Jak złagodzić objawy "żołądkowego" COVID-19? Porady lekarzy mogą zaskoczyć
Lekarze szacują, że od kiedy w Polsce rozprzestrzenił się wariant Delta, nawet co drugi zakażony pacjent skarży się na objawy od strony układu pokarmowego. Wymioty, biegunki oraz bóle brzucha zazwyczaj utrzymują się przez kilka dni, jednak w niektórych przypadkach mogą trwać tygodniami. Jak sobie radzić z tymi dolegliwościami podczas leczenia COVID-19 w domu?
1. "Żołądkowy" COVID-19
O tym, że koronawirus SARS-CoV-2 może atakować układ pokarmowy, wiadomo było już od dawna. Wymioty i biegunki wpisano na listę objawów COVID-19 jeszcze na początku pandemii.
Jednak do tej pory tego typu dolegliwości zdarzały się u zakażonych pacjentów sporadycznie. Sytuacja uległa diametralnej zmianie, kiedy na świecie rozprzestrzenił się wariant Delta koronawirusa. Początkowo lekarze z Indii, a następnie też z Rosji, gdzie nowa mutacja wywołała potężne fale zakażeń, alarmowali, że u dużej części pacjentów COVID-19 zaczyna się właśnie od objawów od strony układ pokarmowego. Stąd też pojawiła się potoczna nazwa - "żołądkowy COVID-19".
Teraz te doniesienia potwierdzają również polscy lekarze. Jak wyjaśnia prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie, objawy, które może powodować wariant Delta, często przypominają zwykłą grypę żołądkową, co w początkowych stadiach choroby może to wprowadzić w błąd i uśpić naszą czujność.
- Przy pierwotnym wariancie wirusa to były przede wszystkim infekcje dolnego układu oddechowego. Potem przyzwyczailiśmy się, że przy wariancie Alfa równie częste były objawy dotyczące górnych dróg oddechowych. W wariancie Delta bardzo dużo mówimy o objawach układu pokarmowego, więc ta ewolucja wirusa polega nie tylko na większej migracyjności czy większym stopniu penetracji komórki ludzkiej, ale także na powinowactwie do innych narządów naszego ciała – wyjaśnia prof. Fal.
Eksperci szacują, że obecnie objawy od strony układu pokarmowego zgłasza nawet co drugi zakażony koronawirusem pacjent. W większości przypadków dolegliwości te utrzymują się przez kilka dni. Jednak czasami mogą trwać nawet przez kilka tygodni.
Jak złagodzić objawy "żołądkowego" COVID-19?
2. "Naturalny odruch organizmu, nie należy go powstrzymywać"
Jak opowiada dr Magdalena Krajewska, lekarz rodzinna oraz blogerka, najczęściej u polskich pacjentów z COVID-19 są obserwowane biegunki. Rzadziej pacjenci doświadczają wymiotów oraz skurczy i bólów brzucha.
Przy pojawieniu się takich objawów, większość z nas w pierwszej kolejności sięga do apteczki po leki przeciwbiegunkowe. Zdaniem lekarki w ten sposób popełniamy podstawowy błąd.
- Mówiąc w dużym uproszczeniu, organizm chce wyrzucić z siebie wirusa, więc wywołuje biegunki. Dlatego lepiej nie hamować tego procesu żadnymi lekami. Tym bardziej że zazwyczaj podczas COVID-19 biegunki nie są tak ciężkie, jak przy typowo żołądkowych infekcjach - podkreśla dr Krajewska. - To samo dotyczy wymiotów. Jest to naturalny odruch organizmu i nie należy go wstrzymywać lekami - dodaje ekspertka.
3. Co jeść a czego unikać? "Coca nie pomoże"
W przypadku zakażonych koronawirusem pacjentów, u których wystąpiły objawy żołądkowe, ogromne znaczenie ma prawidłowa dieta. Jak podkreśla dr Krajewska, spożywane jedzenie powinno być lekkostrawne, a niektóre produkty należy omijać z daleka.
- Przede wszystkim nie należy jeść słodyczy ani pić słodkich napojów. Istnieją mity, że napoje gazowane o smaku coli pomagają przy żołądkowych dolegliwościach. Otóż nie jest to prawda. Cukier zawarty w napoju prowadzi do jeszcze większego odwodnienia, ponieważ pobudza jelita do jej wypuszczania - wyjaśnia dr Krajewska.
Z powodu dużej zawartości cukru, lekarze również nie zalecają jedzenia owoców. Niekorzystnie na układ trawienia również może wpłynąć jedzenie nabiału, ponieważ produkty mleczne dodatkowo pobudzają do jelita do produkcji enzymów.
4. "Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu"
Zdaniem lekarzy najważniejsze jednak przy wystąpieniu "żołądkowego" COVID-19 jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Należy pić co najmniej 2 litry płynu dziennie oraz stosować elektrolity.
- Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu. U dzieci i dorosłych z obciążeniami czasami wystarczy nawet jedna doba, aby przy intensywnej biegunce i wymiotach doszło do odwodnienia. Wtedy konieczne jest podanie kroplówki w szpitalu - ostrzega dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.
Oto główne objawy odwodnienia:
- apatia oraz senność,
- bóle i zawroty głowy,
- suche spojówki,
- przekrwione oczy,
- mało sprężysta skóra,
- biały nalot na języku.
W przypadku wystąpienia takich objawów należy natychmiast uzupełnić płyny oraz skontaktować się z lekarzem.
Eksperci również radzą, aby nie bagatelizować żołądkowych objawów COVID-19. Do teraz nie ma pewności, dlaczego wirus atakuje układ trawienny, ani też czy może pozostawić trwałe powikłania. Istnieją również powody, aby uważać, że ciężkość objawów gastrycznych może korelować z ogólną ciężkością przebiegu COVID-19.
Prof. Agnieszka Mądro z Kliniki Gastroenterologii SPSK4 w Lublinie zauważyła, że pacjenci, którzy mają silną biegunkę, później częściej trafiają na oddziały intensywnej terapii w ciężkim stanie. Dlatego jeśli biegunka lub wymioty nie mijają po kilku dniach samoistnie, należy zwrócić się po pomoc lekarską.
Zobacz także: Dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Mogą zwiastować COVID u 50 proc. zakażonych
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.