Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść

Jak poprawić sprawność seksualną w dojrzałym wieku?

Avatar placeholder
01.12.2023 10:22
Jak poprawić sprawność seksualną w dojrzałym wieku?
Jak poprawić sprawność seksualną w dojrzałym wieku? (Getty Images)

Zaburzenia erekcji to problem dotyczący prawie 50 proc. mężczyzn po 45. roku życia. W Polsce zmaga się z nimi ponad 3 mln mężczyzn, ale tylko 15 proc. szuka pomocy specjalistycznej (dane za: "Przegląd Urologiczny"). Jakie są przyczyny i objawy zespołu PADAM (zespół częściowego niedoboru androgenów)?

1. Przyczyny impotencji

Przyczyny impotencji mogą być różne i zależą od wieku. U młodszych mężczyzn problemy z erekcją wynikają najczęściej z powodów psychicznych. Głównymi przyczynami są: stres, lęk przed ośmieszeniem, niepewność siebie. U panów w wieku dojrzałym są już następstwem zmian hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych i także problemów natury psychicznej.

Problemy ze sprawnością seksualną dotyczą prawie 50% mężczyzn po 45. roku życia
Problemy ze sprawnością seksualną dotyczą prawie 50% mężczyzn po 45. roku życia

Wśród najważniejszych przyczyn problemów z erekcją wymienić należy zmiany hormonalne pojawiające się wraz z wiekiem. Niedobory hormonów androgenowych – testosteronu i DHEA, czyli dehydroepiandrosteronu – są powodem spadku libido oraz zaburzeń wywołania i utrzymania erekcji.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Dodatkowo, panowie zaczynają skarżyć się na kłopoty z koncentracją i pamięcią. Stają się przewlekle zmęczeni, mniej zadowoleni z życia. Dołączają się także objawy takie jak: spadek masy mięśniowej, zmniejszenie masy kostnej – mogące doprowadzić do osteoporozy – nadciśnienie tętnicze, stan przedcukrzycowy. Jednak dla większości mężczyzn najbardziej zauważaną i decydującą, w ich opinii, o męskości negatywną zmianą jest spadek sprawności seksualnej.

spis treści

2. Czy jest sposób na „ten problem”?

W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się często środki farmakologiczne
W leczeniu zaburzeń erekcji stosuje się często środki farmakologiczne

W leczeniu wspomnianych objawów zaleca się zmianę stylu życia. Szukający pomocy panowie stwierdzą, że to gołosłowie, jednak od dawna wiadomo, że brak odpowiedniej ilości snu, stres, używki – alkohol i palenie tytoniu – mogą wpływać negatywnie na funkcje seksualne. Zapewnienie odpowiedniej higieny zdrowia psychicznego i poprawa jakości życia może częściowo wyeliminować problemy dojrzałych mężczyzn.

Niestety, zmniejszenie stężenia hormonów androgenowych wraz z wiekiem jest faktem. Postępowanie lecznicze powinno więc zakładać przyjmowanie substancji, które są odpowiedzialne za zachowanie funkcji seksualnych. Warto zauważyć, że pierwsze zmniejszenie stężenia tych substancji w organizmie ma miejsce już po ukończeniu 30 roku życia.

Szeroko stosowane w medycynie są preparaty zawierające DHEA, czyli dehydroepiandrosteron. Często stosowaną nazwą jest także prasteron. To hormon produkowany w nadnerczach, który ulegając licznym przemianom chemicznym w organizmie, zamienia się w testosteron. Sam testosteron w prawidłowych warunkach powstaje w jądrach i w głównej mierze decyduje o popędzie seksualnym, ale także o typowo męskich cechach, takich jak utrzymanie masy i siły mięśniowej, budowie ciała czy owłosieniu.

Jak już wspomniano, w leczeniu zaburzeń takich jak spadek libido czy problemy z erekcją zaleca się stosowanie substancji, których brak determinuje pojawienie się tych objawów. Pacjenci przy wsparciu i udziale lekarza mogą zdecydować się na terapię hormonalną w postaci suplementacji testosteronu. Hormon ten podawany jest wówczas w postaci zastrzyków lub plastrów naklejanych na skórę. Terapia ta wiąże się z szeregiem niekorzystnych objawów. Najcięższe z nich to ryzyko przerostu gruczołu krokowego oraz zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Istnieje jednak alternatywa w postaci przyjmowania prasteronu (wspomniany wcześniej DHEA, czyli dehydroepiandrosteron). Ten wytwarzany w fizjologicznych warunkach hormon nadnerczy przekształca się w organizmie w testosteron. Stosowanie go pomoże złagodzić niekorzystne objawy problemów z erekcją. Ma on działanie wspomagające również w takich schorzeniach jak: otyłość, zaburzenia układu krążenia, osłabienie odporności, stany depresyjne. Warto zaznaczyć, że efekty lecznicze widoczne są po dłuższym przyjmowaniu leku z prasteronem – tu zaleca się okres kilku tygodni regularnego stosowania preparatu.

Według badań przeprowadzonych na  grupie mężczyzn możliwości seksualne wzrosły u nich aż trzykrotnie po doustnym przyjmowaniu DHEA . Panowie przestali mieć problemy z wywołaniem, jak i utrzymaniem erekcji. Zgłaszali także większe zadowolenie z życia seksualnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze