Trwa ładowanie...

Jąkanie jest związane z obwodami mózgowymi, które kontrolują produkcję mowy

Avatar placeholder
25.11.2016 21:36
Jąkanie jest związane z obwodami mózgowymi, które kontrolują produkcję mowy
Jąkanie jest związane z obwodami mózgowymi, które kontrolują produkcję mowy

Naukowcy z Dziecięcego Szpitala Los Angeles (Chla) przeprowadzili pierwsze badanie tego rodzaju przy użyciu spektroskopii protonowej rezonansu magnetycznego (MRS), aby spojrzeć na obszary mózgu zarówno u dorosłych, jak i dzieci, które nie działają prawidłowo w związku z jąkaniem.

Zgodnie z ostatnimi badaniami czynnościowych MRI, ich odkrycia pokazują neuro-metabolitowe zmiany w całym mózgu, które wykazują związek jąkania się ze zmianami w obwodach mózgu, które kontrolują produkcję mowy i układami obsługującymi uwagę i emocje. Badania zostały opublikowane w "Journal of American Medical Association (JAMA)".

Badania prowadzone przez Bradleya S. Petersona, dyrektora Instytutu Rozwoju Umysłu w CHLA oraz profesora i dyrektora Wydziału Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Szkole Medycznej Keck na Uniwersytecie Południowej Karoliny.

Naukowcy zbadali obszary mózgu, które mogą mieć związek z jąkaniem
Naukowcy zbadali obszary mózgu, które mogą mieć związek z jąkaniem (Shutterstock)
Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Rozwojowe jąkanie jest stanem neuropsychiatrycznym, a jego początki w mózgu są tylko częściowo znane. W celu zmierzenia wskaźnika gęstości neuronowej związanej z jąkaniem w obwodach i regionach mózgu, które mogą być związane z jąkaniem, naukowcy wykorzystali protonową spektroskopię rezonansu magnetycznego mózgu u 47 dzieci i 47 dorosłych. Badaniem objęto zarówno jąkających, jak i niejąkających uczestników.

Zespół badawczy stwierdził, że regiony mózgu związane z jąkaniem dotyczyły głównie węzłów tzw. sieci produkcji mowy Bohland (związanych z regulacją motoryki); sieci domyślnej (związanej z regulacją uwagi) i sieci emocjonalno-pamięciowej (odpowiedzialnej za regulację emocji).

ZOBACZ TAKŻE:

"To, że jąkanie jest związane z mową i obwodami mózgowymi związanymi z językiem wydaje się oczywiste" - mówi Peterson.

"Części mózgu związane z regulacją uwagi są związane z kontrolą układów, które są istotne w zarządzaniu zachowaniem. Osoby ze zmianami w tych regionach są bardziej skłonne do zacinania się i mają dużo cięższe postacie jąkania. A emocje, takie jak lęk i stres również mają tendencję do pogarszania jąkania, prawdopodobnie dlatego, że sieć ta współpracuje z układami językowymi i kontroli uwagi" - tłumaczy.

To początkowe, unikatowe badanie spektroskopii rezonansu magnetycznego potwierdziły, że zaburzenia metabolizmu neuronowego lub membranowego przyczyniają się do rozwoju jąkania.

Obalamy popularne mity na temat jąkania
Obalamy popularne mity na temat jąkania [5 zdjęć]

Wydaje się banalnie proste, ale dla 70 milionów osób wyrażenie myśli w słowach to poważny problem. W

zobacz galerię

Analizując zarówno dzieci i dorosłych, w celu wykrycia skutków jąkania się, niezależnie od etapu życia, wykazano różnice między dziećmi i dorosłymi w obrębie zarówno jąkania, jak i kontroli. To sugeruje różne profile metaboliczne u dzieci w porównaniu do dorosłych, którzy się jąkają. Zaobserwowano również kilka różnić we wpływie jąkania na metabolity w mózgu w zależności od płci.

Według statystyk jąka się ok. 4 proc. dzieci w Polsce w wieku do 5 lat, wskazując również na tzw. rozwojową niepłynność mowy u 10 proc., która nie zawsze oznacza jąkanie się. Stan ten mija wraz z wiekiem zazwyczaj do drugiego roku życia u 65 proc. dzieci, jednak u 74 proc. pojawia się w latach późniejszych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze