Trwa ładowanie...

Jak probiotykoterapia wpływa na pacjentów z przewlekłymi chorobami jelit?

Avatar placeholder
16.03.2024 18:26
Jak probiotykoterapia wpływa na pacjentów z IBS czy WZJG?
Jak probiotykoterapia wpływa na pacjentów z IBS czy WZJG? (Getty Images)

Społeczeństwo prześladują problemy z jelitami. Choroby jak zespół jelita drażliwego, czy nieswoiste zapalenia jelit coraz częściej atakują nagle i znacząco pogarszają jakość życia pacjentów. Czy można sobie z nimi poradzić?

spis treści

1. Coraz częstsze choroby jelit

Osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego (IBS) często skarżą się na zaburzenia trawienia, które objawiają się bólem brzucha, naprzemiennie występującymi zaparciami i biegunkami oraz wzdęciami.

To przewlekła choroba, która utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale jej przyczyny nie są do końca poznane, a co za tym idzie, nie ma skutecznych metod leczenia. Istnieją jednak sposoby na łagodzenie objawów.

Z kolei wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) jest poważną chorobą autoimmunologiczną. Stany zapalne mają charakter ropno-krwotoczny i z czasem stają się przewlekłe. Objawy obejmują biegunkę, krwawe stolce, bóle brzucha i zmęczenie.

Podobnie jak w przypadku IBS, przyczyny powstawania WZJG również nie są znane. Obie choroby wymagają od pacjenta zmiany stylu życia i stosowania odpowiedniej diety.

2. Probiotyki na zaburzenia mikrobiomu

Osoby zmagające się z zespołem jelita drażliwego lub wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego powinny rozważyć wprowadzenie probiotykoterapii. Choć ich rola często jest pomijana, to znacząco mogą poprawić stan pacjentów.

- Odpowiednio dobrane probiotyki wspomogą trawienie pokarmów, a także będą brały udział w interakcjach jelitowo-mózgowych. Jak pokazują badania, to właśnie zaburzenia sygnalizacji osi jelitowo-mózgowej zostały powiązane z wieloma jednostkam chorobowymi, m.in. IBS czy WZJG. Warto sięgnąć po preparaty zawierające bakterie Lactobacillus plantarum czy Lactobacillus acidophilus lub Bifidobacterium longum - wyjaśnia mgr farm. Angelika Talar-Śpionek, redaktorka portalu Gdziepolek.pl.

Odpowiednie szczepy korzystnie wpływają na trawienie, wzmacniają układ odprnościowy oraz pomagają zapobiegać wielu chorobom. Dolegliwości jelitowe często wynikają z braku równowagi w mikrobiomie.

3. Jak dobrać odpowiedni probiotyk?

Wybór odpowiedniego probiotyku najlepiej skonsultować ze specjalistą, który dobierze preparat mając na uwadze stan zdrowia pacjenta i towarzyszące mu dolegliwości.

- Wybierając odpowiedni probiotyk powinniśmy zwrócić uwagę po pierwsze na to, czy mamy do czynienia z lekiem, czy z suplementem diety. Suplement diety nie ma udowodnionego działania leczniczego, lecz uzupełnia niedobory żywieniowe. Jeśli konieczne jest leczenie, np. biegunki, IBS, WZJG - wówczas warto zastosować lek, a następnie suplement, dla podtrzymania efektu - podkreśla farmaceutka.

Warto więc pamiętać, że nie wszystkie probiotyki są takie same. Wiele zależy od dolegliwości i rodzaju preparatu.

- Probiotyki jednoszczepowe (zawierające jeden szczep bakterii) – polecane są w trakcie antybiotykoterapii oraz podczas zaburzeń ze strony układu pokarmowego (wzdęcia, biegunka, zaparcia, ból brzucha). Probiotyki wieloszczepowe (zawierające wiele szczepów bakterii) - polecane są w schorzeniach o podłożu wieloczynnikowym, jak np. infekcje grzybicze, czy zespół metaboliczny - wyjaśnia mgr farm. Angelika Talar-Śpionek.

4. Skuteczny probiotyk, czyli jaki?

Nie każdy probiotyk będzie skuteczny dla wszystkich pacjentów. Warto też pamiętać, że niektóre problemy zdrowotne powinny skłonić nas do zachowania szczególnej ostrożności podczas takiej terapii.

- Podczas przyjmowania probiotyków ostrożność powinny zachować osoby będące w trakcie choroby zakaźnej, z chorobą autoimmunologiczną, z alergią czy kobiety w ciąży - ostrzega farmaceutka.

Warto też czytać etykiety produktów i być świadomym tego, co właściwie zawierają.

- Skuteczny probiotyk powinien zawierać odpowiednią ilość żywych kultur bakterii tzw. CFU (ang. colony forming units). Uważa się, że minimalna dobowa dawka terapeutyczna wynosi od 10 5, do nawet 10 9 CFU (informacja o ilości żywych kultur bakterii powinna znaleźć się na opakowaniu preparatu probiotycznego lub w ulotce dla pacjenta) - radzi Angelika Talar-Śpionek.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze