Jak zmotywować starszego rodzica do aktywności?
Aktywność fizyczna to nie tylko inwestycja w zdrowie, ale i lepsze samopoczucie. Senior, który regularnie ćwiczy, jest bardziej samodzielny i niezależny. Ma też więcej optymizmu i energii. Jak więc zainteresować rodzica sportem?
W naszym społeczeństwie funkcjonuje przeświadczenie, że aktywność fizyczna wiąże się z dużym wysiłkiem. A na to pozwolić mogą sobie osoby młode i silne. Czas przełamać ten stereotyp. Sport może uprawiać każdy, niezależnie od wieku. Może też być przyjemny i dawać poczucie satysfakcji. To też klucz do dobrego zdrowia.
To prawda, że na początku ćwiczenia mogą wiązać się z dyskomfortem, zwłaszcza jeśli ciało przez lata nie było mobilizowane do większego wysiłku. To jednak sytuacja przejściowa. Z czasem organizm przyzwyczai się do ćwiczeń, będzie mieć również więcej energii. Warto uczestniczyć w zajęciach z instruktorem, gdzie intensywność ćwiczeń zostanie dobrana do kondycji.
1. Czas na ruch
Regularnych ćwiczeń unikamy najczęściej dlatego, że brakuje nam na nie czasu. To bardzo często powtarzany argument. Jednak osoby starsze mają go często nieco więcej, zwłaszcza jeśli są już na emeryturze. Warto więc właściwie go spożytkować. Dla naszego zdrowia lepiej będzie, jeśli godzinę siedzenia przed telewizorem zamienimy na kilkanaście minut treningu.
Seniorom doskwiera także samotność, zwłaszcza jeśli mieszkają z dala od dzieci i wnuków. Regularne ćwiczenia mogą to zmienić. Grupowy trening to świetna zabawa. Szczególnie, jeśli zajęcia są przeznaczone dla osób w konkretnym wieku. Takie spotkania z rówieśnikami to dobra okazja do rozmów i nawiązywania nowych znajomości. W efekcie poprawie ulega samopoczucie.
2. Daj dobry przykład
Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia. Trudno nam się pozbyć określonych nawyków, nawet jeśli są dla nas szkodliwe. Trzeba jednak próbować. I to dotyczy każdego z nas: i starszych, i młodszych.
Zanim więc zaczniemy namawiać rodziców do aktywności fizycznej, sami zadbajmy o swoją kondycję. Pokażmy bliskim, jak wiele korzyści daje nam sport i jak pozytywnie wpływa na nasze życie. Możemy również wspólnie wybrać się do klubu fitness lub na basen.
Jeśli jesteśmy posiadaczami karty MultiSport Plus, MultiSport Classic lub MultiActive typu Pracownik możemy zamówić kartę MultiSport Senior dla bliskiej nam osoby, która ukończyła 60. rok życia. Taki dokument uprawnia osobę starszą do bezpłatnego uczestnictwa w zajęciach fitness, warsztatach nauki tańca oraz korzystania z basenu.
3. Mamo, tato – jesteście nam potrzebni!
Seniorzy chcą czuć się potrzebni. Mają mnóstwo empatii i mimo podeszłego wieku wiele mogą nas nauczyć. Jednak nie chcą być uzależnieni od czyjejkolwiek pomocy. Boją się bierności. I w tym wypadku aktywność fizyczna może dać ogromne korzyści. Regularne ćwiczenia zminimalizują stres, dodadzą siły i energii. Zwykłe czynności dnia codziennego nie będą sprawiały żadnych kłopotów.
Wnukowie, którzy będą widzieli zaangażowanie swoich dziadków w sport, sami chętniej podejmą wysiłek fizyczny. Osoby starsze będą dla nich wzorem i motywacją.
Seniorzy, którzy regularnie ćwiczą, czują się lepiej. Mają więcej siły, a ich organizm starzeje się wolniej. To ich sposób na dłuższe życie. W przypadku osób, które podejmują wysiłek fizyczny kilka razy w tygodniu, mniejsze jest ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Udaje się również zahamować postęp niektórych chorób, np. cukrzycy. Na właściwym poziomie utrzymuje się ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru we krwi.
Zdrowie i dłuższe życie to jedne z najważniejszych argumentów, których warto użyć, przekonując seniora do podjęcia aktywności. Warto, by czuł nasze wsparcie.
Partnerem artykułu jest marka Multisport