Trwa ładowanie...
18+
UWAGA!
Ta strona zawiera treści przeznaczone wyłącznie dla osób dorosłych.
Przejdź na stronę główną Mam 18 lat i chcę wejść

Jak wygląda wzwód?

Avatar placeholder
01.12.2023 12:30
Penis w zwodzie ma zwiększoną objętość, jest sztywniejszy i uniesiony.
Penis w zwodzie ma zwiększoną objętość, jest sztywniejszy i uniesiony. (Getty Images)

Potencja i prawidłowy wzwód są dla mężczyzny bardzo ważnymi kwestiami. Penis w zwodzie ma zwiększoną objętość, jest sztywniejszy i uniesiony. Erectio penis to łacińska nazwa określająca wzwód prącia. Za wywołanie erekcji odpowiedzialne są elementy układów naczyniowego, nerwowego i hormonalnego.

spis treści

1. Fazy wytrysku

Wytrysk przebiega dwufazowo. Pierwsza jest faza emisji, druga to wytrysk właściwy. Podczas emisji kurczą się mięśnie gładkie najądrza, nasieniowodów i pęcherzyków nasiennych. Wówczas nasienie może się przemieszczać w kierunku tylnej części cewki moczowej. Skurcze mięśni odprowadzających nasienie oraz mięśni przepony moczowo-płciowej są możliwe dzięki włóknom współczulnym. Dzięki temu możliwy jest wytrysk.

2. Czynniki naczyniowe pozwalające osiągnąć wzwód prącia

Na grzbietowej stronie prącia znajdują się ciała jamiste. Składają się z mnóstwa jamek, które silnie nasączają się krwią. Napęczniałe jamki zaczynają zwiększać swoją objętość. Tym samym napinają błonę białawą i uciskają żyły prącia. Krew, która wcześniej napłynęła, nie ma możliwości powrotu. Prącie jest napełnione dużą ilością krwi. W ten sposób dochodzi do tego, że penis znajduje się w zwodzie.

Kiedy prącie znajduje się w „stanie spoczynku”, jego jamki nie są wypełnione krwią. Ścianki jamek prącia są niemal zapadnięte. Krew nie płynie przez jamki, wybiera drogę przez połączenia tętniczo-żylne, tzw. anastomozy tętniczo-żylne. Tętnice ślimakowe, odpowiedzialne za doprowadzanie krwi do jamek, są poskręcane i zwężone. Podczas wzwodu wejścia do anastomozy tętniczo-żylnej zostają zamknięte. Krew musi znaleźć inny przepływ. Zaczyna więc krążyć w tętnicach głębokich prącia i ich odgałęzieniach. I tak krew zaczyna wypełniać jamki. Kiedy erekcja się kończy, krew może odpłynąć. Znajduje ujście przez żyłę głęboką i żyłę grzbietową prącia.

3. Erekcja wywołana czynnikami nerwowymi

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Penis jest silnie unerwiony. Za taki stan odpowiedzialne są włókna czuciowe, współczulne i przywspółczulne. Dotykowe lub mechaniczne bodźce odbierane są przez czuciowe zakończenia nerwowe. Umiejscowione w nabłonku żołędzi, napletka i cewki moczowej. Tutaj rozpoczęty impuls przechodzi przez nerwy sromowe i trafia do ośrodka erekcji. Ośrodek położony jest w rdzeniu kręgowym. Tutaj rodzi się pobudzenie, które dzięki nerwom przywspółczulnym, sprawia, że penis znajduje się w zwodzie.

W międzyczasie pobudzone zostają włókna przywspółczulne. To one powodują rozkurcz błony mięśniowej i poszerzenie naczyń głębokich prącia. Sprawiają, że żyły odprowadzające krew zostają zamknięte. Włókna współczulne odpowiedzialne są za wytrysk. Poza tym zwiększają swoją aktywność, gdy penis nie jest w zwodzie. Pod wpływem hormonu, noradrenaliny mięśnie gładkie naczyń krwionośnych i beleczki ciał jamistych się kurczą. Tym samym, krew nie może napływać do jamek. Innym hormonem hamującym erekcję jest serotonina.

4. Czynniki hormonalne wpływające na erekcję

Testosteron to hormon odpowiedzialny za kształtowanie płci oraz jej cech. Pomaga ukierunkować popęd seksualny w kierunku płci przeciwnej. Pełni też ważną rolę podczas czynności seksualnych. Nieprawidłowości hormonalne w podwzgórzu, przysadce lub jądrze mogą prowadzić do impotencji.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze