Jąkanie jest związane z obwodami mózgowymi, które kontrolują produkcję mowy

Naukowcy z Dziecięcego Szpitala Los Angeles (Chla) przeprowadzili pierwsze badanie tego rodzaju przy użyciu spektroskopii protonowej rezonansu magnetycznego (MRS), aby spojrzeć na obszary mózgu zarówno u dorosłych, jak i dzieci, które nie działają prawidłowo w związku z jąkaniem.

Zgodnie z ostatnimi badaniami czynnościowych MRI, ich odkrycia pokazują neuro-metabolitowe zmiany w całym mózgu, które wykazują związek jąkania się ze zmianami w obwodach mózgu, które kontrolują produkcję mowy i układami obsługującymi uwagę i emocje. Badania zostały opublikowane w "Journal of American Medical Association (JAMA)".

Badania prowadzone przez Bradleya S. Petersona, dyrektora Instytutu Rozwoju Umysłu w CHLA oraz profesora i dyrektora Wydziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Szkole Medycznej Keck na Uniwersytecie Południowej Karoliny.

Rozwojowe jąkanie jest stanem neuropsychiatrycznym, a jego początki w mózgu są tylko częściowo znane. W celu zmierzenia wskaźnika gęstości neuronowej związanej z jąkaniem w obwodach i regionach mózgu, które mogą być związane z jąkaniem, naukowcy wykorzystali protonową spektroskopię rezonansu magnetycznego mózgu u 47 dzieci i 47 dorosłych. Badaniem objęto zarówno jąkających, jak i niejąkających uczestników.

Zespół badawczy stwierdził, że regiony mózgu związane z jąkaniem dotyczyły głównie węzłów tzw. sieci produkcji mowy Bohland (związanych z regulacją motoryki); sieci domyślnej (związanej z regulacją uwagi) i sieci emocjonalno-pamięciowej (odpowiedzialnej za regulację emocji).

"To, że jąkanie jest związane z mową i obwodami mózgowymi związanymi z językiem wydaje się oczywiste" - mówi Peterson.

"Części mózgu związane z regulacją uwagi są związane z kontrolą układów, które są istotne w zarządzaniu zachowaniem. Osoby ze zmianami w tych regionach są bardziej skłonne do zacinania się i mają dużo cięższe postacie jąkania. A emocje, takie jak lęk i stres również mają tendencję do pogarszania jąkania, prawdopodobnie dlatego, że sieć ta współpracuje z układami językowymi i kontroli uwagi" - tłumaczy.

To początkowe, unikatowe badanie spektroskopii rezonansu magnetycznego potwierdziły, że zaburzenia metabolizmu neuronowego lub membranowego przyczyniają się do rozwoju jąkania.

Obalamy popularne mity na temat jąkania

Wydaje się banalnie proste, ale dla 70 milionów osób wyrażenie myśli w słowach to poważny problem. W Polsce jąka się ok. 500 tysięcy osób, częściej są...

Analizując zarówno dzieci i dorosłych, w celu wykrycia skutków jąkania się, niezależnie od etapu życia, wykazano różnice między dziećmi i dorosłymi w obrębie zarówno jąkania, jak i kontroli. To sugeruje różne profile metaboliczne u dzieci w porównaniu do dorosłych, którzy się jąkają. Zaobserwowano również kilka różnić we wpływie jąkania na metabolity w mózgu w zależności od płci.

Według statystyk jąka się ok. 4 proc. dzieci w Polsce w wieku do 5 lat, wskazując również na tzw. rozwojową niepłynność mowy u 10 proc., która nie zawsze oznacza jąkanie się. Stan ten mija wraz z wiekiem zazwyczaj do drugiego roku życia u 65 proc. dzieci, jednak u 74 proc. pojawia się w latach późniejszych.

Marta Pawlak, 10 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...