Jak poprawić sprawność seksualną w dojrzałym wieku?

Zaburzenia erekcji to problem dotyczący prawie 50% mężczyzn po 45. roku życia. Wraz ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w toku fizjologicznego starzenia się organizmu, obniża się sprawność seksualna. Jest to jeden z objawów zespołu PADAM, co należy odczytać jako zespół częściowego niedoboru androgenów.

Przyczyny impotencji mogą być różne i zależą od wieku. U młodszych mężczyzn problemy z erekcją wynikają najczęściej z powodów psychicznych. Głównymi przyczynami są: stres, lęk przed ośmieszeniem, niepewność siebie. U panów w wieku dojrzałym są już następstwem zmian hormonalnych, chorób ogólnoustrojowych i także problemów natury psychicznej.

Zobacz film: "Problemy ze wzwodem"

Wśród najważniejszych przyczyn problemów z erekcją wymienić należy zmiany hormonalne pojawiające się wraz z wiekiem. Niedobory hormonów androgenowych – testosteronu i DHEA, czyli dehydroepiandrosteronu – są powodem spadku libido oraz zaburzeń wywołania i utrzymania erekcji.

Dodatkowo, panowie zaczynają skarżyć się na kłopoty z koncentracją i pamięcią. Stają się przewlekle zmęczeni, mniej zadowoleni z życia. Dołączają się także objawy takie jak: spadek masy mięśniowej, zmniejszenie masy kostnej – mogące doprowadzić do osteoporozy – nadciśnienie tętnicze, stan przedcukrzycowy. Jednak dla większości mężczyzn najbardziej zauważaną i decydującą, w ich opinii, o męskości negatywną zmianą jest spadek sprawności seksualnej.

Czy jest sposób na „ten problem”?

W leczeniu wspomnianych objawów zaleca się zmianę stylu życia. Szukający pomocy panowie stwierdzą, że to gołosłowie, jednak od dawna wiadomo, że brak odpowiedniej ilości snu, stres, używki – alkohol i palenie tytoniu – mogą wpływać negatywnie na funkcje seksualne. Zapewnienie odpowiedniej higieny zdrowia psychicznego i poprawa jakości życia może częściowo wyeliminować problemy dojrzałych mężczyzn.

Niestety, zmniejszenie stężenia hormonów androgenowych wraz z wiekiem jest faktem. Postępowanie lecznicze powinno więc zakładać przyjmowanie substancji, które są odpowiedzialne za zachowanie funkcji seksualnych. Warto zauważyć, że pierwsze zmniejszenie stężenia tych substancji w organizmie ma miejsce już po ukończeniu 30 roku życia.

Szeroko stosowane w medycynie są preparaty zawierające DHEA, czyli dehydroepiandrosteron. Często stosowaną nazwą jest także prasteron. To hormon produkowany w nadnerczach, który ulegając licznym przemianom chemicznym w organizmie, zamienia się w testosteron. Sam testosteron w prawidłowych warunkach powstaje w jądrach i w głównej mierze decyduje o popędzie seksualnym, ale także o typowo męskich cechach, takich jak utrzymanie masy i siły mięśniowej, budowie ciała czy owłosieniu.

Jak już wspomniano, w leczeniu zaburzeń takich jak spadek libido czy problemy z erekcją zaleca się stosowanie substancji, których brak determinuje pojawienie się tych objawów. Pacjenci przy wsparciu i udziale lekarza mogą zdecydować się na terapię hormonalną w postaci suplementacji testosteronu. Hormon ten podawany jest wówczas w postaci zastrzyków lub plastrów naklejanych na skórę. Terapia ta wiąże się z szeregiem niekorzystnych objawów. Najcięższe z nich to ryzyko przerostu gruczołu krokowego oraz zwiększone ryzyko zachorowania na raka prostaty.

Istnieje jednak alternatywa w postaci przyjmowania prasteronu (wspomniany wcześniej DHEA, czyli dehydroepiandrosteron). Ten wytwarzany w fizjologicznych warunkach hormon nadnerczy przekształca się w organizmie w testosteron. Stosowanie go pomoże złagodzić niekorzystne objawy problemów z erekcją. Ma on działanie wspomagające również w takich schorzeniach jak: otyłość, zaburzenia układu krążenia, osłabienie odporności, stany depresyjne. Warto zaznaczyć, że efekty lecznicze widoczne są po dłuższym przyjmowaniu leku z prasteronem – tu zaleca się okres kilku tygodni regularnego stosowania preparatu.

Według badań przeprowadzonych na  grupie mężczyzn możliwości seksualne wzrosły u nich aż trzykrotnie po doustnym przyjmowaniu DHEA . Panowie przestali mieć problemy z wywołaniem, jak i utrzymaniem erekcji. Zgłaszali także większe zadowolenie z życia seksualnego.*

Redakcja abcZdrowie.pl, 2 miesiące temu

Bibliografia

  • * Na podstawie W.J. Reiter i in. „Dehydroepiandrosterone in the treatment of erectile dysfunction”, Department of Urology, University of Vienna, Austria, w: Urology 53 (3), 1999, 590-595

Zaburzenia erekcji

Komentarze (36)
~basia
~basia ponad rok temu

Zdecydowanie jestem za tym, aby przy takich problemach pozostawać przy preparatach z apteki i nie narażać swego zdrowia na szwank. Mąż bez mojej wiedzy przyjmował jakieś pigułki z internetu i strasznie podwyższyło mu się ciśnienie, wzięłam sprawy w swoje ręce i znalazłam kurację bazującą na naturalnych składnikach

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaburzenia erekcji
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Problem

~Prrrrrroooobbbbbllll • ostatni post 21 godzin temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Zaburzenia erekcji
Zaburzenia erekcji

Waga a satysfakcja z seksu

Waga a satysfakcja z seksu

Ostatnie badania naukowe wykazały, że zrzucenie wagi może znacznie poprawić zdolność mężczyzn do erekcji.

Zaburzenia erekcji

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Zaburzenia erekcji (prezentacja edukacyjna)

Czym są zaburzenia erekcji? Zaburzenia erekcji (ED) występują wtedy, gdy mężczyzna ma częste problemy z utrzymaniem wzwodu. Nieleczona impotencja (...) w szczególności odnosi się...

Zaburzenia erekcji

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję

Obniżone libido Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich między innymi: niska samoocena, stres, niepokój, a także niektóre leki. Czynniki te mogą znacząco obniżać libido. Nadużywanie alkoholu...

Zaburzenia erekcji

Erekcja - zdjęcia

Erekcja - zdjęcia

Powszechnie stosowanym określeniem na zaburzenia erekcji jest pojęcie impotencja. Jednak często odchodzi się od niego ze względu na negatywne skojarzenia, jakie wywołuje.

Zaburzenia erekcji

Potencja nie musi być problemem

Potencja nie musi być problemem

Niejeden mężczyzna ma problemy z potencją. Wielu z nich nie wie, że można sobie pomóc różnymi niemedycznymi sposobami w zaciszu własnego domu.

Zaburzenia erekcji

Czym jest impotencja? (WIDEO)

Czym jest impotencja? (WIDEO) Odtwórz wideo

cierpiący na impotencję mają problemy z uzyskaniem erekcji w różnych sytuacjach. Jest wiele czynników, które mogą powodować zaburzenia erekcji. Przyczyny (...) się leczenie objawów zaburzenia...

Zaburzenia erekcji

Problemy ze wzwodem (WIDEO)

Problemy ze wzwodem (WIDEO) Odtwórz wideo

Zaburzenia wzwodu są stosunkowo częstym problemem, zgłaszanym także przez młodych mężczyzn. W młodym wieku problemy z erekcją zwykle mają odmienne (...) erekcji dość łatwo odróżnić od zaburzeń...

Zaburzenia erekcji

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia

Korzeń żeń-szenia zwiększa liczbę plemników w nasieniu oraz ich ruchliwość, podnosi libido i likwiduje problemy z erekcją.

Zaburzenia erekcji

Impotencja - przyczyny, diagnostyka, leczenie, epidemiologia

Impotent to mężczyzna mający długotrwałe problemy z uzyskaniem erekcji. Problem impotencji dotyczy najczęściej osób w dojrzałym wieku, jednak badania dowodzą, że zmagają się z nim coraz młodsi panowie. Zobaczcie, jakie objawy mogą świadczyć...