Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Aldona Sternowska

Jąkanie – przyczyny, leczenie, wsparcie najbliższych

Avatar placeholder
27.12.2022 16:03
Jąkanie – przyczyny, leczenie, wsparcie najbliższych
Jąkanie – przyczyny, leczenie, wsparcie najbliższych

Jąkanie to zaburzenie mowy, które charakteryzuje się powtarzaniem sylab i przedłużaniem dźwięków. Jąkanie może być efektem silnego stresu lub minimalnej dysfunkcji mózgu. Czy jąkanie można wyleczyć? Jakie znaczenie w leczeniu jąkania ma wsparcie grupy?

spis treści

1. Jąkanie – przyczyny

Przyczyny jąkania nie są do końca znane. Jąkanie może być wynikiem osłabionej pracy lewej półkuli mózgu lub niewielkiej dysfunkcji mózgu. Przyczyna jąkania może również leżeć po stronie genów, jak uważają niektórzy naukowcy. Niekiedy również wystarczy silny szok powypadkowy, długotrwała choroba lub bardzo silny lęk, aby pojawiło się jąkanie.

Terapia w wadach wymowy - logopeda i dziecko
Terapia w wadach wymowy - logopeda i dziecko

2. Jąkanie – leczenie

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Jeżeli nie zareagujemy w porę lub zareagujemy w nieodpowiedni sposób, jąkanie może bardzo szybko i łatwo się pogłębić. Strofując, ośmieszając lub wytykając dziecku zaburzenie mowy, możemy nasilić jąkanie. Taki sam efekt da traktowanie jąkania jak wielką tajemnicę, a za plecami dziecka omawiać jego wadę. Wówczas dziecko czuje, że jest z nim coś nie tak i zamiast zwiększać swą pewność siebie, radzić sobie ze strachem, jeszcze bardziej obawia się mówić.

Przeczytaj także:

Jąkanie, które pojawiło się u dziecka niedawno, można szybko odwrócić. Wystarczy, że osoby w otoczeniu dziecka, przede wszystkim rodzice i najbliżsi, nauczą się mówić wolno, spokojnie i wyraźnie. Dzięki temu dziecko nie stresuje się, uczy się panować nad własną mową, nie ma poczucia, że robi coś źle, nie czuje się odrzucone lub gorsze. Takie działanie przynosi pożądane efekty.

Według terapeutów głównym sposobem leczenia jąkania jest trening wolniejszej mowy. Dzięki niemu osoby jąkające uczą się przedłużać głoski, sylaby, robią częstsze pauzy i mówią na wydechu. W tego rodzaju terapii pomaga wystukiwanie tempa.

Obalamy popularne mity na temat jąkania
Obalamy popularne mity na temat jąkania [5 zdjęć]

Wydaje się banalnie proste, ale dla 70 milionów osób wyrażenie myśli w słowach to poważny problem. W

zobacz galerię

3. Jąkanie – wsparcie najbliższych

Wsparcie najbliższych to kluczowy wyznacznik w leczeniu jąkania. Osoba, która nie mówi płynnie, może stać się obiektem wyśmiewania, wytykania naigrawania się tylko dlatego, że się jąka. Samo jąkanie może wówczas prowadzić do lęku przed mówieniem. Osoba z tego rodzaju wadą wymowy, może odczuwać silny stres wypowiadając się, a jeżeli akceptacja środowiska jest mniejsza, jąkanie może się pogłębić. Uczęszczając na zajęcia grupowe, osoba jąkająca się uzyskuje dodatkowe wsparcie. Zdaje sobie sprawę, że ze swoją wadą wymowy nie jest sama. To również pomaga w zwalczeniu jąkania.

Istotne także jest nie przerywanie osobie jąkającej się. Chcąc szybciej dokończyć słowo lub zdanie, które osoba z wadą wymowy zaczęła, możemy ją jeszcze bardziej zdenerwować, zirytować i zniechęcić do dalszej wypowiedzi.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze