Jak przyspieszyć metabolizm? Dieta i ćwiczenia
Jak przyspieszyć metabolizm? To pytanie zadaje sobie każda osoba, która marzy o tym, by schudnąć. Co robić, by zacząć gubić zbędne kilogramy, zwłaszcza jeśli stosowana dieta redukcyjna niekoniecznie działa? Co zrobić, by przemiana materii zaczęła pracować na wyższych obrotach? Są na to sposoby.
1. Sposoby jak przyspieszyć metabolizm
Jak przyspieszyć metabolizm? Zastanawia się nad tym każdy, kto próbuje zrzucić kilka zbędnych kilogramów, a jego starania i działania okazują się nieefektywne. Często za brak zadowalających rezultatów odpowiada właśnie wolna przemiana materii, która sprawia, że organizm spala mniej kalorii niż powinien.
W rezultacie niespożytkowana energia odkłada się pod postacią tkanki tłuszczowej. Tempo przemiany materii jest inne u różnych osób. To kwestia indywidualna i bardzo złożony proces. Aby znaleźć odpowiedź na pytanie, jak przyspieszyć metabolizm i wreszcie schudnąć, trzeba wiedzieć, jakie czynniki mają wpływ na tempo przemiany materii. Okazuje się, że odpowiada za to:
- wiek. Metabolizm zwalnia o około 5% po 40. roku życia,
- czynnik genetyczny. Niektórzy mają wrodzone tendencje do wolniejszej przemiany materii,
- płeć. Mężczyźni spalają więcej kalorii podczas odpoczynku niż kobiety,
- proporcje mięśni (mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz),
- stan zdrowia. Na spowolnienie metabolizmu wpływają różne choroby i zaburzenia, na przykład niedoczynność tarczycy.
Na niektóre czynniki regulujące przemianę materii nie mamy wpływu. Należy zatem skoncentrować się na tym, co można zmienić, a co sprawia, że metabolizm przyspiesza. Kluczowa jest modyfikacja diety oraz odpowiednia aktywność fizyczna. Ważne, by działania były przemyślane i kompleksowe.
2. Ćwiczenia na metabolizm
Aby zrzucić nadmiar kilogramów oraz przyspieszyć metabolizm, warto wykonywać zarówno treningi aerobowe, jak i siłowe. Podstawą są ćwiczenia cardio, jazda na rowerze, bieganie, aerobic, czyli aktywności, podczas których przyspieszony jest oddech i tętno.
Intensywny wysiłek pozwala wówczas spalić sporo kalorii. Ćwiczenia siłowe skupiają się na tym, by wzmocnić mięśnie. Dlaczego to takie ważne? Chodzi nie tylko o wygląd. Warto pamiętać, że im więcej mięśni w ciele, tym lepszy metabolizm.
3. Dieta na przyspieszenie metabolizmu
W temacie diet na przyspieszenie metabolizmu warto pamiętać o kilku kwestiach. Co warto wiedzieć? Na przyspieszenie metabolizmu wpływają różne składniki pokarmowe. Najbardziej korzystnie na przemianę materii działa białko. Aminokwasy, z którego jest zbudowane, są trudniej trawione, stąd potrzebują energii z tłuszczu i węglowodanów.
To dlatego układając jadłospis, warto pamiętać o takich produktach jak ryby, drób, twaróg, jaja, mleko czy rośliny strączkowe. Trzeba mieć na uwadze, że produkty chude mają wyższą zawartość białka niż pozostałe.
Należy jeść częściej. Kluczowe są małe, ale regularne posiłki. Im dłuższe przerwy między nimi, tym wolniejsza przemiana materii. Wskazane odstępy między śniadaniem, drugim śniadaniem, obiadek, podwieczorkiem i kolacją powinny wynosić 3-4 godziny. To pozwala utrzymać tempo metabolizmu na wysokich obrotach.
By przyspieszyć metabolizm należy przede wszystkim jeść śniadania. Warto wybierać produkty obfitujące w węglowodany złożone o niskim indeksie glikemicznym. Warto również pamiętać o błonniku, który przyspiesza perystaltykę jelit, co sprawia, że jelita pracują sprawniej. Ponieważ usuwa z organizmu niestrawione resztki pokarmu, zwiększają częstość wypróżnień.
Bardzo ważne jest picie kilku szklanek chłodnej wody. Gdy ta jest zimna, organizm zużywa więcej energii do jej podgrzania. Dobrym pomysłem jest wypijanie szklanki zimnej wody z cytryną na czczo. Czynność przyspiesza metabolizm nawet o 30 %.
Warto również do przygotowywania potraw używać takich przypraw jak imbir, pieprz, ostra papryka, czosnek, kminek, kurkuma, goździki czy cynamon. Specjaliścisą zdania, że ich obecność może przyspieszyć metabolizm nawet o 20 %. Ostre przyprawy są uznawane jako naturalne spalacze tłuszczu.
Nie mniej istotne jest spożywanie kwasów tłuszczowych omega 3, 6, 9, ponieważ te pobudzają enzymy odpowiadające za rozkład tłuszczu w naczyniach krwionośnych i tkankach podskórnych. Przyspieszają także metabolizm.
Metabolizm podkręca również kawa i zielona herbata. Dzieje się tak, ponieważ zawarta w nich kofeina stymuluje układ nerwowy do wydzielania noradrenaliny przyspieszającej przemianę materii.
4. O czym pamiętać i czego nie robić?
W staraniach nad przyspieszeniem metabolizmu nie wolno zapomnieć o relaksie, odpoczynku i regenerującym śnie. Zaniedbania w tym zakresie wpływają na wydzielanie hormonów, takich jak adrenalina, kortyzol, które wspierają odkładanie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o tym, czego nie robić. Chcąc schudnąć, należy wystrzegać się głodówek i radykalnych diet (np. poniżej 1000 kcal), które nie tylko sprawiają, że odchudzanie jest trudne, ale i przynoszą odwrotny efekt. Nie dostarczają niezbędnych składników i energii, ale i spowalniają metabolizm.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.