosłego. Trzeba pamiętać o odpowiedniej pozycji ciała i pochyleniu głowy, ułożeniu leku w jamie ustnej oraz właściwym popijaniu leku. Nade wszystko trzeba pamiętać, by nie zmuszać dziecka do połykania tabletek, nie naciskać i nie krzyczeć, ponieważ zwykle przynosi to odwrotny skutek (a i jest zwyczajnie niebezpieczne).

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza