Jak pomóc mężowi, który ma depresję?

Depresja dotyka wielu osób bez względu na płeć czy status społeczny. Jest poważnym zaburzeniem psychicznym wpływającym na funkcjonowanie człowieka. Zaburzenia nastroju uważane są za dolegliwości raczej kobiece. Według badań statystycznych znacznie mniej mężczyzn choruje na depresję. Nie oznacza to jednak, że mężczyzn ten problem nie dotyczy. Mężczyźni również są narażeni na rozwinięcie się u nich zaburzeń nastroju.

Depresja u mężczyzn

Mężczyźni z natury mniej okazują swoje uczucia i emocje. Są nastawieni na działanie i osiąganie konkretnych wyników. Budowa ich psychiki jest różna od psychiki kobiet. Mężczyźni mieli przez wieki inne role do spełnienia niż kobiety. Ich ekspresja emocji jest uboższa, a ośrodki mowy mniej rozwinięte. Dlatego mężczyźni mniej mówią, a więcej robią. Jednak mimo takich różnic narażeni są na zachorowanie na depresję.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Depresja męża jest ciężkim przeżyciem dla całej rodziny. Nasilające się objawy mogą być przyczyną poważnego kryzysu w małżeństwie. W tej sytuacji bardzo ważna jest rola i postawa kobiety. Chory na depresję mężczyzna może mieć problemy z dotychczasowymi obowiązkami. Może odbijać się to na jego życiu zawodowym, ponieważ bardzo często objawy depresji uniemożliwiają aktywną pracę. Również w domu ogranicza się aktywność męża. Powoduje to znaczne obciążenie kobiety. Chory mąż jest również osobą, którą należy się opiekować i zapewniać jej odpowiednie warunki, by mogła wrócić do zdrowia.

Leczenie psychiatryczne depresji

W chwili zauważenia objawów i ich nieustępliwości po krótkim czasie należałoby zadbać o to, by mąż skonsultował się ze specjalistą. Mąż może nie chcieć przyznać, że coś dzieje się z nim nie tak i nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim. Mężczyźni, w narzuconych im przez społeczeństwo rolach, powinni być sprawni, aktywni, opiekuńczy i sami radzić sobie z problemami. Jednak w przypadku zaburzeń psychicznych, w tym zaburzenie depresyjne, często samodzielne radzenie sobie z chorobą jest niemożliwe.

Istotne jest, by żona czy partnerka reagowała na niepokojące objawy i starała się pomóc swojemu partnerowi. Rozmowy z partnerem, sugerowanie mu wizyty u lekarza psychiatry oraz uświadamianie mu powagi sytuacji, może być bardzo znaczące dla rozpoczęcia przez męża leczenia. W trakcie leczenia psychiatrycznego żona może również proponować mężowi psychoterapię i namawiać go do uczestnictwa w tej formie pomocy. Mężczyzna musi jednak często czuć, że to on podejmuje takie decyzje, a żona jedynie pokazuje mu możliwości. Może to być bardziej motywujące do działania i nie wywierać na mężczyźnie dużej presji związanej z jego pogarszającym się stanem.

Pomoc żony w leczeniu depresji

W trakcie choroby partnerka powinna jak najwięcej interesować się sprawami męża, mimo nowych obowiązków nie zaniedbywać go oraz starać się nawiązywać z nim jak najlepszy kontakt. Dzięki takim działaniom może lepiej zrozumieć sytuację męża, jego problemy i wykazać zainteresowanie jego osobą. Będzie również mogła w ten sposób kontrolować jego stan psychiczny i ewentualnie zauważać niepokojące objawy. Zrozumienie i wsparcie może bardzo wiele zmienić w zachowaniu i zdrowiu mężczyzny. Troskliwa opieka ze strony żony, jej pomoc oraz zaangażowanie będą dla mężczyzny świadectwem uczuć oraz jego ważnej pozycji w rodzinie.

Żona jednak w tej sytuacji nie może traktować męża jak dziecka. Powinna motywować go do działania i pracy nad sobą. W momencie, kiedy przejmie ona za niego wszystkie obowiązki i funkcje może on poczuć się niepotrzebny i bezużyteczny. Dlatego bardzo istotne jest przekazywanie mężowi komunikatów o jego wartości oraz tego, że jest niezastąpiony.

Trudne sytuacje mogą wywołać w mężczyźnie problemy związane z zaniżeniem samooceny i utratą pewności siebie. Praca nad tymi problemami może odbywać się w gabinecie psychologicznym, ale również w domu. W miarę ustępowania objawów choroby, kobieta może angażować męża coraz bardziej w prace domowe lub różnego rodzaju aktywności. Obserwacja zachowań i zdrowia małżonka oraz dostosowanie się do jego aktualnych możliwości może być dla niego szansą na podbudowanie swojego wewnętrznego wizerunku oraz rozpoczęciu jeszcze intensywniejszej pracy nad poprawą stanu zdrowia. Depresja jest chorobą atakującą ludzką psychikę, dlatego tak ważne są działania mające na celu wzmocnienie oraz podbudowanie psychiki chorego. Wtedy jest on w stanie przezwyciężyć chorobę i wracać do zdrowia.

Otoczenie go wsparciem i czułością może znacznie przyspieszyć ten proces. Działania mające na celu poprawę stanu zdrowia mężczyzny, akceptowanie go w tym trudnym momencie i zaspokajanie jego potrzeb psychicznych są bardzo istotnym elementem przyspieszającym rekonwalescencję. Pomoc bliskich w depresji i ich wyrozumiałość jest bardzo ważna dla osoby chorej. Nie trzeba wiele wysiłku i pracy nad tym, by chory czuł się potrzebny i bezpieczny. Utwierdzanie go w jego wartościowości oraz zapewnianie mu spokojnej i bezpiecznej atmosfery będzie zapewniać mu komfortowe warunki do powrotu do zdrowia. Stopniowe ustępowanie choroby oraz w miarę ustępowania objawów zachęcanie męża do aktywności może być dla niego sygnałem o jego użyteczności. To będzie dodatkowa mobilizacja i pomoc w powrocie do zdrowia.

Mężczyźni, tak jak kobiety są w stanie wyrażać i przeżywać emocje. Mimo odmiennej od kobiecej roli społecznej mężczyźni także zapadają na ciężkie psychiczne zaburzenia. Depresja jest coraz częstszą dolegliwością. Dlatego nie należy bagatelizować jej objawów i starać się pomóc mężowi czy partnerowi, jeżeli taki problem dotknie również jego.

Psycholog Arleta Balcerek, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dudek D., Zięba A., Depresja – wiedzieć, aby pomóc, Krakowskie Wydawnictwo Medyczne, Kraków 2002, ISBN 83-88614-05-3.
  • Heitzman J., (red.), DEPRESJA – odpowiedzi na pytania, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-60290-22-4.
  • Medler J., Sawicka M., Zaburzenia psychiczne u mężczyzn: wybrane zagadnienia, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Kraków 2009, ISBN 978-83-86826-98-8.
  • Rybolt R., 75 sposobów na depresję, GWP, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7489-125-7.

Pomoc w depresji

Komentarze (14)
~B-na
~B-na 10 miesięcy temu

@~jola: Powiedz jak sobie obecnie z tym radzisz? Chciałabym się poradzić, nie mam już siły i sama przestaję sobie dawać radę ze sobą, przychodzą mi głupoty do głowy i nie chce mi się żyć, walczę już rok

Odpowiedz
~kosmitka
~kosmitka ponad rok temu

Hej ja jestem juz 8 lat po slubie moj maz mm.... roznie bywalo ale zawsze sie podnosil teraz nie moze przetrwac dnia bez piwa i marihuany .Wstaje rano i twierdzi ze praca poczeka i tak codziennie pozniej ma stresa ze niepracowal caly tyd . i pociesza sie piwem zeby nie myslec .Ja pracuje na nocki i niemam zabardzo mu pomoc a dzien no niestety tez potrzebuje snu :( Ja juz sama przezylam zalamanie nerwowe i to wszystko przez to ze wszystko jest w moich rekach :rachunki ,dzieci ,szkola ,praca,dom jego rachunki (jest samo zatrudniajacym ). A ja mam 27 lat a czuje sie jakbym byla kolo 50 niemam ochoty nigdzie wychodzic moje biedne dzieci niepamietaja co to jest caly dzien z mama bo mama musi gotowac i sprzatac zeby jakos to bylo przez nastepny tyd. Moj maz rowniez placze moze i jestem troche wredna ,niedobra ale moje nerwy tez maja granice. RZUC palenie to ja rzuce moje nalogi - slysze to codziennie ale juz rzucalam a on no od jutra rzycam wszystko bo dzisiaj mam strasznego dola i tak od 3 lat . Teraz jest najgorzej i tu moje pytanie ratowac meza czy siebie

Odpowiedz
~Tyty
~Tyty ponad rok temu

@~rebeka: rozumiem twoją trudną sytuację i zniechęcenie. Jednak moje doświadczenie jest inne. Walczę z depresją od roku i gdyby żona mnie nie wspierała skoczyłbym z mostu. Czasem bywam impulsywny (choć nie przejawia się to agresją wobec rodziny). Generalnie jestem żonie bardzo wdzięczny i tylko dzięki niej wracam do formy. Wiem, że to cholernie trudne ale bez twojej pomocy może być naprawdę ciężko. Czasami być może będziesz musiała krzyknąć ale rób to z wyczuciem. Oczywiście nikt nie ma prawa naruszać twojej godności i masz prawo nie chcieć z taką osobą być (nikt nie ma też prąwa cię oceniać bo jego depresja to też twoje złe dni i tak samo jak on masz prawo nie wytrzymać) trzymam kciuki i serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz
~Majka
~Majka ponad rok temu

@~Julka: Poznalam problem. schorzenia mego meza po wielu latach cierpienia mego ,to ja bylam ofiara przezylam koszmar,obecnie zapobieglam tragedii rodzinnej chcial popelnic samobojstwo.Przebywa maz daleko na leczeniu psychiatrycznym,ja ? dziwie sie ,ze jeszcze budze sie i zyje.Wspieram go ,oraz informuje o rodzinie,,o wyrzadzonej mi krzywdzie,,jak go wspierac ? nikt mnie nie poinformowal o formie pomocy,taki. czlowiek ,pamieta ,ze zrobil wiele dobrego,ale? zlego nie przyswaja. Bol pozostanie u kobiety,chcby serce dala na dloni to za malo,taki czlowiek kobiety maly,tego nikt nie zrozumie,tylko fakt,my kobiety jestesmy i bedziemy gonic jak " wilki"chronimy rodzine,dzieci,nikt nas nie widzi,oprocz nieba,burz,wszystkie pory roku jestesmy same w rozpaczy naszego zwiazku.Kto? udziela pomocy ofiarom ? kto?psycholog? psychiatra,pojdziesz na wizyte otrzymasz cud lek na recepte,smiech i lzy.Zawsze wystepuje " para " nadzieja wiara" ze na chwile wyjdzie slonce na niebi. Taka nadzieje przekazuje,sama walcze i buduje lepsze jutro,spojrzenie,chorym nadzieje ,ciaglee malo...sypie prawde przezyc ,nikt nie mowi,nie pisz. ze niewolno.Nam to rzeka plynie ...wspomnien,cierpienWartym nurtem

Odpowiedz
~Julka
~Julka ponad rok temu

Moj maz urzadzil mi takie pieklo, ze mialam ochote zrobic sobie krzywde. Leczy sie od miesiaca, leki dzialaja, bo jest duzo lepiej. Ale ja zyje w ciaglym strachu, ze jak wroce z pracy do domu to znowu bedzie mial oblakany wzrok i agresywne nastawienie. Nie zostawiłam go tylko dlatego, ze go jednak kocham i mamy dziecko dla ktorego jest mimo wszystko dobrym ojcem. Ale juz nie kocham go tak beztrosko i cala soba.. Niestety ten kto pisal ten artykul nie wie co oznacza w praktyce meska depresja. Bo ona oznacza pieklo dla zony, ktora nieudaczny na skutek choroby maz poniza i niszczy. Nawet psychiatra prowadzacy meza powiedzial nam obojgu, ze nie wolno sobie pozwalac na ponizanie i bluzgi, osoba chora jest dorosla i na tyle poczytalna, ze nie wolno nagradzac jej za karygodne zachowanie-powiedzial, ze w razie agresji, chocby werbalnej wskazane jest nawet wezwanie policji! Wsparcie mozna dawac jedynie gdy maz sie leczy i ma slabsze momenty, chce rozmawiac a nie atakowac.

Odpowiedz
~yoki
~yoki ponad rok temu

@~asia: A ja sie z tym zgadzam i wiem, co pisze. Na poczatku - szok,załamanie, inność! Ale prawdziwa i jedynie bezinteresowna milosc to udźwignie... To cholerna zmiana zycia, kontaktów i dialogu. Zycie to zmiana. Zaczelam doceniać,ze go mam!

Odpowiedz
~asia
~asia ponad rok temu

ale piszecie głupoty.. gdzie w was miłosc do mezów???? jesliosoba jest chorato sie zle czuje wiec obwinia wszystkich i wszystkoo to.. tzeba dac mu milosc i opieke a wszystko minie..a nie dorzucac jeszcze do ognia.. takim rozumowaniem ku dobremu nic nie pujdzie.

Odpowiedz
~jola
~jola ponad rok temu

@~rebeka: coś o Tym wiem od kilku lat staram się pomóc mężowi w depresji. Ale on o wszystko obwinia mnie czepia się o drobiazgi i sam wpędza w depresję. Choćbym nie wiem jak się starała on zawsze mnie potępi i wyzwie. I jak sobie z tym poradzić ............

Odpowiedz
~biodegradowalna
~biodegradowalna ponad rok temu

Mój mąż rozumie, że ma depresję, ale nie chce się leczyć, nie chce nawet psychoterapii. Sam wie lepiej – jego stanowisko w większości spraw. Plus nastawienie na NIE, gdy coś proponuję. Jest w stanie, w którym boi się, że coś mogłoby być lepiej (nie mogłoby i nie będzie, bo... i tu litania racjonalnych argumentów). Jego rodzice nie widzą jego stanu. Ojciec ma swoje sposoby na "zły humor", a matka swoje, oboje żyją w zaprzeczeniu, w martwym małżeństwie i są zamknięci w sobie. Ja też mam depresję, jakiś czas temu podejmowałam leczenie kilka razy, fazami. Ostatecznie poddałam się, bo nie widzę sensu. Wsparcia swoich rodziców też nie mam (rozwiedli się, oboje starzy, żyją w lęku i zaprzeczeniu, matka się mnie boi, a ojciec ma wielkie plany na swoją matuzalemową przyszłość). Dryfujemy tak z mężem przez życie. Ten słodki artykulik to bajeczka dla miłych żonek w różowych fartuszkach.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Pomoc w depresji
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Płuca serce

~Jakub 15 lat • ostatni post 57 minut temu

4

Czy to tak?

~Ursus77 • ostatni post 3 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Pomoc w depresji
Pomoc w depresji

Pomoc bliskich przy depresji

Pomoc bliskich w depresji jest niezwykle istotna. Należy pamiętać, że zaburzenia nastroju w postaci depresji dotykają boleśnie nie tylko osobę (...) odczuć osobie, która z depresją się...

Pomoc w depresji

Polki walczą z depresją!

nie podejmuje się leczenia, licząc, że sami sobie poradzą z problemem. Psychologowie są w tej kwestii jednomyślni - z depresją trzeba walczyć, często z pomocą (...) samobójcze (około 40-80%), co aż w 15% kończy się...

Pomoc w depresji

Jak pomóc osobie z depresją?

jest, by nie przekonywać osoby chorej, że nic jej nie jest. Depresja to ciężka choroba i tak też należy z nią walczyć. Pomoc w depresji nie polega więc na mówieniu: „Nie przejmuj się". Chory ma poczucie...

Pomoc w depresji

Grupy wsparcia

Człowiek jest istotą społeczną i do sprawnego funkcjonowania potrzebuje towarzystwa i pomocy innych ludzi. Wpływ zewnętrzny na zachowanie jednostki jest bardzo silny. Każdy człowiek odczuwa potrzebę kontaktu z innymi, rozmów, dzielenia...

Pomoc w depresji

Sposoby na depresję sezonową

deszcze albo jest mżawka. Bardzo często brakuje nam motywacji do działania, ciągle jesteśmy zmęczeni i senni. Depresja sezonowa dotyka coraz więcej ludzi (...) . Objawy depresji sezonowej Najczęściej pojawia się...

Pomoc w depresji

Gdzie szukać pomocy w depresji?

Chorzy na depresję potrzebują pomocy już w początkowej fazie choroby, charakteryzującej się średnim poziomem intensywności. Jednak wsparcie w postaci (...) sytuacja jest beznadziejna, zdecydowanie potrzebujesz pomocy...

Pomoc w depresji

Uśmiechnij się! Jak pokonać jesienną chandrę?

mamy znakomite rozwiązanie - dieta. Witaminy a jesienna depresja Zachowując pełnię witamin w posiłkach, które spożywamy, możemy cieszyć się niemalże całą (...) ? Badania dowodzą, że depresja jest związana z niedoborem...

Pomoc w depresji

Telefony zaufania

Osoba chora na depresję niewątpliwie potrzebuje pomocy. Jedną z form takiej pomocy jest możliwość korzystania z telefonów zaufania. Telefony zaufania (...) dają możliwość uzyskania szybkiej pomocy....

Pomoc w depresji

Jak postępować z osobą, która chce popełnić samobójstwo?

Jak postępować z osobą, która chce popełnić samobójstwo?

Myśli samobójcze należy zawsze traktować poważnie. Bez względu na to, czy podejrzewamy zaburzenia depresyjne, poważne załamanie nerwowe, czy manipulowanie otoczeniem. W każdym z tych wypadków osoba grożąca samobójstwem ma problemy ze swoimi emocjami i...