Przejdź na WP

Jak rozpoznać alergię na słońce?

Alergie słoneczne stają się coraz częstsze. Co ciekawe, nie zdarzają się jedynie latem, kiedy słońce jest najsilniejsze. Mogą wystąpić w każdym momencie roku, np. jeśli wiosna jest ciepła, pierwsze przypadki często zdarzają się już w pierwszych dniach maja.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Objawy uczulenia na słońce

Według dermatologów alergia na słońce nie jest alergią w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest to raczej miejscowa reakcja toksyczna, a jej objawy są wprost proporcjonalne do ilości promieniowania słonecznego na skórę. Po drugim lub trzecim wystawieniu skóry na słońce pojawiają się na niej małe krosty i czerwone plamy. Najczęściej zmiany skórne nie dotyczą twarzy, lecz występują głównie na dekolcie, szyi, przedramionach, ramionach i na stopach. Alergia na słońce może powodować również swędzenie miejsc wystawionych na słońce. U części osób dolegliwości te znikają po ok. 8 dniach opalania, w tym wypadku opalenizna pełni rolę ochronną dla skóry.

Alergia na słońce to trudny i dość skomplikowany problem medyczny dotyczący diagnostyki określającej poszczególne pasma promieniowania słonecznego wywołującego objawy alergii skórnej. Diagnostyka ta jest również dość trudno dostępna. Samo „radzenie sobie”, jak w każdej chorobie alergicznej, ze zdefiniowaną przyczyną to po pierwsze unikanie bezpośrednich kąpieli słonecznych i nasłonecznienia, po drugie – stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych.

Uczulenie na słońce dotyka ok. 10% osób dorosłych, z czego wyraźną większość stanowią kobiety – 90% przypadków. Co ciekawe, uczulenie na słońce bardzo rzadko pojawia się u osób poniżej 18 i powyżej 50 roku życia. Wiadomo również, że prawdopodobieństwo wystąpienia alergii jest dużo większe, jeśli cierpi lub cierpiało na nią któreś z rodziców. Objawy alergii znikają zazwyczaj po 10 – 15 dniach, pod warunkiem przebywania w cieniu. Niestety mogą one powrócić za każdym razem, gdy wystawimy skórę na działanie promieni słonecznych.

2. Przyczyny alergii na słońce

Przyczyna reakcji alergicznych nie jest do końca znana. Według niektórych dermatologów odpowiedzialne za nie mogą być promienie UVA. Hipoteza ta w połączeniu ze złym używaniem kremów do opalania może wyjaśniać wzrost liczby przypadków alergii słonecznych w ostatnim czasie. Większość filtrów chroni całkowicie przed promieniowaniem UVB, a tylko częściowo przed UVA. Plażowicze przekonani o dobrej ochronie zastosowanych kremów i balsamów do opalania wystawiają się nadmiernie na słońce, co jest przyczyną ostatniego wzrostu liczby osób dotkniętych alergią słoneczną.

3. Leczenie i profilaktyka alergii na słońce

Jeśli w ubiegłym roku uczulenie na slońce już się pojawiło, w tym roku dobrze jest zastosować kilka środków ostrożności. Należy zadbać o zastosowanie kremów chroniących przed UVB, UVA i promieniowaniem podczerwonym, z filtrem co najmniej 25.

Istnieje również kilka zabiegów profilaktycznych, mogących zapobiec pojawieniu się alergii:

  • Profilaktyczna kuracja na bazie beta-karotenu i selenu, którą należy zastosować na dwa tygodnie przed wyjazdem na wakacje, a na miejscu uzupełnić stosowaniem odpowiedniego kremu z filtrem.
  • Kuracja na bazie leków przeciwko malarii.
  • Fotochemioterapia (PUVA) wykonywana u dermatologa.

4. Czy każda reakcja skórna to alergia?

Nie każda reakcja skórna oznacza alergię - nadmierne wystawienie na słońce może powodować również np. pojawienie się opryszczki na wardze. Uwaga, wrażliwość skóry na UV może wzrastać za sprawą przyjmowania niektórych leków. Powszechnie znane są negatywne skutki stosowania niektórych kosmetyków, jednak niewiele osób wie, że również leki mogą mieć działanie fotouczulające. Pamiętajmy także, że słońce może być niebezpieczne nawet dla osób nie mających alergii skórnych. Promienie słoneczne przyspieszają starzenie się skóry oraz mogą być przyczyną groźnych nowotworów skóry. Dlatego tak istotna jest odpowiednia ochrona przed szkodliwym promieniowaniem.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy