Trwa ładowanie...

Jak prawidłowo przyjmować leki?

Avatar placeholder
24.04.2019 13:20
Jak prawidłowo przyjmować leki?
Jak prawidłowo przyjmować leki? (123RF)

Wbrew pozorom zażywanie leków nie jest takie proste. Często nie wiemy, czy leki łykać po posiłku czy przed nim, czy brać je garstką czy pojedynczo, czym je popijać: wodą czy sokiem owocowym i czy można je zagryzać...

spis treści

1. Pora przyjmowania leków

Dokładne informacje na ten temat znajdziemy na ulotce. Trzeba ją uważnie przeczytać przed każdym zażywaniem nowego leku. Niektóre antybiotyki należy łykać przed posiłkiem, ponieważ spożyty pokarm może blokować ich wchłanianie. Jednak większość leków przyjmujemy po posiłku, gdyż łatwiej rozpuszczają się w emulsji tłuszczowej. Jeżeli ulotka nie zawiera zaleceń co do pory zażywania leków, bezpieczniej jest połknąć je po jedzeniu. Chroni to nasz organizm przed kontaktem z substancjami drażniącymi i większością skutków ubocznych leków.

2. Łączenie leków

Zażywanie leków często jest kłopotliwe dla osób, które muszą stosować kilka środków jednocześnie. Powszechnie znana jest zasada, że miedzy zażywaniem poszczególnych leków powinien być zachowany stosowny odstęp czasowy czyli 40 minut. Warto ją stosować, ale z drugiej strony nie będziemy przecież łykać tabletek przez całą dobę. Jeśli lekarz przypisuje nam kilka leków, musimy zapytać go, czy nie ma żadnych przeciwwskazań w jednoczesnym ich zażywaniu. Często na ulotkach można znaleźć tę informację. Lekarza należy koniecznie powiadomić o lekach, które stosujemy „na stałe”.

3. Popijanie leków

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wydaje się, że popijanie leków nie jest czymś ważnym. Okazuje się jednak, że rodzaj napoju ma istotne znaczenie, ponieważ często jest przyczyną nieskuteczności zażywanych środków. Zamiast poprawy stanu zdrowia jest pogorszenie. Nie wolno zapijać leków sokami i mlekiem. Leki wchodzą w związki z wapniem mlekowym i przez to przekształcają się w substancje nierozpuszczalne, nie wchłaniają się. Nie poleca się popijania herbatą, zwłaszcza preparatów żelaza - herbata zmniejsza ich wchłanianie o 50%. Na prawidłowe zażywanie leków niekorzystnie wpływają soki owocowe, zwłaszcza sok grejfrutowy. Sok ten zawiera związki zakłócające prawidłową pracę enzymów trawiennych znajdujących się w ścianie jelita cienkiego. Enzymy te rozkładają wiele związków i zabezpieczają nasz organizm przed zatruciem się tym, co zjadamy. Lek traktowany jest przez nie jak zwykła trucizna. Sok grejfrutowy paraliżuje pracę enzymów, w efekcie do naszego organizmu dostaje się 10 razy tyle leku, ile trzeba. Wtedy często dochodzi do powikłań.

4. Zagryzanie leków

Należy zwrócić na to szczególną uwagę. To co jemy po zażywaniu leków, jest tak samo ważne, jak to czym je zapijamy. Odpowiednie informacje na ten temat zawiera ulotka dołączona do opakowania. Przy zażywaniu lekówprzeciwdepresyjnych należy unikać spożywania dojrzałych bananów. Jeżeli stosujemy leki kardiologiczne, powinniśmy pamiętać, aby nie przyjmować ich po spożyciu posiłku bogatego w tłuszcze.

5. Kilka porad na temat zażywania leków

Po pierwsze, antybiotyki warto przyjmować razem ze środkami, zawierającymi bakterie probiotyczne, które pomagają w utrzymaniu prawidłowej flory bakteryjnej w jelitach. Po drugie, tabletki, które połykami powinny same rozpuścić się w żołądku. Nie zaleca się rozgryzania. Można je przegryźć na pól, jeśli połknięcie leku sprawia nam duży problem. Po trzecie, jeśli zastanawiamy się, jaki preparat wybrać: lek w czopkach czy lek doustny, to powinniśmy wiedzieć, że preparaty w czopkach działają mocniej i szybciej. Po czwarte podczas przeziębienia unikajmy zażywania leków mających te same składniki. Środki te można łatwo przedawkować, a to może okazać się niebezpieczne dla naszego organizmu. Po piąte uważnie dobierajmy leki, nie bądźmy naiwni wierząc w „inteligentną tabletkę”, która trafia bezpośrednio w miejsce bólu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze