Jak przyjmować leki na tarczycę? Zapytaliśmy specjalistę
Przyjmowanie leków na niedoczynność tarczycy jest kwestią kluczową dla wyleczenia choroby. Tymczasem wielu pacjentów nie wie, jak to robić. Zdarza się też, że nie informują o tym sami lekarze.
Maria ma czwórkę dzieci. O tym, że ponownie jest w ciąży dowiedziała się w październiku. Natychmiast udała się do ginekologa, a ten zlecil badania. - Nigdy na nic nie chorowałam, nikt w mojej rodzinie nie miał też problemów z tarczycą. Dlatego też, kiedy lekarz powiedział mi, że mam za wysoki poziom hormonu TSH i stwierdził niedoczynność tarczycy, byłam zaskoczona – relacjonuje.
Przepisane przez ginekologa hormony wykupiła natychmiast. Gdy wróciła do domu, zastanowiło ją, że lekarz nie poinformował o porze przyjmowania medykamentu. - Powiedział, że mam brać raz dziennie i tyle. Nie wiedziałam jednak, czy przyjmować je rano czy wieczorem, przed posiłkiem czy po nim – precyzuje kobieta. Tymczasem leczenie hormonalne, szczególnie w niedoczynności tarczycy, powinno mieć ustalony przebieg, którego trzeba się bezwzględnie trzymać. Dlaczego jednak to takie ważne?
1. Zasady terapii niedoczynności tarczycy
W terapii niedoczynności tarczycy, lekarze najczęściej przepisują dwa preparaty hormonalne. Ich substancją czynną jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny. Sposób przyjmowania tych leków ma kluczowe znaczenie dla leczenia narządu. To od niego zależy, w jakim stopniu hormony się wchłoną.
Tarczyca to organ wydzielania wewnętrznego, który wytwarza dwa hormony: tyroksynę (T4) oraz trójjodotyroninę (T3). Pieczę nad nimi sprawuje hormon tyreotropowy, który z kolei wytwarza przysadka mózgowa.
Tyroksyna jest hormonem nieaktywnym, aby więc tarczyca funkcjonowała prawidłowo, T4 musi przekształcić się w T3 (hormon aktywny). Aby jednak mogła to zrobić, najpierw powinna się wchłonąć. Właśnie dlatego sposób przyjmowania leków w niedoczynności tarczycy jest tak ważny.
2. Jak przyjmować leki na tarczycę?
Ulotki leków na tarczycę wskazują, by hormony przyjmować co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę, że hormony należą do grupy leków, które najlepszą wchłanialność osiągają wtedy, gdy są przyjmowane na czczo.
- Można to jednak rozumieć dwuznacznie. Po pierwsze: jako bycie przed posiłkiem minimum 2 godziny, a po drugie – jako branie medykamentów tuż po przebudzeniu się. Nie istnieje jedna ogólna zasada co do pory przyjmowania leków. Ważne jest, by brać je na pusty żołądek, co najmniej na godzinę przed posiłkiem – wyjaśnia dr Marek Niewiedzioł, specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog i toksykolog kliniczny z Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego w Lublinie.
Specjalista wyjaśnia, że hormony tarczycy można przyjmować rano, tuż po przebudzeniu oraz wieczorem, przed snem. Za każdym razem istotne będzie, by brać je na pusty żołądek. - Jedzenie zmniejsza wchłanianie leku – dodaje Niewiedzioł. Potwierdzają to badania, które wykazały, że aż ok. 30 proc. preparatu nie wchłania się nawet, jeśli został zażyty na czczo. Po co więc jeszcze bardziej utrudniać przyswajanie?
Hormonów tarczycowych nie należy przyjmować zamiennie – jednego dnia rano, drugiego – wieczorem. To stwarza ryzyko pomyłki, a regularność jest kluczem do wyrównania poziomu TSH, T4 i T3 oraz wprowadzenia tarczycy na odpowiednie tory.
Co, jeśli wyjeżdżaliśmy i zapomnieliśmy wziąć ze sobą leków? Po powrocie do domu należy zastosować dawkę sprzed wyjazdu. Tyroksyna ma dość długi okres półtrwania. Oznacza to, że utrzymuje się w organizmie nawet do tygodnia. Jeśli jednak przerwa w przyjmowaniu trwała dłużej, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno jednak dawki zwiększać, poniewać grozi to polekową nadczynnością tarczycy. Jej objawami może być kołatanie serca, nadpobudliwość i stany lękowe.
Ważne też, by leki odpowiednio popijać wodą. Soki, mleko czy herbata nie są wskazane.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.