Trwa ładowanie...

Jak pomóc mężowi, który ma depresję?

Depresja dotyka wielu osób bez względu na płeć czy status społeczny. Jest poważnym zaburzeniem psychicznym wpływającym na funkcjonowanie człowieka. Zaburzenia nastroju uważane są za dolegliwości raczej kobiece. Według badań statystycznych znacznie mniej mężczyzn choruje na depresję. Nie oznacza to jednak, że mężczyzn ten problem nie dotyczy. Mężczyźni również są narażeni na rozwinięcie się u nich zaburzeń nastroju.

Zobacz film: "Depresja problemem społecznym"

spis treści

1. Depresja u mężczyzn

Mężczyźni z natury mniej okazują swoje uczucia i emocje. Są nastawieni na działanie i osiąganie konkretnych wyników. Budowa ich psychiki jest różna od psychiki kobiet. Mężczyźni mieli przez wieki inne role do spełnienia niż kobiety. Ich ekspresja emocji jest uboższa, a ośrodki mowy mniej rozwinięte. Dlatego mężczyźni mniej mówią, a więcej robią. Jednak mimo takich różnic narażeni są na zachorowanie na depresję.

Depresja męża jest ciężkim przeżyciem dla całej rodziny. Nasilające się objawy mogą być przyczyną poważnego kryzysu w małżeństwie. W tej sytuacji bardzo ważna jest rola i postawa kobiety. Chory na depresję mężczyzna może mieć problemy z dotychczasowymi obowiązkami. Może odbijać się to na jego życiu zawodowym, ponieważ bardzo często objawy depresji uniemożliwiają aktywną pracę. Również w domu ogranicza się aktywność męża. Powoduje to znaczne obciążenie kobiety. Chory mąż jest również osobą, którą należy się opiekować i zapewniać jej odpowiednie warunki, by mogła wrócić do zdrowia.

2. Leczenie psychiatryczne depresji

W chwili zauważenia objawów i ich nieustępliwości po krótkim czasie należałoby zadbać o to, by mąż skonsultował się ze specjalistą. Mąż może nie chcieć przyznać, że coś dzieje się z nim nie tak i nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Mężczyźni, w narzuconych im przez społeczeństwo rolach, powinni być sprawni, aktywni, opiekuńczy i sami radzić sobie z problemami. Jednak w przypadku zaburzeń psychicznych, w tym zaburzenie depresyjne, często samodzielne radzenie sobie z chorobą jest niemożliwe.

Istotne jest, by żona czy partnerka reagowała na niepokojące objawy i starała się pomóc swojemu partnerowi. Rozmowy z partnerem, sugerowanie mu wizyty u lekarza psychiatry oraz uświadamianie mu powagi sytuacji, może być bardzo znaczące dla rozpoczęcia przez męża leczenia. W trakcie leczenia psychiatrycznego żona może również proponować mężowi psychoterapię i namawiać go do uczestnictwa w tej formie pomocy. Mężczyzna musi jednak często czuć, że to on podejmuje takie decyzje, a żona jedynie pokazuje mu możliwości. Może to być bardziej motywujące do działania i nie wywierać na mężczyźnie dużej presji związanej z jego pogarszającym się stanem.

3. Pomoc żony w leczeniu depresji

W trakcie choroby partnerka powinna jak najwięcej interesować się sprawami męża, mimo nowych obowiązków nie zaniedbywać go oraz starać się nawiązywać z nim jak najlepszy kontakt. Dzięki takim działaniom może lepiej zrozumieć sytuację męża, jego problemy i wykazać zainteresowanie jego osobą. Będzie również mogła w ten sposób kontrolować jego stan psychiczny i ewentualnie zauważać niepokojące objawy. Zrozumienie i wsparcie może bardzo wiele zmienić w zachowaniu i zdrowiu mężczyzny. Troskliwa opieka ze strony żony, jej pomoc oraz zaangażowanie będą dla mężczyzny świadectwem uczuć oraz jego ważnej pozycji w rodzinie.

Żona jednak w tej sytuacji nie może traktować męża jak dziecka. Powinna motywować go do działania i pracy nad sobą. W momencie, kiedy przejmie ona za niego wszystkie obowiązki i funkcje może on poczuć się niepotrzebny i bezużyteczny. Dlatego bardzo istotne jest przekazywanie mężowi komunikatów o jego wartości oraz tego, że jest niezastąpiony.

Trudne sytuacje mogą wywołać w mężczyźnie problemy związane z zaniżeniem samooceny i utratą pewności siebie. Praca nad tymi problemami może odbywać się w gabinecie psychologicznym, ale również w domu. W miarę ustępowania objawów choroby, kobieta może angażować męża coraz bardziej w prace domowe lub różnego rodzaju aktywności. Obserwacja zachowań i zdrowia małżonka oraz dostosowanie się do jego aktualnych możliwości może być dla niego szansą na podbudowanie swojego wewnętrznego wizerunku oraz rozpoczęciu jeszcze intensywniejszej pracy nad poprawą stanu zdrowia. Depresja jest chorobą atakującą ludzką psychikę, dlatego tak ważne są działania mające na celu wzmocnienie oraz podbudowanie psychiki chorego. Wtedy jest on w stanie przezwyciężyć chorobę i wracać do zdrowia.

Otoczenie go wsparciem i czułością może znacznie przyspieszyć ten proces. Działania mające na celu poprawę stanu zdrowia mężczyzny, akceptowanie go w tym trudnym momencie i zaspokajanie jego potrzeb psychicznych są bardzo istotnym elementem przyspieszającym rekonwalescencję. Pomoc bliskich w depresji i ich wyrozumiałość jest bardzo ważna dla osoby chorej. Nie trzeba wiele wysiłku i pracy nad tym, by chory czuł się potrzebny i bezpieczny. Utwierdzanie go w jego wartościowości oraz zapewnianie mu spokojnej i bezpiecznej atmosfery będzie zapewniać mu komfortowe warunki do powrotu do zdrowia. Stopniowe ustępowanie choroby oraz w miarę ustępowania objawów zachęcanie męża do aktywności może być dla niego sygnałem o jego użyteczności. To będzie dodatkowa mobilizacja i pomoc w powrocie do zdrowia.

Mężczyźni, tak jak kobiety są w stanie wyrażać i przeżywać emocje. Mimo odmiennej od kobiecej roli społecznej mężczyźni także zapadają na ciężkie psychiczne zaburzenia. Depresja jest coraz częstszą dolegliwością. Dlatego nie należy bagatelizować jej objawów i starać się pomóc mężowi czy partnerowi, jeżeli taki problem dotknie również jego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Arleta Balcerek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza