Trwa ładowanie...

Szkła do okularów - rodzaje. Jak wybrać szkła do okularów?

Jak wybrać szkła do okularów? Ich wybór zależy w głównej mierze od wady wzroku pacjenta i przeznaczenia zamawianych okularów. Szkła okularowe różnią się między sobą rodzajem materiału z jakiego są wykonane oraz przeznaczeniem, a w związku z tym – również wyglądem. Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu rodzajów soczewek – mogą być soczewki mineralne, organiczne, poliwęglanowe czy też progresywne lub asferyczne. Jak dobrać odpowiednie dla siebie?

spis treści

1. Rodzaje szkieł do okularów

Rodzaje soczewek pod względem zastosowanego materiału:

Zobacz film: "Okulary przeciwsłoneczne. Czy mają termin ważności?"

1.1. Soczewki mineralne, organiczne, poliwęglanowe

  • soczewki mineralne – są to tradycyjne szkła do okularów
  • soczewki organiczne – lekkie, wytrzymałe i o bardzo lekkiej własności optycznej, np. zalicza się do nich soczewki o wyższym współczynniku załamania (jednak są one o 40% cieńsze od soczewek standardowych)
  • soczewki poliwęglanowe – bardzo duża twardość i wytrzymałość mechaniczna
Za mocne okulary?
Za mocne okulary?

Wada wzroku jaką jest astygmatyzm jest znacznie trudniejsza do skorygowania niż inne okulistyczne przypadłości.

zobacz galerię

Rodzaje soczewek pod względem budowy ognisk

1.2. Soczewki jednoogniskowe

Soczewki jednoogniskowe to soczewki standardowe, przeznaczone do korygowania niewielkiej wady. Są to np. okulary do czytania. Soczewka jednoogniskowa stosowana jest głównie do korygowania tzw. starczowzroczności, czyli nadwzroczności pojawiającej się po 40. roku życia.

1.3. Soczewki dwuogniskowe

Soczewki dwuogniskowe podzielone są na dwa segmenty: górna część tych soczewek przeznaczona jest do dali, natomiast dolna do bliży. Można więc je stosować bez konieczności zmiany okularów do czytania.

1.4. Soczewki trzyogniskowe

Soczewki trzyogniskowe podzielone na trzy segmenty: górny do dali, środkowy do pracy przy komputerze (odległość pośrednia) i dolny do bliży.

1.5. Soczewki progresywne

Szkła rogresywne to szkła do okularów z tzw. płynną ogniskową, która charakteryzuje się tym, że spełniają zadania takie jak soczewki dwuogniskowe i trzyogniskowe, ale posiadają możliwość korekcji odległości pośrednich i są estetyczniejsze, tzn. niewidoczny jest podział na segmenty i wyglądem przypominają soczewki jednoogniskowe.

1.6. Soczewki multigresywne

Na rynku dostępne są również tzw. soczewki multigresywne – unowocześnione soczewki progresywne. Zasada działania jest identyczna, przy czym w odróżnieniu od soczewek progresywnych, gdzie wykorzystywano jedynie płaszczyznę zewnętrzną soczewki, w soczewkach multigresywnych krzywiznę soczewki tworzą obie jej płaszczyzny.

Soczewki tego typu są dzięki temu dokładniejsze i dodatkowo o około 20 proc. lżejsze. Stosuje się je także przy starczowzroczności. Warto jednak podkreślić, iż pomimo znaczącej funkcjonalności i wygody soczewek progresywnych nie są one powszechnie stosowane ze względu na bardzo wysoką cenę.

1.7. Soczewki asferyczne

Soczewki asferyczne eliminują efekt optyczny zniekształcenia oczu i części twarzy przy jednoczesnym poszerzeniu pola widzenia, wykorzystują jednakową moc optyczną w każdym punkcie soczewki, a przy tym wszystkim są lekkie i cienkie.

1.8. Soczewki fotochromowe

Soczewki fotochromowe zabarwiają się pod wpływem słońca i przypominają nieco okulary przeciwsłoneczne. Brak światła słonecznego powoduje, że soczewki te pozostają przejrzyste, a w przypadku zredukowanego nasłonecznienia (np. przez szybę samochodu) zabarwiają się częściowo.

2. Jak wybrać szkła do okularów?

Wybór soczewek i oprawek ostatecznie należy do pacjenta, oczywiście po konsultacji ze specjalistą. Decydując się na zakup okularów, należy jasno sprecyzować swoje oczekiwania i rodzaj aktywności. Okulary powinny być właściwie dobrane, spełniając dla pacjenta zarówno funkcję korygującą, estetyczną i zapewniającą komfort noszenia.

Warto pamiętać o kilku zasadach przy stosowaniu szkieł korygujących wadę wzroku. Badanie wzroku należy wykonać przynajmniej raz w roku. Jeśli okulary korekcyjne powodują np. bóle i zawroty głowy, najprawdopodobniej są źle dobrane. Źle dobrane okulary mogą pogorszyć istniejącą wadę wzroku lub popsuć wzrok nieodwracalnie, wskazane jest więc jak najszybsze zwrócenie się do optyka.

Nie należy nigdy nosić okularów kupionych przypadkowo – powinny one być dobrane specjalnie do oczu z uwzględnieniem ich rozstawu i wymaganej mocy korekcji.

Okulary należy tez odpowiednio przechowywać i pielęgnować, aby długo spełniały swoja funkcję – nosić w etui, a do czyszczenia używać specjalnych płynów i ściereczek, jak i ciepłej wody i mydła. Brudne okulary rozpraszają światło powodując szybkie zmęczenie wzroku i w efekcie jego osłabianie

Nie należy zapominać o odpowiedniej higienie oczu.

Obecnie często osoby z wadami wzroku decydują się na zmianę okularów na soczewki kontaktowe, chociaż spora część pacjentów pozostaje przy tradycyjnych szkłach.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

 Aleksandra Katarzyńska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza