Trwa ładowanie...

Jak pomóc dziecku, które przez katar ma problemy ze snem?

Avatar placeholder
22.01.2020 12:29
katar u dziecka
katar u dziecka (Shutterstock)

Każdy rodzic wie, że katar najczęściej oznacza nieprzespaną noc dla dziecka i dla niego samego. Zatkany nos sprawia, że maluchowi trudno oddychać, przez co ciężko mu zasnąć, budzi się w nocy, płacze i jest rozdrażniony. I tak naprawdę nie ma znaczenia, czy katar dotyka niemowlę, czy starsze dziecko. W obu przypadkach jest uciążliwy, choć w nieco inny sposób.

1. Katar u niemowlęcia a katar u malucha

Jeśli katar pojawia się u noworodka lub w wieku niemowlęcym, niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza. Tak małe dziecko nie potrafi jeszcze oddychać przez usta ani wydmuchać nosa. Jego układ odpornościowy jest bardzo niedojrzały, więc zwykły katar szybko może przekształcić się w coś poważniejszego.

Katar u malucha, jeśli nie jest bakteryjny, czyli wydzielina jest w pierwszych dniach wodnista, a zagęszcza się dopiero w drugiej lub trzeciej dobie, nie zalega i nie przybiera barwy żółtej lub zielonkawej, może być leczony domowymi sposobami. Dopiero w przypadku braku efektów, pojawienia się gorączki lub przeobrażenia w katar bakteryjny konieczna jest konsultacja lekarska.

2. Sposoby na lepszy sen dziecka w przypadku kataru

Aby dziecko, mimo kataru, w miarę możliwości dobrze spało w nocy lub w czasie drzemki w dzień, rodzic powinien zadbać o kilka szczegółów.

Oczyszczanie noska. Aby skutecznie udrożnić nos, potrzebne będą przede wszystkim jednorazowe chusteczki do nosa, woda morska albo sól fizjologiczna lub spray dostępny w aptece, np. Sinulan Expres Forte Junior aerozol do nosa dla dzieci od 3. r.ż.

Jeśli maluch nie potrafi jeszcze samodzielnie wydmuchiwać nosa, przyda się też aspirator lub gruszka, którymi łatwo i szybko usuniemy zalegającą wydzielinę.

Oczyszczanie może niestety spowodować otarcia i zaczerwienienie okolic nosa, dlatego zawsze warto mieć pod ręką maść witaminową lub majerankową. Nie tylko poprawią one kondycję podrażnionej skóry, ale również wspomogą oddychanie.

Na noc można rozlać kilka kropli olejków eterycznych na piżamkę lub kołdrę dziecka. Świetnie sprawdzą się zapachy eukaliptusowe, miętowe i lawendowe. Warto też przykleić na ubranko dziecka plaster nasączony takimi olejkami, np. Sinulan Forte aroma-plaster, który można stosować już u 1,5-rocznego brzdąca.

Wietrzenie pomieszczeń i nawilżanie powietrza. W przypadku kataru bardzo ważne jest codzienne wietrzenie pokoi – szczególnie tych, w których dziecko śpi. Powietrze jest wtedy bardziej rześkie, więc maluchowi lepiej się oddycha, a co za tym idzie – łatwiej zasypia. Jeśli katarowi nie towarzyszy gorączka, nic nie stoi na przeszkodzie, by wychodzić z dzieckiem na spacery. Świeże powietrze korzystnie wpływa na drożność nosa.

To musisz wiedzieć

Zadbajmy też o to, by powietrze w pokojach nie było za suche. W zimie warto kłaść na kaloryfery wilgotne ręczniki. Można też u wezgłowia łóżka postawić miskę napełnioną gorącą wodą lub naparem z rumianku. Roztwór będzie wtedy nie tylko nawilżał powietrze, ale też udrażniał nos w czasie snu. Na rynku dostępne są również elektryczne nawilżacze, których szum dodatkowo uspokaja dziecko i ułatwia mu zasypianie.

Głowa wyżej niż klatka piersiowa. Aby ułatwić dziecku oddychanie w czasie snu, zadbajmy o to, by głowa znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała. Wtedy śluz nie będzie zalegał i łatwiej będzie mu spływać z przewodów nosowych.

Nie chodzi jednak o to, by dziecku dać więcej poduszek – takie ułożenie ciała jest niezdrowe i niewygodne. Najlepiej sprawdzi się podłożenie czegoś pod nogi łóżeczka od strony głowy, np. książek lub deseczki.

Nawadnianie organizmu. W czasie kataru pamiętajmy o tym, by jak najczęściej podawać dziecku wodę do picia. Zatkany nos sprawia, że oddycha ono ustami, więc jego gardło staje się wysuszone i podrażnione, co sprzyja dodatkowym infekcjom i pojawieniu się kaszlu.

To cię też zainteresuje: Jak dopasować metodę leczenia do rodzaju kataru?

Woda nie tylko nawilży jamę ustną, ale również sprawi, że wydzielina w nosie będzie bardziej rozrzedzona, a jej usuwanie stanie się łatwiejsze.

Pamiętaj też, by nie ubierać dziecka zbyt ciepło ani za lekko. Maluch nie powinien pocić się ani marznąć. Najlepiej stosować ubiór na tzw. cebulkę, by w każdej chwili można było zdjąć lub założyć dziecku cieplejszą warstwę ubranka.

Jeżeli pomimo starań i stosowanych metod katar nie mija, a stan dziecka nie ulega polepszeniu, konieczna jest konsultacja lekarska.

Materiał powstał przy współpracy z marką Sinulan

Powróć do sekcji

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze