Trwa ładowanie...

Zapobieganie powikłaniom po szczepieniu przeciw grypie

Avatar placeholder
16.12.2021 12:11
Do powikłań po szczepieniu przeciw grypie można zaliczyć gorączkę, ból mięśni i stawów, dreszcze, ból głowy lub złe samopoczucie.
Do powikłań po szczepieniu przeciw grypie można zaliczyć gorączkę, ból mięśni i stawów, dreszcze, ból głowy lub złe samopoczucie. (AdobeStock)

Powikłania po szczepieniu przeciw grypie nie zdarzają się często. Należy jednak brać je pod uwagę w momencie podejmowania decyzji o szczepieniu. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wiosną każdego roku rekomenduje skład szczepionek na grypę na nadchodzący sezon zachorowań. Dzięki nim wśród zaszczepionych osób zachorowalność na grypę zmniejsza się o 70-90%. Czynne uodpornienie przeciw grypie polega na podaniu szczepionki, która zawiera nieżywy lub pozbawiony zjadliwości czynnik zakaźny, wywołujący chorobę.

spis treści

1. Skład szczepionek przeciw grypie

Wiosną każdego roku Światowa Organizacja Zdrowia ogłasza nazwy typów i skład antygenowy szczepów wirusa grypy, które powinny znaleźć się w szczepionce na nadchodzący sezon zachorowań. Szczepy dobierane są na zasadzie przewidywanej zmienności antygenowej. W ten sposób zapewniają maksymalne dopasowanie do szczepów, mogących wywołać zachorowania w nadchodzącym sezonie.

Rekomendacja WHO wydawana jest na podstawie informacji płynących z ponad stu laboratoriów referencyjnych, uczestniczących w sieci nadzoru epidemiologicznego na całym świecie. Laboratoria te izolują wirusy grypy z przypadków klinicznych. Na podstawie wyizolowanych szczepów w danym sezonie przewiduje się, jakie typy wirusa grypy będą najprawdopodobniej krążyły w populacji w nadchodzącym sezonie.

2. Nowy skład szczepionki

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"

Wszystkie produkty lecznicze, w tym również szczepionki, podlegają procesowi rejestracji, a certyfikat rejestracyjny jest ważny przez 5 lat. W tym czasie nie może nastąpić żadna zmiana w zarejestrowanym produkcie. Inaczej jest w przypadku szczepionek przeciw grypie. One jako jedyne produkty lecznicze mogą co roku zmieniać skład substancji czynnych i nie wymaga to nowego procesu rejestracji szczepionki.

Szczepienia przeciwko grypie
Szczepienia przeciwko grypie

Szczepienia przeciw grypie nie należą do szczepień obowiązkowych, dlatego z każdym rokiem zainteresowanie

zobacz galerię

3. Powikłania po szczepieniu na grypę

Najważniejszymi przeciwwskazaniami do szczepień przeciw grypie są: uczulenie na substancje zawarte w szczepionce, głównie na białko jaja kurzego, niepożądane reakcje poszczepienne po poprzednim podaniu szczepionki i choroba przebiegająca z gorączką.

Powikłania poszczepienne po podaniu szczepionki przeciw grypie występują rzadko. W jednym z opracowań medycznych podsumowano, że po podaniu 87,5 mln dawek szczepionki przeciw grypie zanotowano zaledwie 273 przypadki niepożądanych reakcji poszczepiennych. To oznacza, że wystąpiły one u jednej osoby na 320 513 zaszczepionych pacjentów.

Powikłania po szczepieniu przeciw grypie mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. Miejscowe reakcje poszczepienne polegają na zaczerwienieniu, zasinieniu, stwardnieniu, wystąpieniu rumienia, obrzęku lub bólu w miejscu wstrzyknięcia. Do odczynów ogólnych można zaliczyć objawy wystąpienia choroby, a więc gorączkę, ból mięśni i stawów, dreszcze, ból głowy lub złe samopoczucie. Objawy te mijają zwykle po dwóch dniach.

3.1. Co robić, aby zapobiec poszczepiennym powikłaniom?

Powikłaniom poszczepiennym można zapobiegać poprzez dbałość o własny stan zdrowia, Wiadomo, że po szczepieniu pacjent jest osłabiony. Aby powikłania po szczepieniu na grypę nie wystąpiły, należy dostarczać organizmowi odpowiednich dawek snu, wypoczywać, nie forsować się, zdrowo się odżywiać i unikać kontaktu z osobami przeziębionymi, kaszlącymi i kichającymi. Jeśli jest to możliwe, warto wziąć kilka dni urlopu w pracy.

Ponadto, w celu zapobiegnięcia wystąpieniu powikłań miejscowych, należy unikać dotykania miejsca podania szczepionki, namydlania jej, moczenia czy szorowania w czasie kąpieli. Aby nie wystąpiły poważne powikłania po szczepieniu przeciw grypie w postaci napadu astmy, wstrząsu anafilaktycznego czy syndromu Guillain-Bare (reakcja alergiczna i kłopoty oddechowe), należy mieć pewność o tym, że nie jest się uczulonym na żaden ze składników szczepionki. Powikłania uczuleniowe wymagają najczęściej leczenia w warunkach szpitalnych.

Choć coraz więcej specjalistów zaleca swoim pacjentom szczepienia przeciwko grypie, liczba osób korzystających z takiej możliwości w Polsce jest nadal stosunkowo niewielka. Obecnie szczepi się zaledwie około 7% Polaków. Warto nadmienić, że powikłania po szczepieniu przeciw grypie to raczej rzadkość, natomiast powikłania pogrypowe są znacznie częstsze i o wiele poważniejsze w skutkach. Może ten fakt ułatwi niejednemu podjęcie decyzji o szczepieniu przeciw grypie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta lekkostrawna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze