Trwa ładowanie...

Jak szybko obniżyć zbyt wysokie tętno? (WIDEO)

 Ewa Rycerz
28.09.2021 18:16

Serce dorosłego człowieka w spoczynku uderza średnio od 60 do 100 razy na minutę. Gdy tętno jest wyższe powszechnie nazywa się częstoskurczem. Gdy serce bije zbyt szybko pozbawia tlenu tkanki i narządy.

Dzieje się tak, ponieważ w czasie częstoskurczu nie może skutecznie pompować krwi. Mamy więc problemy z oddychaniem, czujemy że brakuje nam tchu. Co robić w takiej sytuacji?

Przyczyną częstoskurczu jest zazwyczaj stres, nadmierne poddenerwowanie sprawia, że serce zaczyna bić szybciej nagle, bez ostrzeżenia. Istnieją jednak sposoby by złagodzić niekomfortowe uczucie braku tlenu.

Przede wszystkim o ile to możliwe należy pójść po szklankę z wodą. Popijanie lodowatej wody małymi łykami powinno pomóc, serce po chwili wróci do swojej prawidłowej pracy.

Innym sposobem jest też przemycie twarzy woda, najlepiej by była ona bardzo zimna. Możesz nalać wodę na dłonie i kilkukrotnie obmywać sobie twarz. Bardziej skuteczne będzie jednak nalanie wody do miski i zanurzenie w niej twarzy.

W czasie gdy będziesz tak zanurzał twarz mózg wyśle sygnał do organizmu, zeby zwolnił metabolizm, to z kolei spowoduje że serce zacznie bić wolniej. To ten sam odruch, który pojawi się gdy wejdziemy do zimnej wody z jeziorze.

Możesz też spróbować przyłożyć kostki lodu do karku. Za unormowanie bicia serca odpowiada także oddech, otwórz okno, ułóż się wygodnie w pozycji półleżącej na podłodze, tak by mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza i powoli, głęboko i spokojnie oddychaj.

To spowolni serca i jednocześnie dotleni organizm. Stosuj te metody o ile nie jesteś chory na serce. Zaburzenia pracy narządu wynikające z chorób należy leczyć farmakologicznie.

Zobacz także:

Uzupełnij ankietę dla rodziców

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze