Trwa ładowanie...

Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych?

Avatar placeholder
27.11.2018 13:56
Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych?
Jak przyzwyczaić się do okularów progresywnych? (mat. Klienta)

Prezbiopia to naturalny proces starzenia się organizmu, dotyczący widzenia. Po 40. roku życia u większości osób pojawiają się problemy ze wzrokiem, związane głównie z czytaniem. Chociaż nie da się ich wyleczyć, to można je skutecznie korygować dzięki okularom progresywnym.

Przyzwyczajenie się do okularów progresywnych nie zajmuje dużo czasu
Przyzwyczajenie się do okularów progresywnych nie zajmuje dużo czasu

Jak wynika z badań przeprowadzonych w ramach kampanii "Czas na wzrok 40+", aż 86 proc. osób po 40. roku życia skarży się na problemy ze wzrokiem, których nie doświadczało wcześniej. Niemal wszyscy respondenci przyznają, że podczas czytania zdarza im się odsuwać tekst od oczu, aby wyraźniej go zobaczyć.

Trudności z czytaniem przeszkadzają nam w różnych sytuacjach: 44 proc. ankietowanych nie było w stanie przeczytać menu w restauracji, 36 proc. nie poznało znajomej osoby na ulicy, a 11 proc. spóźniło się na ważne dla nich spotkanie. Jednocześnie wraz z wiekiem, coraz większym kłopotem staje się wyraźne widzenie obiektów znajdujących się w dalszych odległościach.

Rozwiązaniem na te problemy są okulary progresywne, które umożliwiają wyraźne widzenie od bliży przez odległości pośrednie, aż po dal. Dzięki nim można z łatwością wykonywać codzienne czynności, bez żadnych ograniczeń związanych z widzeniem. Nieważne, na jaką odległość patrzymy w danym momencie – dowolny szczegół w każdej chwili zobaczymy wyraźnie.

Komfort widzenia zapewnia zarówno właściwy dobór mocy okularów, jak i ich wysoka jakość. Najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu szkieł progresywnych dostarcza marka Varilux. Zastosowane w niej nowoczesne technologie zapewniają wysoki komfort widzenia na każdą odległość oraz szybkie przyzwyczajenie się do nowych okularów.

1. Pierwsze okulary progresywne

Dobierając okulary progresywne, optyk przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad, poznając jego potrzeby. Wywiad jest najważniejszym etapem w prawidłowym doborze odpowiednich szkieł progresywnych. Do dobrze dopasowanych okularów progresywnych łatwo się przyzwyczaić – warto wysłuchać rad i wskazówek wykwalifikowanego personelu salonu optycznego, który przeprowadzi nas przez okres adaptacji do nowego rozwiązania.

W górnej części soczewki progresywnej znajduje się obszar do dali, w części dolnej – moc do bliży (czyli część do czytania). Pomiędzy nimi mieści się strefa progresji, czyli powierzchnia, która pozwala na wyraźne widzenie odległości pośrednich. Dzięki takiej budowie, szkła progresywne to wygodny sposób na wyraźne widzenie obiektów z różnych odległości – bez konieczności zmieniania okularów z tych "do chodzenia", na te "do czytania".

2. Do czego trzeba się przyzwyczaić?

Z budowy szkła progresywnego wynika sposób, w jaki powinniśmy z nich korzystać – użytkownik powinien przyzwyczaić do istnienia różnych obszarów widzenia i patrzeć przez odpowiednią część szkieł. Wiąże się to z nieco większą potrzebą pochylania lub podnoszenia głowy lub też przekręcania jej na boki, zależnie od tego, na jaką odległość patrzymy.

Im przedmiot jest bardziej od nas oddalony, tym wyższy obszar szkła powinniśmy "użyć". Patrząc w dal, głowę trzymamy prosto – oczy skierowane są wówczas poziomo. Innymi słowy, aby widzieć wyraźnie, patrząc na wprost, poszukujemy właściwego obszaru, wyłącznie przesuwając delikatnie oczami.

Do patrzenia na bliską odległość wzrok należy skierować w dół (również trzymając głowę prosto). Większość osób nie musi się do tego przyzwyczajać, ponieważ naturalne jest opuszczanie wzroku, gdy czytamy, przez co intuicyjnie "trafiamy" w obszar szkła do czytania, gdy np. bierzemy do ręki telefon czy książkę.

Jeżeli interesuje Cię jakiś przedmiot po Twojej prawej lub lewej stronie, zwróć głowę w jego kierunku. Przekręcając głowę, oczy nie zeszły z obszaru najlepszej ostrości widzenia w dali, dzięki czemu wyraźne widzenie nie będzie zakłócone.

Aktywnością, której często obawiają się osoby przyzwyczajające się do pierwszych okularów progresywnych, jest schodzenie po schodach.

Dolegliwości, które zgłaszają użytkownicy okularów progresywnych, można bardzo łatwo uniknąć. Należy pochylić głowę i patrzeć na schody przez obszar do dali. Początkowo wydaje się to nienaturalne, ale adaptacja nie trwa długo. Jeśli spojrzymy na schody przez inną część soczewki, będą one rozmazane.

Spotykamy się czasem z mitem, że okulary progresywne nie są najlepszym rozwiązaniem do prowadzenia samochodu. W tym przypadku również należy się zapoznać z zasadami korzystania ze szkieł progresywnych. Podczas jazdy samochodem nie należy zbyt wysoko podnosić głowy i warto pamiętać o delikatnych ruchach w prawą i lewą stronę, aby komfortowo spojrzeć w lusterka.

Pierwsze okulary progresywne zawsze wymagają przyzwyczajenia. Okres adaptacji trwa od kilku godzin do trzech dni. Najszybciej przywykniemy do nowych okularów, jeśli będziemy nosić je przez cały dzień. Niektórzy producenci i salony optyczne oferują wraz z okularami progresywnymi tzw. gwarancję adaptacji.

Sprzedając najbardziej zaawansowane szkła progresywne takie jak Varilux, dostajesz gwarancję producenta na przyzwyczajenie się do nowego rozwiązania. Jeżeli nie będziesz w pełni usatysfakcjonowany z zakupionych okularów, szkła zostaną wymienione na inny wariant. Znajdź autoryzowane salony Varilux na varilux.pl i już dziś umów się na wizytę.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze